Jak odwołać się od mandatu za strefę LEZ w Londynie? część III

24.07.2020

 

Jak uniknąć kary za strefę Low Emission Zone?

Jeżeli już dostaliśmy mandat za wjazd do strefy niskiej emisji spalin to pamiętajmy, że można się od niego odwołać TYLKO RAZ! Pozytywne rozpatrzenie naszego odwołania nie usprawiedliwia przyszłych przewinień związanych z tym samym wykroczeniem i tym samym ponowne odwołanie zostanie odrzucone.

 

  • Nasz pojazd nie spełnia wymogów i nie zapłaciliśmy za przejazd.

 

W takiej sytuacji możemy próbować odwołać się od nałożonego mandatu i jednocześnie prosić o zmniejszenie kwoty jaka została na nas nałożona. Powołujemy się wtedy na brak wiedzy na temat wymagań strefy LEZ/ULEZ. Nie mamy jednak gwarancji, że odwołanie zostanie pozytywnie rozpatrzone.

 

 

  • Nasz pojazd spełnia wymogi, ale nie zapłaciliśmy za przejazd i nie zarejestrowaliśmy go w systemie. 

 

W pierwszej kolejności należy zarejestrować pojazd w systemie TfL. Następnie składamy odwołanie, do którego dołączamy dokument potwierdzający rejestrację z dowodem rejestracyjnym i dokumentem, który potwierdzi normę emisji spalin pojazdu lub zaświadczenie o 100% zniżce. Należy w nim także uwzględnić powód, dla którego wcześniej tego nie zrobiliśmy. Dobrym krokiem będzie ponownie powołanie się na brak wiedzy w tym temacie.

 

 

  • Dokonałem opłaty, ale mandat i tak pojawił się w skrzynce.

 

Czasami bywa tak, że systemy też są wadliwe. Jeżeli otrzymaliśmy taki mandat to należy się od niego odwołać, załączając dowód wcześniejszej opłaty za przejazd. Wszystko z czasem powinno się wyjaśnić. 

 

 

  • Nasz pojazd spełnia wymogi, ale zapłaciliśmy za mandat, bo nie wiedzieliśmy o możliwości odwołania się.

 

W takiej sytuacji należy dokonać rejestracji pojazdu i złożyć odwołania wraz ze wszystkimi dokumentami. Dodatkowo w treści odwołania składamy prośbę o zwrot lub rekompensatę poniesionych strat finansowych. Transport for London przyjmuje takie wnioski, ale nie jest to 100% pewne, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona. 

 

Jak złożyć odwołanie od mandatu za strefę LEZ w Londynie?

Istnieje kilka opcji na odwołanie się od takiej kary. Można to zrobić za pomocą strony internetowej tfl.gov.uk, wysłać odwołanie poczta na adres biura TfL lub złożyć odwołanie we własnym imieniu/za pomocą pełnomocnika. 

Odwołanie należy złożyć w ciągu 28 dni od otrzymania mandatu. Jeżeli termin na złożenie pisma minął to można próbować złożyć odwołanie uzasadniając dodatkową zwłokę. Należy pamiętać, że rozwiązanie problemu dotyczącego mandatów za strefy ekologiczne trzeba każdorazowo oceniać indywidualnie w oparciu o zaistniałe okoliczności. Z takim problemem na pewno warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który doradzi nam jakie działania podjąć. 

 

Jeżeli pojawiłyby się jakieś dodatkowe pytania to proszę je kierować na adres skrzynki mailowej proces@kancelaria.eu

 

Udostępnij na:

fb