Globalny handel opiera się na międzynarodowym przepływie towarów, co sprawia, że staje się on działaniem kluczowym i napędzającym rozwój gospodarczy. Spadek w tej sferze ma wpływ na wiele strategicznych obszarów, w tym na sektor transportu, logistyki i spedycji. Co wywołało tak negatywną sytuację?
W pierwszych miesiącach 2023 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Wartość ta była niższa o kilka punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim, zbliżając się do poziomu z października 2021 roku. Jednocześnie spadł także wskaźnik zapotrzebowania na transport –nawet o 20-30% w stosunku do poprzednich, bardzo dobrych miesięcy. Jakie są źródła tych niepokojących danych?
Przyczyn spadków w globalnym handlu upatruje się w następujących aspektach:
Zmniejszenie aktywności handlowej wygenerowało spadek popytu na usługi transportowe. Jest on szczególnie widoczny w kontekście przewozów międzynarodowych.
Taka sytuacja prowadzi do niedoboru zleceń, obniżenia dochodów oraz braku stabilności finansowej. W połączeniu z rosnącymi kosztami paliw, opłat drogowych, wynagrodzeń, a także z nieterminowymi płatnościami czy brakiem uregulowanych należności może także stanowić preludium do nadchodzących bankructw.
Więcej na temat negatywnego wpływu wzrostu kosztów oraz problemów z przepływem należności można znaleźć w tym wpisie “Wysokie koszty i spływ należności a płynność finansowa w branży TSL”.
Obniżony poziom globalnego handlu stawia przed branżą transportową wiele wyzwań. Przedsiębiorcy muszą ciągle dostosowywać swoje działania do nowych standardów oraz zmieniających się oczekiwań klientów, aby przetrwać na rynku w okresach spadków handlowych.
Firmy transportowe stają także w obliczu wzmożonej konkurencji w branży. Coraz więcej przedsiębiorstw obniża ceny swoich usług – a takie działania mogą negatywnie wpłynąć na marże i zyski firmy.
Jednakże przewaga konkurencyjna nie zawsze zależy wyłącznie od niskich cen. Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku, warto zainwestować również w poprawę jakości oferowanych usług, optymalizację procesów logistycznych oraz skrócenie czasu dostaw. W tym celu warto zainwestować w narzędzia umożliwiające optymalizację tras, a także ułatwiające monitorowanie przesyłek i zarządzanie procesem przewozu.
Branża transportowa może wykorzystać zmniejszenie poziomu globalnego handlu jako szansę na rozwijanie lokalnych usług transportowych na krótszych trasach. Jest to rynek stale napędzany przez rosnące potrzeby klientów. Coraz większe zapotrzebowanie na krótkodystansowe dostawy może także przyczynić się do wzrostów – na przykład w firmach kurierskich.
Przedsiębiorcy coraz częściej zwracają się również w kierunku nowoczesnych technologii, które automatyzują i usprawniają procesy transportowe. Więcej na ten temat znajduje się w tym wpisie “Nowoczesne rozwiązania w branży TSL”.
Strategicznym ruchem może być wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz wdrożenie koncepcji logistyki 4.0. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja tras i planowania dostaw. To z kolei przekłada się na wzrost efektywności operacyjnej. Nowoczesne technologie pozwalają także zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa. Dzięki nim, przedsiębiorcy będą w stanie w pełni wykorzystać nowe możliwości, wzmocnić pozycję na rynku transportowym, a także przyspieszyć rozwój działalności.
W świetle spadków w globalnym handlu i zmian na rynku transportowym, widać rosnącą rolę kancelarii prawnych, niosących pomoc firmom z sektora TSL.
Jakiego rodzaju jest to pomoc? Zapraszamy do lektury wpisu “Kiedy przewoźnicy i spedytorzy korzystają z pomocy prawnej?”
Po okresie prosperity, tego typu wsparcie może być nieocenione. Pamiętajmy, że do października 2021 roku firmy transportowe wykazywały bardzo duże wzrosty przychodowe, podpisywały bardzo duże kontrakty i nie zwracały uwagi na niezapłacone faktury.
Niestety, aktualna sytuacja nie przypomina tej sprzed kilku lat. Obecnie szybsze skierowanie niezapłaconych faktur do windykacji sądowej jest konieczne, by mieć szansę na odzyskanie należności.
Dlaczego warto skorzystać z tej formy windykacji pisaliśmy już w artykule “Dlaczego warto korzystać z windykacji sądowej?”
A dlaczego warto podjąć ten krok jak najszybciej?
W przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji dłużnika, istnieje zasadniczo niewielka szansa na odzyskanie jakichkolwiek należności. Warto zdać sobie sprawę, że coraz więcej firm staje się niewypłacalnymi, przy jednoczesnym wzroście liczby złożonych dokumentów o upadłość.
Dlatego przedsiębiorcy z branży TSL zaczęli być bardziej skłonni do przyspieszonego kierowania spraw na drogę postępowania sądowego, w czym znaczącą rolę odgrywają kancelarie prawne. W obecnych warunkach taki krok może mieć kluczowe znaczenie dla płynności finansowej oraz przetrwania biznesu.