Strona główna » Strefa wiedzy » Informacje prawne » Działalność gospodarcza w Niemczech – rejestracja, koszty, podatki

Działalność gospodarcza w Niemczech – rejestracja, koszty, podatki

27 marca, 2023
Działalność gospodarcza w Niemczech
Udostępnij:

Chcesz rozpocząć działalność w Niemczech? Na ten krok decyduje się coraz więcej Polaków pragnących wejść na zachodni rynek i zarabiać w euro. Działalność gospodarcza po niemiecku to między innymi wysoka kwota wolna od podatku i podatek dochodowy uzależniony od uzyskiwanych dochodów. Brzmi dobrze? Dowiedz się, jak założyć firmę w Niemczech i czy prowadzenie działalności w Niemczech jest dla każdego.

Czym jest Gewerbe w Niemczech?

Polacy coraz częściej decydują się na Gewerbe w Niemczech, czyli tamtejszą działalność gospodarczą. Gewerbeanmeldung, to wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech, którego mogą dokonać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

Gewerbe w Niemczech umożliwia prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Gewerbe jest postrzegana jako jedna z lepszych form prowadzenia działalności, gdyż wyróżnia się stosunkowo niewielką liczbą formalności i nieskomplikowanym sposobem rozliczania podatków.

Obowiązkiem wpisu do rejestru objęte są podmioty gospodarcze zajmujące się handlem, przemysłem, wytwórstwem czy świadczeniem usług (np. budowlanych). Zawody wolne są zwolnione od wpisu.

Jak założyć firmę w Niemczech? Niezbędne dokumenty

Samozatrudnienie w Niemczech to opcja dostępna niemal dla każdej osoby mającej pomysł na biznes. Podobnie jak w Polsce, również za naszą zachodnią granicą należy dopełnić formalności przy zakładaniu firmy – na działalność w Niemczech decydują się więc najczęściej osoby znające język niemiecki. Nie jest to jednak regułą, a osoby nieznające niemieckiego mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zakładaniu Gewerbe.

A więc jak założyć firmę w Niemczech?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się niezbędnym dokumentom:

 • ksero paszportu lub dowodu osobistego,
 • potwierdzenie o zameldowaniu*,
 • pełnomocnictwo upoważniające do założenia Gewerbe w Niemczech,
 • adres, pod którym będziemy prowadzić firmę, wraz z umową najmu lokalu,
 • zaświadczenie o korzystaniu z Unijnego prawa swobodnego przemieszczania się (Freizügigkeitsbescheinigung).

Niektóre branże wymagają również zgromadzenia dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, zezwolenia, koncesje i uprawnienia. Informacji na ten temat udziela Urząd ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt).

*Istnieje możliwość zarejestrowania Gewerbe bez meldunku, gdyż podstawą do założenia działalności jest adres, pod którym będzie prowadzona firma (może to być również wirtualne biuro).

Zakładamy działalność w Niemczech: Gewerbeamt

Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów i wypełnieniu wniosku udajemy się do wspomnianego już Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), który zwykle znajduje się w urzędzie miasta lub ratuszu. Na miejscu urzędnik wpisuje dane do rejestru, za co pobierana jest opłata (ok. 15-60 euro w zależności od gminy).

Działalność gospodarcza w Niemczech musi również zostać zgłoszona w niemieckim urzędzie skarbowym. W zależności od branży należy również zgłosić samozatrudnienie w Niemczech do Zrzeszenia Zawodowego (BG, IHK, HWK, Soka-Bau). Po prawidłowym założeniu działalności otrzymamy tzw. Gewerbeschein, czyli zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. Dokument jest ważny na czas nieokreślony.

Firma w Niemczech – koszty i podatki

Jednoosobowa firma w Niemczech wiąże się oczywiście z kosztami prowadzenia działalności, do których zaliczamy podatki i ubezpieczenia. Obowiązek rozliczenia podatkowego jest nałożony na każdego przedsiębiorcę, niezależnie od osiąganych dochodów. Działalność gospodarcza w Niemczech wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku dochodowego, podatku VAT i podatku od działalności gospodarczej.

 • Podatek dochodowy – jednoosobowa firma w Niemczech jest opodatkowana w oparciu o liniowo-progresywną taryfę podatkową. Oznacza to, że podatek rośnie wraz z dochodami. W 2023 roku kwota wolna od podatku dla osób niebędących w związku małżeńskim wyniosła 10 908 euro i 21 816 euro dla małżeństw. Podatek dochodowy (Einkommensteuer) rozlicza się raz w roku, do 31 lipca roku następnego.
 • Podatek VAT – normalna stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, a obniżona 7%. Podatek VAT (Umsatzsteuer) dolicza się do wartości netto sprzedanego towaru lub wykonanej usługi. Jednoosobowa firma w Niemczech może być zwolniona z tego podatku, jeśli jej roczny obrót nie przekracza 22 000 euro.
 • Podatek od działalności gospodarczej – Gewerbesteuer to podatek płacony gminie, w której prowadzona jest działalność w Niemczech. Podatek naliczany jest po przekroczeniu 24 500 euro dochodu w danym roku rozliczeniowym.

Firma w Niemczech to także koszty związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym – te dwa są obowiązkowe, natomiast ubezpieczenie emerytalne i rentowe zaliczamy do świadczeń dobrowolnych. Koszt ubezpieczenia społecznego to ok. 85 euro, a zdrowotnego ustalany jest indywidualnie i wynosi od kilkudziesięciu do nawet 200 euro miesięcznie.

Pomoc prawna przy zakładaniu Gewerbe w Niemczech

Warto mieć świadomość, że osoby, które zarejestrują działalność w Niemczech w sposób nieprawidłowy, niekompletny lub po wyznaczonym terminie, muszą się liczyć z koniecznością zapłacenia grzywny pieniężnej (§ 146 ustęp 2 numer 2 GewO).

Kara może również zostać nałożona na osobę rejestrującą działalność, która w rzeczywistości nie jest samodzielnym przedsiębiorcą – mowa o tzw. pozornej działalności gospodarczej, kiedy to przedsiębiorca wykonuje zadania w sposób typowy dla pracowników (pracuje tylko dla jednego pracodawcy i według jego poleceń).

Choć założenie Gewerbe w Niemczech nie jest szczególnie skomplikowane, łatwo popełnić błąd wynikający z bariery językowej lub nieznajomości niemieckiego prawa. Firma w Niemczech i tak generuje koszty związane z podatkami i ubezpieczeniami, dlatego nie warto narażać się na dodatkowe obciążenia finansowe.

TC Kancelaria oferuje profesjonalną pomoc prawną w zakresie zakładania i prowadzenia firmy w Niemczech. Zapewniamy fachową opiekę, sporządzamy umowy i dokumenty prawne, a także wspieramy naszych Klientów podczas rejestracji działalności.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię







  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy







   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.