Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Co zmieni eCMR – czyli cyfrowy list przewozowy?

Co zmieni eCMR – czyli cyfrowy list przewozowy?

Autor: Maurycy Kieruj radca prawny w TC Kancelaria Prawna
6 lipca, 2023
dokument CMR
Udostępnij:

Dokument eCMR to przede wszystkim oszczędność czasu, bieżąca kontrola transportu i bezpieczeństwo danych. Choć w Europie nowy system zostanie upowszechniony dopiero w 2024 roku, to warto już wcześniej być gotowym na zmiany, które przynosi.

Czym jest elektroniczny list przewozowy?

O tym, czym jest konwencja CMR i list przewozowy pisaliśmy już w tym miejscu: https://tckancelaria.eu/czym-jest-konwencja-cmr/. W ślad za tymi przepisami, wprowadzony zostanie eCMR. Jest to nowe narzędzie ułatwiające i skracające czas prowadzenia dokumentacji transportowej, pozwalające na przechowywanie i katalogowanie dokumentów przewozowych w wersji online. Oprócz aspektu ułatwienia i przyspieszenia procesu dokumentacji transportowej, eCMR pozwoli również na znaczące ograniczenie ilości zużywanego papieru, tym samym realnie wpływając na ekologię i środowisko.

eCMR na plus!

Dokument eCMR udostępnia informacje o lokalizacji, stanie i statusie transportowanych przesyłek w czasie rzeczywistym. Taki system pozwala poprawić zarządzanie łańcuchem dostaw. Elektroniczny dokument CMR ułatwia także wprowadzanie i przechowywanie danych. Dzięki temu przedsiębiorcy zaoszczędzą nie tylko czas, ale również zmniejszą koszty związane z wydrukiem dokumentu, opłatami pocztowymi oraz magazynowaniem. Co więcej, narzędzie to także umożliwia potwierdzenie zlecenia przewozowego za pomocą elektronicznego podpisu.

System eCMR minimalizuje nieścisłości, pojawiające się przy drukowanych dokumentach. Dzięki automatyzacji procesów gromadzenia i walidacji danych, elektroniczne listy przewozowe zmniejszają ryzyko błędów.

Dla spedytorów, elektroniczny dokument CMR może się wiązać z brakiem kar umownych za niedostarczenie dokumentów przewozowych w wyznaczonym terminie. Jest to zapis, który znajduje się w większości zleceń na transport oraz stanowi potencjalnie łatwy argument, umniejszający fracht kierowcy. eCMR może przyczynić się do likwidacji tego typu obciążeń, ponieważ umożliwia natychmiastowe dostarczenie dokumentu do odbiorcy.

Jak właściwie wypełnić dokument CMR i eCMR?

Prawidłowe przygotowanie listu przewozowego CMR, jak i eCMR może być wymagające, niezależnie od tego, czy przygotowujemy go elektronicznie czy w formie drukowanej. Tworząc zarówno cyfrowy, jak i papierowy dokument, warto pamiętać o dokładnym wprowadzeniu danych, podpisach oraz o zgodności z przepisami prawa.

Jeżeli chodzi o dokładne wprowadzenie danych – pamiętamy, że w dokumencie CMR musimy zawrzeć wszystkie konieczne informacje, w tym miejsce i datę wystawienia dokumentu, dane nadawcy, odbiorcy, rodzaj towaru, jego ilość i wagę oraz adresy miejsca załadunku i rozładunku.

W przypadku papierowych listów przewozowych, problemem są nieczytelne podpisy lub ich brak. Stąd część systemów elektronicznych CMR wymaga uwierzytelnienia dokumentu za pomocą cyfrowego podpisu. Stąd, aby dokument eCMR został prawnie zaakceptowany, należy przestrzegać określonych wymogów elektronicznych podpisów.

Pamiętajmy jednak, że każdy kraj może mieć odmienne przepisy oraz wymagania dotyczące elektronicznych listów przewozowych. Ich ujednolicenie w krajach europejskich umożliwi korzystanie z eCMR bez ryzyka, związanego z odmienną interpretacją – na przykład organów kontrolnych na terenie danego kraju.

Błędy w dokumentach CMR

Wprowadzenie niewłaściwych informacji do listu przewozowego wiąże się z wieloma problemami. Niekompletne lub błędne dane mogą skutkować sporami prawnymi, szczególnie w przypadku, gdy bezpośrednio wpływają na prawa zaangażowanych stron. Nieścisłości w dokumentach mogą również spowodować:

– opóźnienia w transporcie,

– nieprawidłową dostawę towarów

– kary umowne,

– kary nakładane przez organy kontrolne

– utrudnienie procesu reklamacji.

Wprowadzenie elektronicznych dokumentów eCMR może zlikwidować choć część z tych problemów. Elektroniczne listy przewozowe będą mniej podatne na wszelkie uszkodzenia oraz czytelniejsze. Trudniej je będzie również podrobić. W efekcie wprowadzenie systemu eCMR zoptymalizuje również proces obiegu dokumentów przewozowych.

Europejski eCMR coraz bliżej

Choć Konwencja CMR mówiąca o stosowaniu eCMR została przyjęta przez wiele krajów w Europie, to nadal nie powstała jednolita, unijna platforma, przeznaczona do wystawiania i ewidencji elektronicznych listów przewozowych. Docelowo, tę rolę obejmie e-FTI, która ma powstać dopiero w 2024 roku. Do tego czasu spedytorzy mają do dyspozycji jedynie wybrane rozwiązania komercyjne, umożliwiające dokumentowanie i śledzenie transportu drogą elektroniczną.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.