Kary pieniężnej w postaci grzywny lub mandatu można uniknąć. Liczy się właściwe przygotowanie oraz odpowiednie postępowanie w przypadku ewentualnego jej nałożenia. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których zapłata takiego obciążenia od ręki uniemożliwia późniejsze odwołanie się od kary. Jak zachować się w tej sytuacji? O czym powinniśmy wiedzieć, by unikać kar pieniężnych w transporcie międzynarodowym?
Transport międzynarodowy wiąże się z pokonywaniem tysięcy kilometrów na terenie różnych państw. Dlatego też przed każdym zleceniem warto zapoznać się z przepisami, które obowiązują na danym terenie. Ich nieznajomość może wiązać się z niemałymi karami, których możemy uniknąć, jeśli odpowiednio na nie zareagujemy. Jak wyglądają te kary w przypadku Wielkiej Brytanii?
Służby z Wielkiej Brytanii wyjątkowo rygorystycznie kontrolują przestrzeganie przepisów, które dotyczą zapobieganiu przedostawania się do UK nielegalnych imigrantów.
Kierowcy, nierzadko za pomocą wysokiego mandatu, są uświadamiani o niewłaściwym postępowaniu lub niestosowaniu się do wytycznych brytyjskiego Border Force. Kara może zostać nałożona, nawet gdy w pojeździe nie znajdują się pasażerowie na gapę. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule “Border Force – co to jest i jak chronić firmę?”
Przepisami, które przysporzyły kłopotów przewoźnikom, są również te dotyczące wjazdu do tzw. zielonych stref, w obrębie, których mogą poruszać się jedynie pojazdy spełniające wytyczoną normę emisji spalin. Mandaty za ich przekroczenie mogą być bardzo wysokie. Niezastosowanie się do przepisów LEZ – Low Emission Zone w Londynie – może wiązać się z karą pieniężną do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Pamiętajmy, że właściciele pojazdów spoza UK muszą odnotować ten fakt na stronie miejskiego urzędu transportowego – Transport For London. Taką rejestrację powinniśmy przetworzyć w Euro Parking Collection plc. Potwierdzi to spełnienie wymagań i zwolnienie z opłat, a także pozwoli odwołać się od ewentualnego mandatu. Warto też zaznaczyć, że za wjazd do stref zielonych nie zapłacą kierowcy pojazdów spełniających normę Euro 6. Jednak bezkosztowy wjazd jest możliwy jedynie po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji. W innym przypadku kierowca musi zapłacić za przekroczenie stref w zależności od warunków normy, jaką spełnia ich pojazd:
Aby upewnić się, że nasz pojazd został zarejestrowany należy wejść na stronę tfl.gov.uk/lez.
Jeśli otrzymamy mandat, najważniejsza jest jak najszybsza rejestracja pojazdu w strefie LEZ czy ULEZ.W przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymaganych norm emisyjnych, za wjazd do stref można również zapłacić wstecznie w okresie do trzech dni od opuszczenia strefy, czyli do północy dnia trzeciego. Następnie, przewoźnik powinien jak najszybciej złożyć odwołanie od mandatu, dzięki czemu może zostać zwolniony nawet z opłaty całego mandatu. Warto jednak dodać, że jego pojazd musi spełniać przyjętą normę.
Najczęstszymi karami finansowani, z którymi zgłaszają się nasi klienci są właśnie te za wjazd do stref LEZ lub ULEZ. Pamiętajmy, że strefy obowiązują także w innych państwach i trzeba dostosować się do lokalnych zasad – na przykład tych w Szwajcarii. Choć nie ma tam oficjalnych stref niskiej emisji, jest natomiast strefa ekologiczna, która obejmuje Genewę i część jej okolic. O regulacjach wspominaliśmy już w tym miejscu: “Jak uniknąć mandatu w Genewie?”
W trosce o uniknięcie mandatów i grzywien w transporcie międzynarodowym, kluczowe jest świadome stosowanie się do przepisów każdego kraju, w którym podróżujemy. Należy więc zapoznać się z wymogami dotyczącymi emisji spalin, nakładanych opłat oraz obowiązujących oznaczeń. W sytuacji ewentualnego nałożenia mandatu czy grzywny, istotne jest szybkie reagowanie, włącznie z rejestracją pojazdu w strefach ekologicznych czy odwoływaniem się od decyzji organów egzekucyjnych. Pamiętajmy, że świadoma i odpowiedzialna postawa może zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom finansowym oraz prawowitym problemom w trakcie transportu międzynarodowego.