Branża TSL wciąż się zmienia, o czym świadczy nie tylko rozwój infrastruktury, ale także modyfikacje prawne. Spora część z nich została wprowadzona w miesiącach letnich 2023 roku i miała na celu poprawę bezpieczeństwa, płynności ruchu oraz warunków pracy kierowców. Co zatem zmieniło się w ciągu minionych 12 miesięcy w transporcie, spedycji i logistyce?
Jeżeli chodzi o transport, warto tu wspomnieć między innymi o:
Nie bez znaczenia jest także nakaz opuszczenia polskich pojazdów z terenu Białorusi – przyczep, naczep, samochodów ciężarowych oraz ciągników.
Ważną zmianą w transporcie były również regulacje z 12 września 2023 roku. Dotyczyły one zasad importu do UK – Border Target Operating Model (TOM). Zmiany będą stopniowo wprowadzane przez cały 2024 rok, o czym pisaliśmy już w tym miejscu.
Warto też wspomnieć o rozszerzeniu Strefy Ultra Niskiej Emisji (ULEZ) na wszystkie dzielnice Londynu, które wprowadzono 29 sierpnia 2023 roku. W ostatnim roku zmieniły się również opłaty karne Congestion Charge i ULEZ z 160 na 180 funtów – wspominaliśmy o tym także tu.
Od sierpnia 2023 roku branża TSL musiała także zmierzyć się z nowymi regulacjami Pakietu Mobilności, w ramach których:
Jedną z ważniejszym zmian jest również zaakceptowanie nowej, a właściwie uaktualnionej dyrektywy z 2010, dotyczącej wdrażania ITS. Zaakceptowane przez Radę Unii Europejskiej regulacje mają w założeniu poprawić efektywność mobilności, ograniczyć emisję CO2 oraz przyspieszyć transformację cyfrową.
O tym dążeniu do podniesienia standardów europejskiego transportu mówiliśmy już w poprzednim wpisie.
Nie bez znaczenia jest również zmiana w kwestii wynagrodzeń kierowców. Mówi o niej Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym z 28 lipca tego roku.
Co zmieniła? Kierowcy, których zatrudniono na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie:
Nowe zapisy umożliwiają również opcjonalne rozłożenie wynagrodzenia kierowcy na dwie raty. Regulacje dotyczą także obowiązku zgłaszania na platformie IMI, przez zagraniczne przedsiębiorstwa, kierowców, którzy pracują na terenie Polski. Co ważne, nowy zapis ustawy o delegowaniu kierowców mówi także o ustaleniu 60 euro za dzień jako jednolitej stawki kierowców we wszystkich krajach.
Warto wspomnieć, że w ciągu ostatniego roku minimalna stawka godzinowa została zmieniona aż dwukrotnie. Obecnie wynosi ona 23,50 zł brutto. Podniesienie wynagrodzenia wiąże się także ze wzrostem kosztów, które ponoszą przedsiębiorstwa. Następstwem jest wzrost cen usług sektora TSL.
Rok 2023 był czasem, w którym mogliśmy zaobserwować dynamiczny rozwój branży TSL.
Wprowadzone na mocy nowych ustaw zmiany poprawiają nie tylko kontrolę bezpieczeństwa, ale także efektywność emisji i mobilności.
Jednak zmodernizowane standardy mogą wiązać się z wieloma trudnościami. W przypadku napotkania na tego typu niedogodności lub problem z interpretacją przepisów, istotnym partnerem są wyspecjalizowane kancelarie prawne, które ułatwią przedsiębiorcom adaptację do nowych regulacji.