Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Obsługa prawna firm transportowych — jak wygląda?

Obsługa prawna firm transportowych — jak wygląda?

Autor: Mateusz Pernak prawnik w TC Kancelaria Prawna
31 lipca, 2023
obsługa prawna
Udostępnij:

Firmy transportowe potrzebują wsparcia prawnego na każdym etapie działalności, już od samego otwarcia. Pomoc prawnika umożliwia zadbanie o aspekty prawne działalności prowadzonej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jakie czynności obejmuje obsługa prawna firm transportowych? Kiedy warto z niej skorzystać i dlaczego jest to takie ważne dla Twojego biznesu?

Obsługa prawna firm transportowych — jakie usługi obejmuje?

Obsługa prawna firm zajmujących się transportem obejmuje przede wszystkim następujące czynności:

●       udzielanie porad dotyczących prowadzenia działalności i bieżącego funkcjonowania podmiotu na rynku polskim oraz zagranicznym;

●       sporządzanie dokumentów, w tym m.in. umów, regulaminów, statutów wewnętrznych;

●       przygotowywanie pism procesowych i inicjowanie postępowań sądowych;

●       prowadzenie negocjacji handlowych;

●       pomoc prawną w przypadku nałożonych kar finansowych;

●       opiniowanie umów podpisywanych przez firmę;

●       przygotowywanie  strategii działania dotyczącej konkretnego przypadku;

●       reprezentowanie klientów przed sądami i organami administracji publicznej.

Kancelaria transportowa dochodzi również roszczeń w imieniu klienta, zajmuje się szkodami w transporcie, a także zapewnieniem merytorycznego wsparcia mocodawcom na każdym etapie współpracy.

Kiedy warto skorzystać z obsługi prawnej?

Obsługa prawna firm transportowych obejmuje szereg czynności związanych z ich bieżącym funkcjonowaniem. Na skorzystanie z takich usług warto zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Wybrana kancelaria przedstawi Ci wówczas prawa i obowiązki związane z aktywnością gospodarczą na terenie Polski i zagranicy. Pomoże zgromadzić dokumenty niezbędne do legalnego założenia biznesu, a także poinformuje Cię na temat formalności, które należy uzupełniać w związku z funkcjonowaniem firmy.

Kancelaria transportowa w trakcie funkcjonowania podmiotu gospodarczego zajmie się działaniami związanymi z likwidacją szkód, odpowiedzialnością przewoźnika i ubezpieczyciela. To jednak nie wszystko: pomoże również w zagadnieniach dotyczących mandatów i kar za granicą oraz kar umownych. Wesprze również Twoją firmę w założeniu spółki poza granicami Polski czy w windykacji długów. Przeprowadzi też szkolenia transportowe dotyczące m.in. prawa przewozowego czy praw i obowiązków kierowców oraz przewoźników.

Dlaczego warto skorzystać z obsługi prawnej kancelarii transportowej?

Obsługa prawna ma na celu zapewnić firmom transportowym płynne i legalne działanie zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Doświadczenie kancelarii pozwala uniknąć konsekwencji, wynikających z zaniedbania swoich praw oraz obowiązków lub też z ich nieznajomości. Dostęp do specjalistycznej wiedzy, znajomości aktualnych przepisów oraz orzecznictwa zapewnia zgodność działania z krajowymi czy europejskimi wymogami.

Kancelaria transportowa pomaga uzyskać potrzebne zgody, licencje, a także odpowiednie kwalifikacje pracowników do świadczenia usług transportowych. Podmiot pomaga zidentyfikować obszary, w których można zastosować procesy optymalizacyjne umożliwiające zwiększenie efektywności firmy czy zminimalizowanie ryzyka związanego z podjęciem przez pracowników firmy nielegalnych działań.

Jak wybrać kancelarię transportową? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Jaka kancelaria transportowa zapewni sprawne działanie Twojej firmy? Taka firma powinna mieć następujące cechy.

 1. Kompleksowość usług związanych z obsługą prawną — poprzez kompleksowość usług rozumie się udzielanie porad dotyczących zakładania, kontynuowania, a nawet zawieszania działalności w sektorze transportowym, udzielanie porad prawnych czy reprezentowanie interesów klientów w sądzie.
 2. Doświadczenie w branży — obsługa prawna firm zajmujących się transportem różni się znacząco od obsługi innych branż. Aby współpraca miała owocny charakter i zapewniała pełną ochronę interesów prawnych, warto zdecydować się na kancelarię doświadczoną w sektorze transportowym. Znajomość skutecznych rozwiązań, możliwości i potrzeb klientów pozytywnie wpływa na efekty współpracy.
 3. Oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb — obsługa prawna firm transportowych może mieć zróżnicowany i rozbudowany zakres. Warto przeanalizować, w jakim obszarze działa konkretny podmiot, aby jego usługi pokrywały się z Twoimi potrzebami.

Analiza powyższych czynników pozwoli wybrać kancelarię, która będzie wspierała Cię w rozwoju na każdym etapie jej działalności.

Obsługa prawna firm zajmujących się transportem składa się z wielu różnych czynności. Aby mieć pewność, że otrzymasz wsparcie w interesującym Cię obszarze, wybierz kancelarię, która oferuje kompleksowe usługi, ma doświadczenie w branży i zapewni Ci wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.