Jak odwołać się od mandatu strefy LEZ w Londynie? część I

10.07.2020

Umiejscowione w Londynie strefy LEZ oraz ULEZ to obszary, które zostały wprowadzone, by wyeliminować najbardziej zanieczyszczające pojazdy z silnikiem diesla. Te strefy różnią się od siebie obszarem, który zajmują. Strefa LEZ związana z ograniczeniem emisji spalin obowiązuje poza centrum Londynu, a ULEZ w jego ścisłym centrum. Obie strefy działają 24h na dobę przez cały rok poza Bożym Narodzeniem. 26 października 2020 r. zostaną wprowadzone zaostrzone normy emisji spalin LEZ dla cięższych pojazdów, a do końca lutego nie będa nakładane kary związane z wprowadzonymi zmianami.  

 

LEZ (Low Emission Zone)

Najbardziej istotną rzeczą przy wjeździe do strefy LEZ jest rodzaj silnika, który powinien spełniać odpowiednie normy. Bezwzględnej opłacie dziennej podlegają ciężarówki i autobusy (200 funtów), których silniki nie spełniają normy emisji spalin EURO 4. Opłatę muszą uiścić także vany i minibusy (100 funtów) nie posiadające normy emisji spalin EURO 3.

Pojazdy, które opłaciły jednorazową, dzienną kwotę za wstęp do strefy LEZ, mogą do niej wjeżdżać i opuszczać niezliczoną liczbę razy w ciągu doby. Low Emission Zone dotyczy m.in.:

  • samochodów ciężarowych i dostawczych
  • autobusów, busów i autokarów, 
  • horseboxów, 
  • przyczep kempingowych, 
  • furgonetek
  • lekkich pojazdów użytkowych (4×4 od 1,205 tony masy własnej do 3,5 tony masy całkowitej pojazdu).

 

Jak należy wprowadzić opłatę?

POCZTA – przy czym zalecamy uiścić taką opłatę przynajmniej 10 dni przed wjazdem do strefy LEZ, by mieć pewność, że TfL (Transport for London) zaksięguje ją na czas.

APLIKACJA AUTO PAY – zdecydowanie łatwiejszy sposób na opłacenie londyńskich stref niskiej emisji spalin. Aplikację ściągamy na telefon. Po zalogowaniu wprowadzamy pojazdy wpisując numer rejestracyjny oraz numer karty płatniczej. Po wprowadzeniu danych system sam powinien nas zaklasyfikować do odpowiedniej wysokości opłaty. 

TFL.GOV.UK – to portal, przez który również możemy dokonać opłaty. Wystarczy wejść w zakładkę “zapłać za przejazd”, następnie wpisać dane pojazdu, zaznaczyć, że jest on zarejestrowany poza granicami UK i wybrać dzień, w którym będziemy wjeżdżać do strefy.

INFOLINIA – ostatnim sposobem jest skorzystanie z usług infolinii. Istnieje możliwość wybrania konsultanta posługującego się językiem polskim, jednak odradzamy ten sposób zapłaty. Wymaga to dużej cierpliwości ze strony przewoźnika, ponieważ czas oczekiwania na połączenie jest wydłużony i rzadko kto w praktyce korzysta z tego typu rozwiązania.

 

Co z pojazdami, które spełniają normy emisji spalin?

Pojazdy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii automatycznie widnieją w londyńskim systemie i nie podlegają one opłatom. Pojazdy spoza tego terenu należy zgłosić do systemu LEZ, które prowadzi biuro Transport for London. Po udanej rejestracji otrzymujemy 100% zniżki na przejazd i tym samym jesteśmy zwolnieni z opłaty.

Udostępnij na:

fb