Strona główna » Strefa wiedzy » Prawo » Border Force – co to jest i jak chronić firmę?

Border Force – co to jest i jak chronić firmę?

5 kwietnia, 2023
border force czym jest
Udostępnij:

Nielegalni imigranci próbujący dostać się na Wyspy Brytyjskie bardzo często próbują szczęścia kosztem firm transportowych. Kierowcy samochodów ciężarowych zmierzający do Wielkiej Brytanii z francuskich portów w Calais i Dunkierce muszą więc nie tylko dbać o formalności i ładunek, lecz również zwracać uwagę na to, czy przypadkiem nie przewożą nielegalnych imigrantów. Nieproszeni goście mogą bowiem narobić sporo szkód – nie dość, że ukrywając się wśród żywności, narażają przewoźnika na koszty związane z koniecznością utylizacji towarów, to jeszcze mogą przyczynić się do nałożenia kary na firmę transportową przez Border Force. Sprawdź, co to jest Border Force i jak zabezpieczyć swoją firmę przed wysoką karą pieniężną.

Co to jest Border Force?

Border Force UK to brytyjskie służby celne działające na pierwszej linii w portach lotniczych, morskich i kolejowych. Do zadań Border Force należą kontrole imigracyjne i celne oraz kontrole pasażerów, personelu towarowego i portowego w Wielkiej Brytanii. Funkcjonariusze Border Force muszą posiadać uprawnienia celników i funkcjonariuszy imigracyjnych, a do ich obowiązków należy również zwalczanie terroryzmu poprzez wykrywanie i powstrzymywanie nielegalnego importu materiałów radioaktywnych i jądrowych. Funkcjonariusze Border Force UK mają prawo zatrzymać na granicy dowolną osobę na 3 godziny do czasu przybycia policji. Wśród firm transportowych Border Force słynie przede wszystkim z przeszukiwania bagaży, pojazdów i ładunku w poszukiwaniu nielegalnych towarów i nielegalnych imigrantów.

Border Force – postępowanie w przypadku wykrycia nielegalnych imigrantów

Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak doszło do wykrycia nielegalnych imigrantów – postępowanie w każdej sytuacji wygląda tak samo.

 • Firma transportowa i kierowca otrzymują pismo z pytaniami będące początkiem postępowania wyjaśniającego.
 • Firma i kierowca mają 28 dni na złożenie listu wyjaśniającego.
 • Po około 6 miesiącach Border Force wydaje decyzję.
 • W przypadku nałożenia kary przewoźnik i kierowca mają 28 dni na złożenie odwołania, w którym należy wykazać, że firma stosowała system zabezpieczający przed nielegalnymi imigrantami, a kierowca nie miał podstaw, by uważać, że w jego samochodzie znajdują się nieproszeni goście.
 • Border Force ma 70 dni na rozpatrzenie odwołania.
 • Jeśli odwołanie nie pomoże, przewoźnik może złożyć apelację w brytyjskim sądzie Canterbury Country Court.

W większości przypadków Border Force obciąża niczemu winnego przewoźnika za przewóz nielegalnych imigrantów – nawet do 10 000 funtów za jednego imigranta. Choć istnieją procedury zabezpieczające przed tą sytuacją, wiele firm decyduje się na nie za późno, czyli już po nałożeniu kary.

Dodatkowo od lutego 2023r. kara w wysokości do 6000 funtów będzie nakładana za brak odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu przeciwko wtargnięciu nielegalnych imigrantów do pojazdu.

Jak się uchronić przed karą Border Force?

Brytyjskie prawo jasno wskazuje, że pełna ochrona przed konsekwencjami związanymi z nieświadomym przewozem nielegalnych imigrantów jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy firma transportowa wdroży odpowiednie procedury zabezpieczające:

 • odpowiednie zabezpieczenie pojazdu – linka celna zakończona kłódką, numerowana plomba i dodatkowa kłódka,
 • prowadzenie czynności kontrolnych w czasie transportu i zapisywanie ich w liście kontrolnej w trakcie każdego przejazdu do UK,
 • monitorowanie wyjazdu kierowców do UK i sprawdzanie prawidłowości czynności prowadzonych przez kierowców w czasie trasy,
 • szkolenie pracowników z czynności, jakich należy dokonać podczas transportu i jak zabezpieczyć pojazd

Jeśli Twoja firma zostanie obciążona karą za przewóz nielegalnych imigrantów, a Ty w odwołaniu wykażesz, że zastosowałeś wskazane procedury zabezpieczające, nie zostaniesz ukarany lub kara zostanie znacząco obniżona

Czym jest akredytacja Border Force?

Akredytacja Border Force to certyfikat poświadczający wdrożenie procedur zabezpieczających przez firmę transportową. Przedsiębiorstwa z akredytacją Border Force UK są w pewien sposób chronione przed karami nakładanymi za przewóz nielegalnych imigrantów. Jeśli angielskie służby celne wykryją nieproszonych gości w naczepie, zażądają dowodów od kierowcy – gdy okaże się, że kierowca nie stosuje się do wdrożonego przez firmę systemu, Border Force nakłada karę na przewoźnika, który jest jego pracodawcą.

Akredytacja Border Force jest przeznaczona dla firm, które:

 • posiadają skuteczny system zapobiegania potajemnym wjazdom nielegalnych imigrantów,
 • podejmują zasadne działania (np. szkolenie i monitorowanie kierowców), aby upewnić się, że system ten działa.

Do programu akredytacji można przystąpić poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Twój system będzie oceniony na podstawie podanych informacji. Możliwa jest również wizyta służb, której celem będzie omówienie stosowanych procedur. Jeśli otrzymasz akredytację, musisz mieć świadomość, że będzie ona regularnie sprawdzana. Jeśli spotkasz się z odmową uzyskania akredytacji, Border Force UK poinformuje Cię, jak poprawić system, by dostosować go do przyjętych wymagań. Od decyzji nie można się odwołać, lecz można przesłać nowe dowody. Oczywiście przedsiębiorstwo z akredytacją Border Force musi nieustannie stosować określone procedury – służby mogą bowiem stwierdzić, że doszło do ich rażącego zaniedbania i nałożyć grzywnę na firmę transportową.

Border Force ukarało moją firmę. Jak się odwołać?

TC Kancelaria Prawna specjalizuje się w pomocy prawnej dla firm z branży TSL. Jedną z dziedzin, którymi się zajmujemy, są mandaty i kary za granicąpomagamy naszym klientom odwołać się od decyzji Border Force i zgromadzić niezbędne dowody w celu anulowania kary. Przygotujemy odwołanie od mandatu i skontaktujemy się w Twoim imieniu z brytyjskimi organami.

Pomożemy również w dopełnieniu formalności w zakresie akredytacji Border Force. Aby otrzymać certyfikat, musisz dopełnić wielu formalności:

 • przygotować dokumenty zgodnie z wytycznymi Border Force UK,
 • wdrożyć zabezpieczenia przed nielegalnymi imigrantami,
 • zorganizować szkolenia dla pracowników,
 • sporządzić wniosek o wydanie akredytacji.

Wesprzemy Cię w realizacji wszystkich wymienionych wyżej celów, dzięki czemu szanse na otrzymanie certyfikatu znacznie wzrosną.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.