Chcesz rozpocząć działalność w Niemczech? Na ten krok decyduje się coraz więcej Polaków pragnących wejść na zachodni rynek i zarabiać w euro. Działalność gospodarcza po niemiecku to między innymi wysoka kwota wolna od podatku i podatek dochodowy uzależniony od uzyskiwanych dochodów. Brzmi dobrze? Dowiedz się, jak założyć firmę w Niemczech i czy prowadzenie działalności w Niemczech jest dla każdego.
Polacy coraz częściej decydują się na Gewerbe w Niemczech, czyli tamtejszą działalność gospodarczą. Gewerbeanmeldung, to wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech, którego mogą dokonać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.
Gewerbe w Niemczech umożliwia prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Gewerbe jest postrzegana jako jedna z lepszych form prowadzenia działalności, gdyż wyróżnia się stosunkowo niewielką liczbą formalności i nieskomplikowanym sposobem rozliczania podatków.
Obowiązkiem wpisu do rejestru objęte są podmioty gospodarcze zajmujące się handlem, przemysłem, wytwórstwem czy świadczeniem usług (np. budowlanych). Zawody wolne są zwolnione od wpisu.
Samozatrudnienie w Niemczech to opcja dostępna niemal dla każdej osoby mającej pomysł na biznes. Podobnie jak w Polsce, również za naszą zachodnią granicą należy dopełnić formalności przy zakładaniu firmy – na działalność w Niemczech decydują się więc najczęściej osoby znające język niemiecki. Nie jest to jednak regułą, a osoby nieznające niemieckiego mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zakładaniu Gewerbe.
A więc jak założyć firmę w Niemczech?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się niezbędnym dokumentom:
Niektóre branże wymagają również zgromadzenia dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, zezwolenia, koncesje i uprawnienia. Informacji na ten temat udziela Urząd ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt).
*Istnieje możliwość zarejestrowania Gewerbe bez meldunku, gdyż podstawą do założenia działalności jest adres, pod którym będzie prowadzona firma (może to być również wirtualne biuro).
Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów i wypełnieniu wniosku udajemy się do wspomnianego już Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), który zwykle znajduje się w urzędzie miasta lub ratuszu. Na miejscu urzędnik wpisuje dane do rejestru, za co pobierana jest opłata (ok. 15-60 euro w zależności od gminy).
Działalność gospodarcza w Niemczech musi również zostać zgłoszona w niemieckim urzędzie skarbowym. W zależności od branży należy również zgłosić samozatrudnienie w Niemczech do Zrzeszenia Zawodowego (BG, IHK, HWK, Soka-Bau). Po prawidłowym założeniu działalności otrzymamy tzw. Gewerbeschein, czyli zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. Dokument jest ważny na czas nieokreślony.
Jednoosobowa firma w Niemczech wiąże się oczywiście z kosztami prowadzenia działalności, do których zaliczamy podatki i ubezpieczenia. Obowiązek rozliczenia podatkowego jest nałożony na każdego przedsiębiorcę, niezależnie od osiąganych dochodów. Działalność gospodarcza w Niemczech wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku dochodowego, podatku VAT i podatku od działalności gospodarczej.
Firma w Niemczech to także koszty związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym – te dwa są obowiązkowe, natomiast ubezpieczenie emerytalne i rentowe zaliczamy do świadczeń dobrowolnych. Koszt ubezpieczenia społecznego to ok. 85 euro, a zdrowotnego ustalany jest indywidualnie i wynosi od kilkudziesięciu do nawet 200 euro miesięcznie.
Warto mieć świadomość, że osoby, które zarejestrują działalność w Niemczech w sposób nieprawidłowy, niekompletny lub po wyznaczonym terminie, muszą się liczyć z koniecznością zapłacenia grzywny pieniężnej (§ 146 ustęp 2 numer 2 GewO).
Kara może również zostać nałożona na osobę rejestrującą działalność, która w rzeczywistości nie jest samodzielnym przedsiębiorcą – mowa o tzw. pozornej działalności gospodarczej, kiedy to przedsiębiorca wykonuje zadania w sposób typowy dla pracowników (pracuje tylko dla jednego pracodawcy i według jego poleceń).
Choć założenie Gewerbe w Niemczech nie jest szczególnie skomplikowane, łatwo popełnić błąd wynikający z bariery językowej lub nieznajomości niemieckiego prawa. Firma w Niemczech i tak generuje koszty związane z podatkami i ubezpieczeniami, dlatego nie warto narażać się na dodatkowe obciążenia finansowe.
TC Kancelaria oferuje profesjonalną pomoc prawną w zakresie zakładania i prowadzenia firmy w Niemczech. Zapewniamy fachową opiekę, sporządzamy umowy i dokumenty prawne, a także wspieramy naszych Klientów podczas rejestracji działalności.