Konflikty są nieodzownym elementem funkcjonowania każdej branży. Do sporów między pracownikami a pracodawcami lub wspólnikami może dojść niezależnie od przedsiębiorstwa i sektora, w którym działamy. Niektóre konflikty można jednak zdefiniować jako typowe dla transportu, spedycji i logistyki. Dlatego też, w prowadzeniu działalności w tym obszarze, istotne jest posiadanie wiedzy na temat potencjalnych źródeł sporów oraz umiejętności skutecznego ich rozwiązywania.
W przypadku sektora TSL, najczęstszymi powodami sporów są:
Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców są kwestie finansowe, wynikające głównie z opóźnionych płatności. Możemy to wywnioskować na podstawie analizy danych wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet z maja 2023 roku. Według niej, aż 7 na 10 firm transportowych doświadcza problemów finansowych. Co ciekawe, na jedno przedsiębiorstwo spedycyjne przypada około 100 tys. zł zaległości wobec banków i podwykonawców, natomiast dla firm transportowych jest to około 74 tys. zł.
Spór możemy rozwiązać na wiele sposobów, na przykład poprzez:
Kierowanie spraw do sądu arbitrażowego nie zawsze jest korzystne. Z naszego doświadczenia wynika, że tego rodzaju rozprawy są zazwyczaj długotrwałe i nieopłacalne, a jednocześnie często odbywają się w oddalonych miejscach.
Niezależnie od rodzaju sporu, w dobrze pojętym interesie przedsiębiorców leży ustanowienie klarownych procedur reagowania na nieprzewidziane, kryzysowe sytuacje.
Niezwykle istotne są również regularne szkolenia pracowników z zakresu rozwiązywania sporów – na przykład organizowane przez wyspecjalizowane kancelarie prawne. Dzięki nim, spedytorzy zyskują umiejętność szybkiego i elastycznego rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, iż wiele firm zleca swoim spedytorom rozwiązywanie sporów – co umożliwia im wykorzystanie wcześniejszych relacji z kontrahentami.
Szkolenie spedytorów w zakresie rozwiązywania sporów może przynieść znaczne korzyści. Przykład stanowi tu jedna z firm spedycyjnych, która miała kilkadziesiąt spraw spornych miesięcznie. Czas potrzebny na rozwiązanie pierwotnie wynosił około 2 godzin. Po szkoleniu, skrócił się on do 30 minut na każdą ze spraw.
Bywają też są spory, które przerastają umiejętności i wiedzę spedytora. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doświadczonych pełnomocników, którzy pomagają w rozwiązywaniu tego typu problemów, reprezentując jedną ze stron w trakcie negocjacji, mediacji czy procesów sądowych.
Niezależnie od rodzaju sytuacji konfliktowej – warto wiedzieć, jak i z czyją pomocą ją skutecznie i szybko rozwiązać.
Doskonałym partnerem do rozwiązywania sporów w sektorze transportu, spedycji i logistyki są doświadczone w branży TSL kancelarie prawne. Wykwalifikowani prawnicy systematycznie poszerzają swoje umiejętności i uaktualniają wiedzę o branży, stanowiąc wsparcie dla przedsiębiorców w przypadku kryzysowych sytuacji. Pomagają także w:
Zajmują się też szkoleniem spedytorów, usprawniając prowadzone przez nich usługi i podnosząc poziom kompetencji pracowników. Prowadzą także obsługę przedsądową spraw, co pozwala uniknąć kosztownych i czasochłonnych procesów. No i – w ostateczności – reprezentują również strony umowy przed organem sprawiedliwości.