Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 roku dotyczącą wdrażania ITS – inteligentnych systemów transportowych. Uaktualnienie przepisów było niezbędne, aby odpowiadały one obecnym standardom technologicznym, przyczyniając się jednocześnie do podniesienia standardów europejskiego transportu.
ITS to skrót od Intelligent Transportation System, czyli inteligentne systemy transportowe. Są one wykorzystywane do poprawy efektywności, wydajności i bezpieczeństwa infrastruktury transportowej. ITS opiera się na zaawansowanych technologiach informatycznych, takich jak sensory, kamery lub systemy komunikacji (elektroniczne tablice, systemy kontroli sygnalizacji świetlnej, systemy rozpoznające tablice rejestracyjne). Umożliwiają one sprawniejsze zarządzanie ruchem drogowym, monitorowanie go oraz zbieranie danych o aktualnych warunkach i zachowaniu kierowców na drodze.
Inteligentne systemy transportowe wdrażane są ze względu na problemy w transporcie drogowym. Mowa tu o zatłoczeniu dróg oraz braku ich odpowiedniej kontroli. Te problemy wpływają nie tylko na jakość użytkowania infrastruktury drogowej, ale także zagrażają bezpieczeństwu jej użytkowników.
Urządzenia i rozwiązania wprowadzane w ramach inteligentnych systemów transportowych usprawniają zarządzanie drogami, a także pozwalają na zbieranie i analizowanie danych. W efekcie są one bazą do opracowania rozwiązań systemowych poprawiających efektywność, bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania.
Nowe zapisy przyjęte przez Radę UE mówią na przykład o transporcie multimodalnym. Mają one także zwiększyć interoperacyjność danych cyfrowych, które zasilają usługi w firmach transportowych. Przepisy mają także na celu ograniczenie emisji spalin, ułatwienie planowania podróży oraz usprawnienie ruchu drogowego.
Nowe przepisy powinny zostać opublikowane w najbliższym czasie w Dzienniku Urzędowym UE, a wejdą w życie dwadzieścia dni po publikacji. Od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy państwa członkowskie mają 24 miesiące na jej implementację. Warto zaznaczyć, że przyjęcie tych przepisów przez organy UE może okazać się początkiem drogi ku bezpieczniejszej, wydajniejszej i inteligentniejszej mobilności na terenie Europy.
Znowelizowane przepisy mówią o:
Inteligentne systemy transportowe to nie jedyne nowoczesne rozwiązanie wprowadzane w sektorze transportu, spedycji i logistyki. Zaawansowane systemy GPS, sztuczna inteligencja czy robotyka usprawniają przewozy i pomagają w optymalizacji kosztów. Dodatkowe informacje na temat postępu technologicznego i najczęściej wykorzystywanych nowoczesnych rozwiązań można znaleźć w artykule “Nowoczesne rozwiązania w branży TSL”.