Transport, krajowy i międzynarodowy jest związany z licznymi restrykcjami dotyczącymi kierowców, pojazdów i ładunków. Część z nich dotyczy tego, jakie dokumenty w transporcie międzynarodowym powinien mieć ze sobą kierowca, aby legalnie poruszać się po drodze. Które z nich są obowiązkowe? Jakie kary grożą za ich brak podczas jazdy?
Dokumenty w transporcie drogowym, które trzeba mieć ze sobą podczas kierowania pojazdem, można podzielić na 4 kategorie: dokumenty związane z samym kierowcą, dotyczące uprawnień przewoźnika, informujące o stanie technicznym pojazdu i charakteryzujące ładunek. Każdy z dokumentów wchodzących w poszczególne kategorie powinien być aktualny i znajdować się w pobliżu kierowcy np. na wypadek kontroli drogowej czy kontroli przeprowadzanej w trakcie przekraczania granic krajów tranzytu.
Dokumenty kierowcy zawodowego realizującego transport to przede wszystkim:
Jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu ciężarowego? Kierowca powinien mieć ze sobą również dokumenty w transporcie wymagane w przypadku przewożenia specyficznych rodzajów ładunków: np. certyfikat umożliwiający transport towarów niebezpiecznych czy dokumentację wymaganą w przypadku przewozu osób.
Należy przy tym pamiętać, aby regularnie sprawdzać, czy dokumenty są ważne. Jeśli tak nie jest, konieczne będzie ich zaktualizowanie.
Dokumenty w transporcie międzynarodowym, które kierowca musi mieć w pojeździe, to nie tylko te związane z nim samym. To także te odnoszące się do działalności prowadzonej przez jego pracodawcę. Jeśli transport ma charakter międzynarodowy, kierowca powinien mieć ze sobą dokumenty, które potwierdzą, że legalnie korzysta z rynku transportowego w danym kraju. W związku z tym w kabinie kierowcy powinny znajdować się: licencja przedsiębiorstwa na przewóz drogowy przedmiotów i wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypis z licencji wspólnotowej.
Warto pamiętać, że dokumenty kierowcy zawodowego, wymagane w trakcie jazdy, mogą być inne w przypadku niektórych krajów: zwłaszcza tych znajdujących się poza terytorium Unii Europejskiej, na której obszarze obowiązują przepisy wspólnotowe. Jeśli prowadzisz działalność poza UE, wnikliwie przeanalizuj lokalne przepisy. Bowiem warto pamiętać, że nieznajomość prawa szkodzi i w żadnym wypadku nie jest okolicznością łagodzącą, która chroniłaby Cię przed skutkami zaniedbań.
Sprawdź, czym jest licencja wspólnotowa. Z artykułu dowiesz się również, jakie są koszty jej uzyskania.
Jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu ciężarowego? Z pewnością są to również te dotyczące samego pojazdu. W Polsce kierowca nie ma obowiązku okazywania dowodu rejestracyjnego ani dokumentu potwierdzającego wykupienie OC podczas kontroli. Nie jest to jednak standard światowy czy nawet europejski. Jeśli realizujesz transport międzynarodowy, pamiętaj o tym, aby mieć ze sobą oba te dokumenty.
Poza nimi powinieneś mieć również m.in.: upoważnienie do korzystania z konkretnego pojazdu (należy w nim wyraźnie wskazać Twoje dane i dane pojazdu), świadectwo powiatowego lekarza weterynarii, który zatwierdza pojazd jako nadający się do transportu (przy przewozie zwierząt), świadectwo dopuszczenia pojazdu do transportu materiałów niebezpiecznych (w przypadku transportu materiałów uznanych za niebezpieczne).
Jeśli obsługujesz specyficzną działalność regulowaną dodatkowymi przepisami — zapoznaj się z nimi. Niekiedy dokumenty w transporcie dla konkretnych działalności należy dodatkowo uzupełnić.
Jakie jeszcze dokumenty w transporcie drogowym powinieneś mieć ze sobą? Ważne są również te, które odnoszą się bezpośrednio do charakterystyki przewożonego ładunku. Są to m.in.:
Należy przy tym pamiętać, aby wnikliwie zapoznać się z obostrzeniami wynikającymi z transportu konkretnego rodzaju towaru. Wymagania, zarówno w przypadku transportu krajowego, jak i międzynarodowego, mogą w tym wypadku znacznie się od siebie różnić np. w porównaniu do tych obowiązujących branżę żywnościową i zajmującą się transportem materiałów niebezpiecznych.
Jeśli dokumenty w transporcie międzynarodowym, które będzie mieć kierowca, nie będą kompletne, zostanie on obciążony karą grzywny. Jej wysokość może średnio nawet 500 złotych oraz przypadku braku licencji wspólnotowej mandat wyniesie nawet 12 tys. złotych za każdorazowe nieokazanie dokumentu podczas kontroli. Mandat karny nie jest jednak jedyną konsekwencją wynikającą z zaniedbań w tym zakresie. Za brak dokumentów w transporcie do odpowiedzialności może zostać pociągnięty również pracodawca. W tym wypadku kara może być znacznie dotkliwsza.
Warto przy tym pamiętać, że takie regulacje obowiązują w Polsce. Poza granicami kraju kary mogą być znacznie wyższe i sięgać nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych jak np. w Rumunii (ponad
11 tysięcy złotych) czy na Litwie (od 300 do nawet 500 euro). Aby ich uniknąć, warto orientować się, jakie dokumenty kierowcy zawodowego są wymagane na trasie i zawsze mieć je przy sobie. Jak uniknąć kar? Przeprowadź szkolenia dla kierowców i poinformuj ich na temat obowiązków w trasie.
Jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu ciężarowego w swojej kabinie? Powinny to być te związane z jego uprawnieniami odnoszące się do uprawnień jego pracodawcy, stanu technicznego pojazdu, a także ładunku przewożonego w ciężarówce. Za brak dokumentów grożą dotkliwe kary, których dobrze się wystrzegać. Należy przy tym pamiętać, że w konkretnych krajach i w związku ze specyficznym rodzajem ładunku regulacje mogą być nieco inne. Warto się z nimi wnikliwie zapoznać, a w razie potrzeby — skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Dzięki temu będziesz wiedzieć dokładnie, kiedy i jakie są Twoje obowiązki.