Strona główna » Strefa wiedzy » Informacje prawne » Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami

Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami

11 grudnia, 2023
zabezpieczenie ładunku
Udostępnij:

Praktyczne porady dla przedsiębiorców transportowych

Przewożony ładunek jest narażony na kradzież. Przewoźnicy zmagają się również z licznymi wyłudzeniami ze strony nieuczciwych kontrahentów. Wszystko to generuje straty i może zaburzyć płynność finansową firmy transportowej. Jak chronić ładunek przed wyłudzeniami i kradzieżą? Jak zabezpieczyć towar na czas przewozu i kto jest odpowiedzialny za jego ochronę?

8 sposobów na zabezpieczenie ładunku przed kradzieżą i wyłudzeniami 

Przewożony towar może stać się łupem złodziei. Coraz częściej podczas postojów czy przerw kierowcy stają się ofiarami aktów wandalizmu i rozboju. Zagrożeniem są również nieuczciwi kontrahenci, którzy wykorzystują przewoźników. Jak się chronić przed tego rodzaju zdarzeniami?

1. Zabezpieczenie ładunku na czas przewozu i podczas postojów

Jak zabezpieczyć towar przed kradzieżą? Przede wszystkim zastosuj plomby, kłódki oraz specjalne zamki. W ten sposób utrudnisz dostęp do towaru. Otwarcie drzwi zajmie potencjalnym sprawcom więcej czasu, co zwiększy szanse na ich odstraszenie lub wezwanie pomocy. Pamiętaj, by przed każdym wyjazdem wnikliwie sprawdzić stan zabezpieczeń — również po postoju. Może się bowiem okazać, że w trakcie próby dostania się do ładunku część z nich została naruszona. Wówczas jak najszybciej należy zamontować nowe zabezpieczenia.

Warto wiedzieć również, kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku. Zgodnie z przepisami to przewoźnik sprawuje pieczę nad towarem znajdującym się w transporcie.

2. Staranne zaplanowanie postojów w trakcie trasy

Jeśli chcesz, aby przewożony ładunek był bezpieczny, z uwagą wybieraj i planuj miejsca postojów na trasie. Kieruj się przy tym swoim doświadczeniem oraz opiniami innych kierowców. Na portalach internetowych znajdziesz wiele informacji na temat tego, gdzie do kradzieży dochodzi najczęściej i na jakie rodzaje zabezpieczeń postawić w konkretnych miejscach. Dzięki temu dowiesz się, gdzie unikać postojów i co zrobić, aby czuć się jak najpewniej. Precyzyjne zaplanowanie trasy zminimalizuje ryzyko nagłego szukania postoju.

3. Monitorowanie ładunku za pomocą modułu GPS

Wyposażenie ładunku w moduł GPS, umożliwiający śledzenie w czasie rzeczywistym, pozwoli zabezpieczyć towar przed kradzieżą. Jeśli zostanie przejęty, będziesz mógł niemal natychmiast poinformować służby. W trakcie działania będą mogły posiłkować się lokalizacją towaru w celu jego przechwycenia. Pamiętaj, by w takiej sytuacji postawić na sprawdzoną i skuteczną technologię, która nie będzie wprowadzać służb porządkowych w błąd, ale okaże się pomocna.

4. Staranne dokumentowanie ładunku

Przewożony towar powinien być starannie udokumentowany. W dokumentacji powinny znaleźć się dane dotyczące ilości ładunku, jego cech charakterystycznych oraz stanu. Na wypadek kradzieży lub konfliktu z odbiorcą będziesz mieć potwierdzenie tego, jakie są straty lub tego, że towar jest zgodny ze specyfikacją z zamówienia. Pamiętaj, by podczas rozładunku także odebrać dokumentację potwierdzającą jego przejęcie — będzie koniecznie potrzebna w przypadku ewentualnych roszczeń czy problemów z brakiem zapłaty za towar.

5. Przeszkolenie kierowców z zakresu bezpieczeństwa i aspektów prawnych

Aby ładunek był bezpieczny, przeszkol swoich kierowców. Poinformuj ich, kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku, jak zabezpieczyć towar przed kradzieżą i jak zachować się na wypadek utraty ładunku. Dzięki szkoleniom dla kierowców Twoi pracownicy dowiedzą się, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, gdzie szukać pomocy i w jaki sposób zminimalizować ryzyko wspomnianych sytuacji.

6. Ubezpieczenie ładunku

Przewożony ładunek powinien być ubezpieczony. Koszt polisy jest stosunkowo niski w porównaniu z możliwymi stratami finansowymi i wizerunkowymi, które może spowodować utrata towaru. Ubezpieczenie dobierz odpowiednio do swoich potrzeb. Tym samym pozytywnie wpłyniesz na swój PR (ubezpieczenie będzie dla klientów dowodem Twojego profesjonalizmu i tego, że jesteś godny zaufania) oraz na poczucie bezpieczeństwa kierowców (wciąż będą dbać o ładunek, jednak bez obaw o to, że jego kradzież spowoduje np. bankructwo firmy).

7. Współpraca jedynie ze sprawdzonymi podmiotami

Jak zabezpieczyć towar przed kradzieżą? Tutaj ważne są nie tylko plomby i kłódki. Znaczenie mają również umowy i odpowiedni dobór kontrahentów. Staraj się wybierać podmioty z dobrymi opiniami, najlepiej te, z którymi współpracujesz już od lat. To zminimalizuje ryzyko oszustwa. W tym kontekście warto również zorientować się w sprawie kar umownych nakładanych w związku z nieprawidłową realizacją zleceń transportowych. Stanowią one formę zabezpieczenia na wypadek niewywiązania się z umowy jednej ze stron.

8. Współpraca z organami ścigania na wypadek kradzieży

Pamiętaj, że gdy przewożony towar znajdzie się w niebezpieczeństwie, przede wszystkim należy zawiadomić organy ścigania. Samodzielna interwencja może być niebezpieczna i powodować zagrożenie zdrowia lub życia. Zamiast tego, zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wezwij pomoc i nie angażuj się w konflikt — słowny i fizyczny.

Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku i powinien mieć świadomość tego, jak zachować się na wypadek zagrożenia?

Każdy biorący czynny udział w transporcie krajowym i międzynarodowym powinien znać zasady zabezpieczania ładunku. Znajomość powyższych wskazówek pomoże zadbać nie tylko o bezpieczeństwo ładunku czy finansów firmy

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.