Strona główna » Strefa wiedzy » Prawo » Na jaką formę działalności się zdecydować zakładając firmę transportową w Niemczech?

Na jaką formę działalności się zdecydować zakładając firmę transportową w Niemczech?

12 listopada, 2019
Na jaką formę działalności się zdecydować
Udostępnij:

Decydując się na założenie takiej spółki, w pierwszej kolejności należy wybrać formę działalności, która będzie najbardziej korzystna. Wybierając odpowiednią formę musimy zwrócić uwagę na szereg kryteriów i zadać sobie pytanie czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka. Przede wszystkim należy rozważyć jakim kapitałem dysponujemy oraz jaką odpowiedzialność chcemy ponosić. 

Od czego zacząć? 

W Niemczech możliwe są następujące formy działalności:

 • działalność gospodarcza / działalność na własny rachunek (Gewerbe)
 • spółka akcyjna (Aktiengesellschaft, AG) 
 • spółka cywilna (Gesellschaft des bürgerlichen Rechts, GbR) 
 • spółka jawna (Offene Handelsgesellschaft, OHG)
 • spółka partnerska (Partnerschaft)
 • spółka komandytowa (Kommanditgesellschaft, KG) 
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkterHaftung, GmbH) lub w formie Mini GmbH (UG haftungsbeschränkt) 

 

Wady i zalety poszczególnych form prawnych:

 • Działalność gospodarcza osoby fizycznej „we własnym imieniu“ czy na własny rachunek –  jest często spotykana w przypadku niewielkiego zakresu działalności. Do prowadzenia działalności w tej formie nie są wymagane ani kapitał minimalny ani inne elementy formalne. Zdecydowaną wadą jest obarczenie właściciela całym ryzykiem finansowym przedsięwzięcia. Odpowiada on wtedy całym swoim majątkiem za długi i zobowiązania. Z tego powodu w obrocie gospodarczym w Niemczech wykraczającym poza określone ramy, odradza się tę formę działalności, choćby tylko z powodu ryzyka odpowiedzialności wynikającej z działań gospodarczych.

 

 • Spółka cywilna (GbR, Gesellschaft bürgerlichen Rechts) składa się z kilku osób prowadzących wspólnie działalność gospodarczą. Za zobowiązania spółki wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem. Nie jest wymagany kapitał minimalny, ale przedsiębiorstwo musi zostać zarejestrowane w rejestrze handlowym.

 

 • Spółka komandytowa (KG, Kommanditgesellschaft) składa się  z przynajmniej dwóch wspólników. Co najmniej jeden z nich jako komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem. Natomiast drugi– komandytariusz – jest cichym wspólnikiem i odpowiada do wysokości swojego wkładu. Kapitał minimalny nie jest wymagany, a spółka musi być zarejestrowana w rejestrze handlowym.

 

 • Do spółek kapitałowych zalicza się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) oraz spółkę akcyjną (AG, Aktiengesellschaft). Forma GmbH jest często stosowana zarówno przez duże przedsiębiorstwa jak i pojedyncze osoby. Główną zaletą tej formy spółki jest ograniczenie ryzyka finansowego do wysokości majątku spółki. Jeżeli wszyscy udziałowcy wniosą wkłady, to odpowiadają majątkiem osobistym tylko w wyjątkowych przypadkach. Stosunkowo mocno ograniczona jest też odpowiedzialność zarządu. Niemiecka spółka z o.o. (GmbH) może zostać założona przez co najmniej jedną lub kilka osób. Ani wspólnicy, ani zarząd GmbH nie muszą być obywatelami Niemiec. Możliwy jest więc przypadek, w którym wszyscy wspólnicy i członkowie zarządu są Polakami. W szczególności w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej nie ma żadnych ograniczeń. Koniecznym warunkiem utworzenia GmbH jest podpisanie umowy spółki, która musi zostać poświadczona przez notariusza. Minimalny kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech wynosi również po reformie spółek GmbH 25.000 euro. Kapitał ten musi istnieć w momencie zakładania spółki. W przypadku wkładów pieniężnych – wniosek o rejestrację spółki można złożyć dopiero wtedy, kiedy każdy udział jest opłacony przynajmniej w jednej czwartej, a kapitał łącznie przynajmniej w kwocie 12.500 euro.

 

 • Najczęściej wybieranymi formami działalności przez przedsiębiorców są: ta na własny rachunek czyli tzw. „Gewerbe” oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – GmbH lub Mini GmbH. Zaletą tej pierwszej jest łatwy i szybki sposób jej założenia oraz niskie koszty. Jednakże przedsiębiorca odpowiada w sposób nieograniczony majątkiem firmy oraz majątkiem osobistym. Spółka GmbH służy ograniczeniu ryzyka gospodarczego. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa swoim majątkiem osobistym, odpowiadają jedynie do wysokości wkładu, a spółka jako osoba prawna sama odpowiada za zaciągnięte zobowiązania majątkiem spółki.

 

ochrona przed kabotazem

Autor: Paulina Eliasz-Pietrusewicz – Starszy Prawnik z Transcash Kancelarii Prawnej

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.