Strona główna » Strefa wiedzy » Informacje prawne » Jaki był rok 2023 w transporcie?

Jaki był rok 2023 w transporcie?

Autor: Maciej Maroszyk dyrektor operacyjny w TC Kancelaria Prawna
7 grudnia, 2023
branża TSL
Udostępnij:

Branża TSL wciąż się zmienia, o czym świadczy nie tylko rozwój infrastruktury, ale także modyfikacje prawne. Spora część z nich została wprowadzona w miesiącach letnich 2023 roku i miała na celu poprawę bezpieczeństwa, płynności ruchu oraz warunków pracy kierowców. Co zatem zmieniło się w ciągu minionych 12 miesięcy w transporcie, spedycji i logistyce?

Zmiany dotyczące transportu

Jeżeli chodzi o transport, warto tu wspomnieć między innymi o:

 • zakazie wyprzedzania dla ciężarówek na drogach z dwoma pasami w jednym kierunku,
 • wprowadzeniu w wielu krajach wakacyjnych zakazów jazdy dla ciężarówek,
 • zniesieniu opłat na polskich autostradach dla motocykli oraz pojazdów do 3,5 tony.

Nie bez znaczenia jest także nakaz opuszczenia polskich pojazdów z terenu Białorusi – przyczep, naczep, samochodów ciężarowych oraz ciągników.

Regulacje w Wielkiej Brytanii

Ważną zmianą w transporcie były również regulacje z 12 września 2023 roku. Dotyczyły one zasad importu do UK – Border Target Operating Model (TOM). Zmiany będą stopniowo wprowadzane przez cały 2024 rok, o czym pisaliśmy już w tym miejscu.

Warto też wspomnieć o rozszerzeniu Strefy Ultra Niskiej Emisji (ULEZ) na wszystkie dzielnice Londynu, które wprowadzono 29 sierpnia 2023 roku. W ostatnim roku zmieniły się również opłaty karne Congestion Charge i ULEZ z 160 na 180 funtów – wspominaliśmy o tym także tu.

Pakiet Mobilności

Od sierpnia 2023 roku branża TSL musiała także zmierzyć się z nowymi regulacjami Pakietu Mobilności, w ramach których:

 • zmieniono zasady rozliczania wynagrodzeń polskich przewoźników pracujących w innym kraju Unii Europejskiej,
 • określono wymogi korzystania z tachografów cyfrowych najnowszej generacji,
 • zostały dokonane zmiany w ilości miejsc postojowych w bazie,
 • ustalono kwestię składania przez przedsiębiorstwa oświadczeń o liczbie zatrudnionych kierowców.

Wdrożenie ITS

Jedną z ważniejszym zmian jest również zaakceptowanie nowej, a właściwie uaktualnionej dyrektywy z 2010, dotyczącej wdrażania ITS. Zaakceptowane przez Radę Unii Europejskiej regulacje mają w założeniu poprawić efektywność mobilności, ograniczyć emisję CO2 oraz przyspieszyć transformację cyfrową.

O tym dążeniu do podniesienia standardów europejskiego transportu mówiliśmy już w poprzednim wpisie.

Wynagradzanie kierowców w 2023

Nie bez znaczenia jest również zmiana w kwestii wynagrodzeń kierowców. Mówi o niej Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym z 28 lipca tego roku.

Co zmieniła? Kierowcy, których zatrudniono na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie:

 • mogą ubiegać się o zwrot kosztów noclegu, które ponieśli ze względu na skorzystanie z odpoczynku tygodniowego regularnego w hotelu,
 • mają możliwość pomniejszenia podstawy do opodatkowania o 20 euro za każdy dzień pracy.

Nowe zapisy umożliwiają również opcjonalne rozłożenie wynagrodzenia kierowcy na dwie raty. Regulacje dotyczą także obowiązku zgłaszania na platformie IMI, przez zagraniczne przedsiębiorstwa, kierowców, którzy pracują na terenie Polski. Co ważne, nowy zapis ustawy o delegowaniu kierowców mówi także o ustaleniu 60 euro za dzień jako jednolitej stawki kierowców we wszystkich krajach.

Warto wspomnieć, że w ciągu ostatniego roku minimalna stawka godzinowa została zmieniona aż dwukrotnie. Obecnie wynosi ona 23,50 zł brutto. Podniesienie wynagrodzenia wiąże się także ze wzrostem kosztów, które ponoszą przedsiębiorstwa. Następstwem jest wzrost cen usług sektora TSL.

Podsumowanie

Rok 2023 był czasem, w którym mogliśmy zaobserwować dynamiczny rozwój branży TSL.

Wprowadzone na mocy nowych ustaw zmiany poprawiają nie tylko kontrolę bezpieczeństwa, ale także efektywność emisji i mobilności.

Jednak zmodernizowane standardy mogą wiązać się z wieloma trudnościami. W przypadku napotkania na tego typu niedogodności lub problem z interpretacją przepisów, istotnym partnerem są wyspecjalizowane kancelarie prawne, które ułatwią przedsiębiorcom adaptację do nowych regulacji.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.