Reklamacje dotyczą przede wszystkim sytuacji, w której konsument nie jest usatysfakcjonowany danym produktem lub usługą. Jednak są one także nieodłączną i bardzo ważną częścią działań w wielu branżach.
W przypadku transportu warunki reklamacji określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 13 grudnia 2017 roku w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego.
Przewoźnik może otrzymać reklamację, jeżeli nie spełnił warunków umowy przewozu lub zrobił to nieprawidłowo.
Reklamacja powinna zawierać podstawowe informacje, takie jak:
Reklamacja może być złożona w formie:
Warto również wspomnieć, że zgłaszający ma 1 rok na wniesienie reklamacji. Termin ten może jednak zostać skrócony w przypadku nieterminowej dostawy towaru lub jej opóźniania. W takiej sytuacji, czas na złożenie reklamacji skraca się do 2 miesięcy. Jednak gdy przewoźnik wyśle wezwanie do zapłaty z tytułu przewozu, okres reklamacji wydłuża się do 3 miesięcy, od dnia otrzymania dokumentu.
Przewoźnik może odpowiedzieć na reklamację elektronicznie lub przesyłką pocztową w ciągu 30 dni. Brak odpowiedzi wiąże się z uwzględnieniem reklamacji przez przewoźnika.
Reklamacja stanowi pierwszy krok w procesie dochodzenia praw poszkodowanego. Zgodnie z ustawą prawa przewozowego (art. 75 ust. 1), uprawniony ma prawo rozpocząć postępowanie sądowe dopiero po bezskutecznej reklamacji, czyli w momencie, gdy dłużnik nie ureguluje żądanych należności w ciągu 3 miesięcy od daty otrzymania reklamacji.
Reklamacja wpływa na:
Zgodnie z art. 77 ust. 4 ustawy Prawo przewozowe, bieg przedawnienia zostaje zawieszony od dnia wezwania do zapłaty lub złożenia reklamacji. Dzieje się tak do momentu udzielenia odpowiedzi na wezwanie do zapłaty, reklamację i zwrotu dokumentów.
Niemniej jednak zawieszenie nie przerywa biegu przedawnienia. Oznacza to, że po 3 miesiącach lub udzieleniu odpowiedzi na reklamację, termin przedawnienia wznowi się, uwzględniając okres przed reklamacją.
W przypadku odsetek, obliczenia rozpoczyna się od dnia wniesienia reklamacji. Ma to zastosowanie w przypadku nieprzewidzianych należności, gdzie strony nie ustaliły umownie terminu płatności.
Regulacje o reklamacjach w transporcie międzynarodowym, zawarte w Konwencji CMR, opierają się o sprawdzenie towaru przez przewoźnika i odbiorcę. Zastrzeżenia należy umieścić w dokumencie CMR. W związku z tym, reklamacja powinna zostać zgłoszona już przy odbiorze towaru, co zawiesza bieg przedawnienia.
Zapisy Konwencji CMR, w kontekście reklamacji, mówią o tym, że:
Jeśli zgłaszający nie dotrzyma wymienionych wyżej terminów, nie może już dochodzić swoich roszczeń. Z kolei odsetki od kwoty odszkodowania naliczane są od momentu skierowania reklamacji do przewoźnika.
O ile Konwencja CMR określa formę złożenia reklamacji, o tyle nie wskazuje na jej wymogi. Stąd zgłaszając reklamację dotyczącą przewozu międzynarodowego, kierujemy się zasadami wyznaczonymi przez prawo krajowe.