Infrastruktura drogowa to najbardziej rozwinięty dział polskiej sieci transportu. Jednak mimo wielu widocznych inwestycji, na tle międzynarodowym wciąż wypadamy najgorzej. Polska, według badania jakości infrastruktury, przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Rozwoju Zarządzania IMD w 2022 roku, znajduje się na 26. miejscu spośród 30 krajów europejskich. Zajmujemy także 43. miejsce na skalę globalną.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, w 2030 roku komunikacją drogową zostanie przetransportowane siedmiokrotnie więcej towarów niż koleją. Fakt ten związany jest z wieloma inwestycjami w autostrady, drogi ekspresowe i krajowe. Są one m.in. efektem unijnych dotacji otrzymanych przez ostatnie kilkanaście lat. Niemniej jednak, zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy, wciąż istnieją problemy z infrastrukturą drogową. Są to między innymi:
Stąd rozwój i poprawa jakości dróg, a tym samym zapewnienie większego bezpieczeństwa w trakcie jazdy, stanowią priorytet dla krajów Europy.
Inwestycje w sieć transportu drogowego determinują także strategie oraz lokalizacje deweloperów i przedsiębiorstw logistycznych. Pojawiają się one już nie tylko wokół największych aglomeracji miejskich, ale i na całym terenie Polski. Mowa tu na przykład o rozbudowie dróg ekspresowych, przy których powstają nowe inwestycje logistyczne. Przykładem może być łącząca Pomorze z Czechami droga S3.
Postęp infrastruktury drogowej wiąże się także z rozwojem technologicznym. W optymalizacji transportu, a tym samym w skróceniu czasu przewozów, pomogą inwestycje w nowoczesne systemy zarządzania ruchem. Chodzi tu między innymi o oprogramowanie do kontrolowania i monitorowania ruchu drogowego.
Równie ważne jest wprowadzanie elektrycznych pojazdów. Przybliży to Polskę do bardziej nowoczesnego, ekologicznego i zrównoważonego transportu.
Rozwinięta infrastruktura drogowa ma ogromny wpływ na branżę TSL, szczególnie w kontekście wprowadzenia i rozwijania transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Jednocześnie stawiane przez Unię Europejską w tym zakresie cele mają wpłynąć na:
Stworzenie zrównoważonej, spójnej i interoperacyjnej sieci transportowej zapewni polskim przedsiębiorstwom szybsze i bardziej terminowe dostawy. Umożliwi również efektywniejszą obsługę globalnych klientów.
W kontekście rozwoju infrastruktury drogowej oraz transportu drogowego istotną rolę odgrywają także wyspecjalizowane kancelarie prawne. Ich doświadczenie oraz znajomość branży pozwalają na rozwiązywanie problemów związanych ze zmianami w przepisach, które są niezbędne przy dynamicznym rozwoju branży. O tym, jakie jeszcze problemy prawne napotykają firmy transportowe, pisaliśmy w artykule “Jakie problemy prawne napotykają firmy z sektora TSL?”
W kontekście rozwoju infrastruktury drogowej, kancelarie prawne coraz częściej zajmują się także problemami związanymi z magazynami bądź operatorami logistycznymi. W przypadku magazynów zdarza się bowiem, że zatrzymują one przesyłki ze względu na problemy z rozliczeniem. W efekcie wiąże się to z opóźnieniem w dostawach, powodując duże straty. Jeśli chodzi o operatorów logistycznych kancelarie pomagają przy przygotowywaniu umów, a także w trakcie ewentualnych sporów. Takie wsparcie ułatwia terminowość dostaw i zachowanie płynności finansowej.
Więcej informacji na temat obsługi prawnej firm transportowych znajduje się w artykule “Obsługa prawna firm transportowych — jak wygląda?”