Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Kiedy przewoźnicy i spedytorzy korzystają z pomocy prawnej?

Kiedy przewoźnicy i spedytorzy korzystają z pomocy prawnej?

Autor: Maciej Maroszyk dyrektor operacyjny w TC Kancelaria Prawna
22 lutego, 2023
pomoc prawna kancelaria transportowa obsługa prawna
Udostępnij:

Spory z kontrahentami, nieterminowe płatności, problemy z ubezpieczeniem czy trudności związane z tworzeniem odpowiedniej dokumentacji? A może sytuacje kryzysowe lub zbyt zawiłe przepisy?

Z pomocą przychodzą kancelarie świadczące wyspecjalizowaną pomoc prawną w obsłudze podmiotów z branży TSL – w zakresie jednorazowych porad prawnych, jak i stałej obsługi.

Pomoc prawna

Od początku 2023 roku kancelarie transportowe odnotowują zwiększone zainteresowanie obsługą prawną. Jest to skutek panującego kryzysu, pociągającego za sobą między innymi problemy z płatnościami.

Ale nie tylko. Do wyspecjalizowanych kancelarii zgłaszają się po pomoc prawną firmy transportowe, które chcą zaoszczędzić czas potrzebny na rozwiązywanie sporów z kontrahentami, nie zgadzają się na bezpodstawne obciążenia i niekorzystne warunki współpracy, a także chcą zminimalizować ryzyko związane z płynnością finansową.

Stąd spora część przewoźników i spedytorów, widząc korzyści ze stałej obsługi prawnej, traktuje ją jak standard w swojej pracy, podobnie jak telefony czy GPS. Bez specjalistycznej wiedzy, nawet przygotowanie odpowiedniej umowy czy odwołania w kwestii spornej zajmuje dużo czasu – bez gwarancji ich poprawności. A wybrana przez nas kancelaria transportowa, sprawująca pieczę nad bieżącymi działaniami firmy oraz udzielająca pomocy prawnej w momencie kryzysu, może działać samodzielnie lub wspierać istniejący dział prawny.

Sprawy sporne i dochodzenie roszczeń

Najczęściej porady prawne obejmują sprawy sporne oraz dochodzenie roszczeń. Na przykład w sytuacjach niewywiązywania się kontrahentów z wcześniej określonych terminów i braku regulowania należności.

Pomoc prawna ze strony kancelarii ułatwia odzyskanie zaległych płatności, tym samym zapewniając przedsiębiorcy utrzymanie płynności finansowej w czasie zahamowania koniunktury gospodarczej.

W grę wchodzi również windykacja sądowa – prawnicy pośredniczą w sporze, zapewniając pomoc na każdym kroku postępowania sądowego i egzekucyjnego.

To również wsparcie w przypadku spraw, gdzie pojawia się niepełna dokumentacja lub jej brak czy też niekompletność dowodów.

Ważnym aspektem jest również oszczędność czasu. Zamiast zmagać się z postępowaniem sądowym samemu, przewoźnicy mogą zająć się innymi obowiązkami, takimi jak zawieranie nowych umów i organizowanie transportów.

Wykwalifikowani przedstawiciele całkowicie zajmą się procesem sądowym – tak, by przedsiębiorca nie tracił czasu na wdrażanie się w tajniki postępowania. A pomoc prawnika w zakresie odzyskiwania należności będzie zdecydowanie tańsza, niż koszt ich ubezpieczenia. Równie istotna jest także kwestia pomocy prawnej w przypadku pozyskiwania odszkodowania za wyrządzone szkody.

Nie tylko dokumenty prawne i umowy

Kancelarie prawne działające w branży TSL bazują na bogatym doświadczeniu oraz doskonałej znajomości prawa przewozowego. Dzięki temu, świadczone przez nie usługi prawne są tak ściśle dopasowane do specyfiki pojawiających się spraw.

Poza windykacją i kwestiami spornymi najczęściej dotyczą one jednorazowych świadczeń prawnych, audytów lub przygotowania dokumentacji zabezpieczającej prawnie działalność przedsiębiorstwa.

Ważne jest także stałe monitorowanie zmian w przepisach prawnych – na przykład związanych z zatrudnianiem i czasem pracy kierowców. Stąd kompetentna kancelaria transportowa przygotowuje dokumenty prawne opracowane na podstawie Kodeksu Pracy oraz Ustawy o czasie pracy pracowników.

Oferuje również wsparcie przy kontrolach drogowych, przejmując kontakt z uprawnionymi jednostkami. A w przypadku informacji o złamaniu przepisów – pomoże w odwołaniu się do zarzutów.

Korzyści ze współpracy z kancelarią transportową

Podsumowując – współpraca z kancelarią transportową obejmuje szereg działań, które mają firmom z branży transportowej zapewnić ochronę prawną i wsparcie w procesach biznesowych .

Należą do nich:

 • doradztwo w zakresie prawa transportowego krajowego i międzynarodowego,
 • pomoc w dostosowaniu prowadzonej działalności do przepisów i regulacji branżowych,
 • analiza i ocena umów przewozowych, umów o pracę, umów najmu pojazdów oraz innych umów związanych z działalnością transportową,
 • sporządzanie umów i dokumentów prawnych zgodnie z zakresem działania,
 • udzielanie opinii prawnych,
 • obsługa prawna w sporach związanych z realizacją zleceń transportowych,
 • kompleksowa pomoc w sprawach o odszkodowanie.

Aktualna sytuacja rynkowa skłania do jeszcze większej rozwagi dotyczącej rozporządzania budżetem. Stąd w trosce o płynność finansową, działania rynkowe zgodne ze zmieniającym się prawem, a także w obliczu sytuacji kryzysowych czy sporów, warto korzystać ze wsparcia prawnego.

Pamiętajmy, by przy wyborze najodpowiedniejszego partnera, kierować się tą samą zasadą, co w przypadku każdej innej usługi. Zawsze warto decydować się na firmy wyspecjalizowane w rozwiązywaniu danego problemu. Bardzo ważne jest także doświadczenie w branży, co pozwala na skuteczniejszą obsługę prawną firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.