Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Licencja wspólnotowa — czym jest i ile kosztuje?

Licencja wspólnotowa — czym jest i ile kosztuje?

Autor: Lucica Kucharec aplikantka radcowska w TC Kancelarii Prawnej
8 sierpnia, 2023
licencja wspólnotowa
Udostępnij:

Licencja wspólnotowa to zezwolenie na międzynarodowy, zarobkowy przewóz rzeczy. Uprawnia ona do działania na jednolitym rynku europejskim bez konieczności wnioskowania o zgodę w każdym kraju członkowskim. Licencja wydawana jest przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) na wniosek strony. Jak uzyskać zezwolenie na odpłatny transport międzynarodowy? Ile kosztuje licencja wspólnotowa GITD? Jaka jest kara za brak licencji transportowej?

Czym jest licencja wspólnotowa? Kogo obowiązuje?

Licencja wspólnotowa wydawana jest na podstawie GITD, umożliwia przewoźnikowi wykonywanie międzynarodowych usług transportowych na terenie Unii Europejskiej.

Początkowo wymóg jej zdobycia dotyczył właścicieli pojazdów powyżej 3,5 tony, jednak zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej od 21 maja 2022 licencję muszę mieć również właściciele pojazdów o masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony.

Licencja wspólnotowa jest ważnym dokumentem, zezwalającym na odpłatny przewóz rzeczy na arenie międzynarodowej, co oznacza, że obowiązek jej zdobycia nie dotyczy przewoźników, którzy realizują:

 • przewóz rzeczy w kraju;
 • przewóz rzeczy międzynarodowo, jednak na swoje własne potrzeby;
 • przewóz osób.

W pozostałych przypadkach licencja wspólnotowa jest wymagana, a jej brak wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiedniej kary.

Jak wymogi należy spełnić, aby uzyskać licencję wspólnotową?

Uzyskanie licencji wspólnotowej wymaga złożenia wniosku i niezbędnych dokumentów do GITD.

Najpierw jednak należy spełnić określone wymogi, w tym mieć zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. O takie uprawnienia wnioskuje się do Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta lub GITD.

Licencja wspólnotowa GITD może być wydana firmie, która spełnia szereg wymogów, w tym ma:

 • rzeczywistą i stałą siedzibę;
 • odpowiednią liczbę miejsc parkingowych;
 • dobrą reputację;
 • zabezpieczenie finansowe;
 • kierowców z odpowiednimi świadectwami potwierdzającymi ich kwalifikacje zawodowe.

Zdobycie zezwolenia i spełnianie wymogów sprawia, że można przystąpić do kolejnego etapu, czyli złożenia wniosku o licencję wspólnotową.

Jak uzyskać licencję wspólnotową?

Aby uzyskać zezwolenie na odpłatny transport międzynarodowy, należy skierować się do GITD.

Licencja wspólnotowa wydawana jest po złożeniu wniosku, w którym podaje się kluczowe informacje, takie jak:

 • okres, na jaki ma obowiązywać licencja;
 • liczbę wypisów (każdy pojazd to jeden wypis);
 • wykaz zgłoszonych pojazdów.

Co istotne, składając wniosek, należy również dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie wymogów, w tym m.in. oryginał wykazu pojazdów, oryginał oświadczenia osoby zarządzającej transportem potwierdzający zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych oraz dowody uiszczenia opłat.

Zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na to, czy licencja wspólnotowa zostanie wydana, czy też nie.

Warto dowiedzieć się również, czym jest licencja transportowa, gdzie obowiązuje, a także ile kosztuje jej uzyskanie. Dokument wydawany na krajowy transport umożliwia legalny przewóz osób i rzeczy.

Ile kosztuje uzyskanie licencji wspólnotowej?

Licencja wspólnotowa GITD to decyzja, której uzyskanie wiąże się z koniecznością zainwestowania konkretnej sumy. Koszt licencji nie zależy od masy całkowitej pojazdu, a jedynie od okresu oraz ilości wypisów.

Koszt licencji zależy od okresu, na jaki ma być wydana, tj.:
● do 5 lat kosztuje 4 000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji;
● do 10 lat kosztuje 8 000 zł + 880 zł za każdy wypis.

Licencja wspólnotowa wydawana jest dla każdego pojazdu osobno, dlatego ostateczne koszty są zależne od ilości pojazdów, które wykorzystywane są do odpłatnego przewożenia rzeczy w transporcie międzynarodowym.

Do sumy kosztów należy doliczyć także te związane z uzyskaniem poszczególnych dokumentów, oświadczeń czy dowodów uiszczania opłat. Konieczność uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego to dodatkowe 1 000 zł wydatku do poniesienia.

Jaka jest kara za brak licencji wspólnotowej?

Kara za brak licencji transportowej to mandat, który w Polsce wynosi 12 000 zł.

W innych krajach UE wartości te są nawet wyższe, co powinno zachęcić przewoźników do uzyskania niezbędnych pozwoleń.

Należy również pamiętać o zmienności regulacji prawnych, a także planowanych nowych wymogów dot. odpłatnego przewozu międzynarodowego.

W 2026 roku dla pojazdów z licencją wspólnotową do 3,5 t obowiązkowe mają być tachografy, a także konieczność rejestrowania czasu pracy przez kierowców.

W związku z tym warto orientować się w najnowszych regulacjach prawnych dotyczących transportu międzynarodowego oraz wynikających z nich konsekwencjami dla przewoźników (konieczność spełnienia wymogów oraz kary za ich nieprzestrzeganie).

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawach związanych z licencją wspólnotową?

Licencja wspólnotowa wymaga złożenia wniosku do GITD wraz z wymaganymi dokumentami, które najpierw trzeba uzyskać u poszczególnych organów.

Skompletowanie szeregu dokumentów może sprawić duże trudności, dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika od licencji wspólnotowej. Jest to nie tylko gwarancja zebrania wymaganych dokumentów, ale także pewności ich zgodności z wymogami prawnymi.

Konsultacja z prawnikiem zapewnia zgodność wniosku, ilości i typu dokumentów z aktualnymi wymogami, co sprawia, że GITD licencja wspólnotowa będzie mogła być uzyskana szybko i sprawnie.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.