Zmiany w strefie LEZ i ULEZ w Londynie

15.03.2021

Od 1 marca 2021 r. zostały wprowadzone zmiany w strefie LEZ i ULEZ w Londynie dla pojazdów ciężarowych. Znajomość tych ograniczeń może zaoszczędzić przewoźnikom generowania kosztów, a także problemów z tym związanych. Nie od dziś wiadomo, że na terenie całego Londynu znajdują się ekologiczne strefy LEZ oraz ULEZ, do których wjazd jest ciągle monitorowany. Charakterystykę tych stref omawialiśmy tutaj.

 

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Z początkiem marca pojazdy poruszające się po Londynie, które mają powyżej 3,5 t będą musiały spełniać normę emisji spalin Euro VI, a nie tak jak to było wcześniej Euro III. Nie wszystkie pojazdy spełniają tę najwyższą normę emisji spalin, dlatego za jazdę po obszarze Londynu trzeba będzie uiścić opłatę dzienną. Taka opłata wzrasta z 200 do 300 funtów.

 

Podwyższone kary

  • zmianie nie uległa kara za brak opłaty dla pojazdów tj. dostawczaków, furgonetek, przyczep kempingowych i busów do 3,5 tony. Wynosi ona 500 funtów, chyba że płatność zostanie dokonana w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o karze (wtedy zostaje pomniejszona do 250 funtów).
  • dla pojazdów spełniających normę emisji spalin Euro IV, ale niespełniających Euro VI o masie całkowitej pojazdu powyżej 3,5 tony kara pieniężna wynosi 1000 funtów, chyba że płatność zostanie dokonana w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o karze (wtedy zostaje pomniejszona do 500 funtów).
  • została również wprowadzona kara pieniężna 2000 funtów, chyba że płatność zostanie dokonana w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o karze (wtedy zostaje pomniejszona do 1000 funtów) dla pojazdów spełniających normę Euro IV o masie całkowitej pojazdu powyżej 3,5 tony – które nie zostały prawidłowo zarejestrowane i nie uiściły opłaty.

 

Zezwolenie na wjazd do Aglomeracji Londyńskiej

Od marca 2021 r. został wprowadzony również obowiązek posiadania zezwolenie na wjazd do Aglomeracji Londyńskiej na każdy pojazd o DMC powyżej 12 ton. Takie zezwolenie należy mieć przed wjazdem do Aglomeracji i jest ono wydawane maksymalnie na 24 godziny. Bezpłatny wniosek składa się za pośrednictwem strony: https://tfl.gov.uk. Zezwolenie zostanie przyznane, jeżeli pojazd spełnia minimalną liczbę gwiazdek DVS*, o czym szerzej poniżej. 

Po 1 marca za przejazd po terenie Londynu bez ważnego zezwolenia przysługuje mandat karny w wysokości do 550 funtów. Natomiast z uwagi na opóźnienia związane z pandemią władze Londynu wprowadziły 90 dniowy okres karencji (nie będą wystawiane kary za brak zezwolenia), aby przewoźnicy zdążyli zamontować odpowiednie systemy i dopasować flotę do panujących przepisów. Okres karencji kończy się 30 maja 2021 r.

 

-->>  Spółka transportowa w Niemczech, a kabotaż. Czy to się opłaca?

DVS* czyli Direct Vision Standard – co to jest?

Od marca londyńskie służby sprawdzają przestrzeganie przepisów dot. Direct Vision Standard (DVS). jest to system określający poziom bezpiecznej widoczności z kabiny pojazdu ciężarowego. Celem egzekwowania tych przepisów jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów wynikające z niedostatecznej widoczności kierowcy w tzw. martwych polach pojazdu.

Poziom widoczności z kabiny określany jest za pomocą gwiazdek nadawanych przez producentów pojazdów. Jeśli pojazd nie spełnia minimalnej liczby gwiazdek DVS należy zainstalować dodatkowe urządzenia zgodne z wymaganiami tzw. komponent Safe System.