Wprowadzone 1 lipca 2024 roku nowe sankcje wobec Białorusi nawiązują do obowiązujących obostrzeń w transporcie drogowym do Rosji. A konsekwencje wobec osób naruszających przepisy są poważne – przykładowo współpraca z podmiotami z listy sankcyjnej wiąże się z karą pieniężną w wysokości nawet do 20 000 000 zł.
Ze względu na rosnące zaangażowanie Białorusi w konflikt zbrojny na wschodniej granicy Polski, Unia Europejska wprowadziła nowy pakiet sankcyjny. Objęto nim towary zwiększające potencjał technologiczny i militarny Białorusi, towary luksusowe i podwójnego zastosowania. Obostrzenia dotyczą także towarów i technologii, które można wykorzystać w żegludze morskiej i lotnictwie.
Przewoźnicy współpracujący z kontrahentami z Białorusi lub dostarczający towar na ten obszar powinni zapoznać się z nowymi pakietami sankcyjnymi, aby uniknąć surowych kar. W przypadku nieprzestrzegania sankcji grozić może nawet kara pozbawienia wolności od 3 lat. Z kolei przy współpracy z podmiotami i osobami z listy sankcyjnej kara może wynieść nawet do 20 000 000 zł. Stąd warto przyjrzeć się liście sankcyjnej, którą znajdziemy na stronie gov.pl.
Według wydanego 29.06.2024 r. rozporządzenia nr 2024/186 na terenie Białorusi obowiązuje zakaz transportu m.in.:
Pełny katalog nowo wprowadzonych sankcji wobec Białorusi znajdziemy w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006. Poruszanie się po spisie ułatwiają wykorzystane w nim kody nomenklatury scalonej (CN).
Wprowadzone przez Unię Europejską zmiany dotyczą także importu z Białorusi. Zakazy obejmują towary takie jak:
Nowe obostrzenia dotyczą także kwestii zakazu transportu towarów z Białorusi do krajów UE za pośrednictwem naczep i przyczep zarejestrowanych na Białorusi, nawet gdy są podpięte do pojazdu zarejestrowanego poza jej granicami.
Rada UE zakazała również prowadzenia działalności w Unii Europejskiej przedsiębiorstwom sektora TSL z udziałem od 25 proc. kapitału białoruskiego.
Warto pamiętać, że polskich przedsiębiorców dotyczą nie tylko sankcje unijne, ale i krajowe. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie “Polskie i unijnie sankcje – co warto o nich wiedzieć?”