RO e-Transport to system odpowiedzialny za kontrolę przewozów na terenie Rumunii, zawierających towary o podwyższonym ryzyku podatkowym. W styczniu tego roku weszły w życie nowe przepisy, które rozszerzyły zakres jego działania. Zmiany, zawarte w rozporządzeniu OUG 115/2023, zwiększają zakres monitorowania przesyłek na wszystkie rodzaje towarów, które są transportowane na terenie Rumunii w ramach przewozu międzynarodowego.
W ramach nowych przepisów, przewozy międzynarodowe, które odbywają się na terenie Rumunii, będą objęte większą kontrolą. Mowa o pojazdach o maksymalnej, dopuszczalnej masie – co najmniej 2,5 tony, które przewożą towary o łącznej masie brutto przekraczającej 500 kg lub o łącznej wartości co najmniej 10 tys. RON.
Wdrożenie zmian nakłada na organizatorów przewozu obowiązek zgłoszenia odpowiednich danych ładunku. Dotyczy to beneficjentów, dostawców i odbiorców w Rumunii – jeśli towar został nabyty i ma być dostarczony wewnątrzwspólnotowo – oraz prowadzących skład celny. W systemie RO e-Transport, oprócz informacji na temat organizatorów, należy podać nazwy, cechy, ilości i wartości przewożonych towarów, a także miejsca ich załadunku i rozładunku oraz szczegóły dotyczące użytych środków transportu. Na tej podstawie RO e-Transport wygeneruje unikalny kod dla przewożonych towarów. Kod UIT należy udostępnić kierowcy najpóźniej w miejscu przywozu, w momencie podstawienia pojazdu na drogowym przejściu granicznym w punkcie wjazdu do Rumunii lub w miejscu faktycznego wprowadzenia pojazdu do ruchu.
Przewoźnicy muszą przede wszystkim wyposażyć pojazdy w systemy, które umożliwiają bieżące zbieranie oraz przesyłanie danych dotyczących lokalizacji samochodu na całej trasie. Urządzenia powinny rejestrować te wartości, które wprowadzane są do systemu RO e-Transport. Dodatkowo istotna jest tu kontrola szczegółów dotyczących kodu UIT i użytych środków transportu.
Kierowcy będą zobowiązani do włączenia urządzenia pozycjonującego zanim wjadą na teren Rumunii. Mogą je wyłączyć dopiero po opuszczeniu terytorium kraju rozładunku lub po dostarczeniu towarów do zadeklarowanego miejsca dostawy. Jednocześnie kierowcy mają obowiązek przedstawić kod UIT i dokumenty transportowe odpowiednim organom – agentom i funkcjonariuszom rumuńskiej policji, służbom celnym i organom skarbowym na ich wniosek.
Grzywna w wysokości od 5 do 10 tys. RON grozi kierowcy, jeżeli naruszy lub nie spełni któregoś z wyżej wymienionych obowiązków.
W przypadku osób prawnych, nakładane kary będą znacznie wyższe. Beneficjenci, dostawcy i odbiorcy mogą zostać objęci konfiskatą niezgłoszonych towarów, które znajdują się w ładunku, a także grzywną w wysokości od 20 do 100 tys. RON. Kara może być nałożona w przypadku niewłaściwych danych lub braku ich wprowadzenia do systemu RO e-Transport, co uniemożliwi zidentyfikowanie załadunku przez kod UIT. Jednocześnie zarówno stosowanie nieważnego kodu UIT, jak i niedostarczenie go kierowcy, może wiązać się z grzywną. Okres ważności kodu UIT wynosi 5 dni lub 15 dni kalendarzowych w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, liczone od zadeklarowanej daty rozpoczęcia transportu.
Osoby prawne mogą zostać również ukarane za brak odpowiednich urządzeń telekomunikacyjnych wykorzystujących technologię pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych w samochodzie. Uniemożliwia to bieżące śledzenie lokalizacji pojazdu na całej trasie transportu towaru przez system RO e-Transport.
Beneficjanci, dostawcy i odbiorcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności także w momencie modyfikacji danych zadeklarowanych w systemie RO e-Transport, które dotyczą przewozu towarów po dostarczeniu pojazdu w miejscu przywozu lub na drogowym przejściu granicznym przy wjeździe do Rumunii, po wprowadzeniu pojazdu do ruchu na drogach publicznych. Kara może być nałożona także przy rozładunku towarów, które są przedmiotem wewnątrzwspólnotowych transakcji tranzytowych, przeznaczonych do składowania lub utworzenia nowej przesyłki z jednej lub kilku przesyłek towarów na terytorium Rumunii.
Choć nowe przepisy obowiązują od początku 2024 roku, kary za ich nieprzestrzeganie wchodzą w życie 1 lipca tego roku.