Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku określa zasady dotyczące m.in. podejmowania oraz wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego, a także warunków związanych z uzyskiwaniem certyfikatów kompetencji zawodowych. Jakie zapisy są najważniejsze?
Czym jest transport drogowy?
Definicja wskazuje, że jest to gałąź transportu, w której ładunki i pasażerowie przemieszczają się po drogach lądowych przy pomocy kołowych środków transportu.
Warto wiedzieć, że ustawa transport drogowy nie obejmuje jedynie pojazdów ciężarowych jeżdżących na długie dystanse.
Do przestrzegania zawartych w niej regulacji są zobowiązani również przedsiębiorcy zajmujący się m.in. przewozem osób (busami, autobusami) czy przewożący towary na krótkie dystanse (m.in. dostawcy produktów spożywczych, firmy przeprowadzkowe).
Jakie kwestie reguluje ustawa transport drogowy?
Ustawa wskazuje prawa i obowiązki związane z krajowym oraz międzynarodowym transportem drogowym. Odnosi się m.in. do wymagań stawianych wobec kierowców, a także organów kontrolnych związanych z przewozem drogowym.
Jakie zapisy ustawy są najważniejsze? Poniżej znajdziesz ich zestawienie oraz krótkie omówienie regulacji, które stanowią podstawę transportu drogowego
Ustawa o transporcie drogowym zawiera przede wszystkim podział na zagadnienia krajowe i międzynarodowe. Charakterystyka transportu drogowego uwzględnia, że transport krajowy to przejazdy, które w całości odbywają się na terytorium Polski, a także inne czynności związane z przewozem osób i rzeczy, w których biorą udział samochody zarejestrowane w Polsce.
Z kolei międzynarodowy transport drogowy to podejmowanie aktywności związanej z przewozem osób i rzeczy pojazdami samochodowymi, w której jazda między miejscem początkowym a końcowym odbywa się z przekroczeniem granic Polski.
W ustawie znajduje się nie tylko charakterystyka transportu drogowego krajowego i międzynarodowego czy jego definicja. Akt prawa zawiera również informacje dotyczące wymogów, jakie stawia się kierowcom, którzy wykonują przewóz drogowy.
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym kierowcy są zobowiązani przede wszystkim do:
Ustawa zawiera liczne wyjątki, wyłączenia i dodatkowe informacje m.in. na temat szkoleń kierowców, w których muszą wziąć udział, aby legalnie kierować pojazdami.
Ustawa transport drogowy zawiera również regulacje dotyczące kontroli i inspekcji związanych z przewozem drogowym. W akcie są wskazane:
Znajomość regulacji związanych z procedurami kontrolnymi i inspekcjami jest bardzo ważna, ponieważ daje faktyczny obraz praw i obowiązków, które przysługują w trakcie realizacji procedur.
Ustawa o transporcie drogowym wskazuje, komu i jakie kary przysługują za naruszenie przepisów ustawy. Akt prawa reguluje również m.in. negatywne przesłanki nakładania kary pieniężnej, negatywne przesłanki wszczęcia postępowania w sprawie kary pieniężnej czy formę decyzji o zastosowaniu sankcji. Wskazuje również sposób uiszczenia opłaty związanej z nałożoną karą. Dokument odnosi się także do przedawnienia karalności przewoźnika drogowego oraz zarządzającego dworcem.
Ustawa o transporcie drogowym reguluje zasady dotyczące podejmowania oraz wykonywania transportu drogowego na obszarze Polski i poza jej granicami. Ustawa transport drogowy wykazuje naruszenia oraz grożące za nie sankcje. Jej znajomość jest kluczowa dla podmiotów działających w branży TSL. Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, warto skorzystać z pomocy prawnej dla firm transportowych. Doświadczeni w branży prawnicy pomogą Ci realizować Twoje obowiązki, a także dbać o ochronę własnych interesów.