Strona główna » Strefa wiedzy » Prawo » Brexit, a nota obciążeniowa za nieterminowe płatności.

Brexit, a nota obciążeniowa za nieterminowe płatności.

25 maja, 2021
Udostępnij:

Zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przedsiębiorcy mają prawo dochodzić rekompensaty za opóźnienie w regulowaniu wystawionej faktury. Wysokość takiej rekompensaty to zwykle 40 euro. Do tej pory nota obciążeniowa obowiązywała także płatników z Wielkiej Brytanii, czy coś się zmieniło po Brexicie?

Dla przewoźników, którzy decydują się skorzystać z pomocy kancelarii prawnej lub firmy windykacyjnej rekompensata kosztów w wysokości 40 euro, jest rozwiązaniem, które pozwala zupełnie zminimalizować koszt takiej usługi. W wielu przypadkach, jest ona bodźcem do przekazania sprawy długu profesjonalistom. 

 

Dłużnik z Wielkiej Brytanii, a rekompensata kosztów.

Do rekompensaty kosztów 40 euro zostały zobligowane państwa członkowskie Unii Europejskiej na mocy Dyrektywy Unijnej z 16 lutego 2011 r .nr 2011/7UE. Zgodnie z tym przewoźnik, który nie otrzymał zapłaty od swojego zagranicznego zleceniodawcy, może obciążyć go dodatkowymi kosztami. W większości krajów członkowskich rekompensata kosztów windykacji została ustalona w następujący sposób:

– w przypadku długu do 5 000 zł rekompensata to 40 euro,
– jeśli dług wynosi między 5 000 zł a 50 000 zł, to rekompensata wynosi 70 euro,
– gdy dług ma wartość 50 000 zł albo więcej to rekompensata wynosi 100 euro

W przypadku faktur nieprzekraczających 999 funtów rekompensata wynosi 40 funtów, od 1000 do 9999,99 funtów będzie to już 70 funtów. Od 10 tys. funtów wysokość rekompensaty wzrasta do 100 funtów. 

 

Czy po Brexicie coś się zmienia?

Dla firm współpracujących z rynkiem Wielkiej Brytanii mamy dobrą informację. Mimo, że kraj nie jest już członkiem Unii Europejskiej, nadal obowiązuje w nim ta sama zasada. 

“Postanowienia dotyczące odzyskiwania należności z tytułu opóźnień w płatnościach nie zmieniły się pomimo Brexitu. Zjednoczone Królestwo nadal stosuje te same przepisy co przed Brexitem”.

Szczegóły pod adresem: https://www.gov.uk/late-commercial-payments-interest-debt-recovery/claim-debt-recovery-costs

Informacje pochodzą z Centrum Kontaktowego Europe Direct (które konsultowało kwestię z Dyrekcją Generalną ds Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (DG Grow).

Gdy prawo daje taką możliwość i pomaga poszkodowanym wierzycielom, warto z niego skorzystać i dochodzić rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, kiedy kontrahent spóźnia się z płatnością. Zapisy w zleceniach transportowych mogą być skomplikowane i niezrozumiałe dla każdego, dlatego warto pomyśleć o wsparciu profesjonalnej kancelarii prawnej lub firmy windykacyjnej, która udzieli niezbędnej pomocy.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.