Strefa LEZ, czyli Low Emission Zone w Londynie

17.01.2019

Strefa Małej Emisji- Low Emission Zone („LEZ”) dotyczy „dużego transportu” na terenie niemal całego miasta Londynu. Od kilku lat można narazić się na wysokie kary administracyjne w przypadku niedopełnienia obowiązków wyznaczonych przez brytyjskie władze. Przewoźniku – sprawdź jak uniknąć lub anulować już otrzymany mandat w związku z wjazdem do LEZ w trakcie wykonywania przewozu w Wielkiej Brytanii.

 

Strefa LEZ została wprowadzona w Londynie w dniu 4 lutego 2008 r. i aktualnie obejmuje swym zasięgiem praktycznie cały tzw. Większy Londyn („Greater London”), czyli obszar o wielkości ponad 1.572 km2. Jest to aktualnie największa zielona strefa niskiej emisji spalin na świecie. Celem jej wprowadzenia w Londynie było ograniczenie emisji spalin wytwarzanych przez starsze modele silników diesla znajdujące się w autobusach, autokarach, vanach, minibusach oraz oczywiście samochodach ciężarowych. Z obowiązku spełnienia wymogów ekologicznych LEZ zwolnione są auta osobowe i motocykle.

System LEZ działa przez 24 godziny na dobę przez cały rok, włączając w to wszystkie weekendy i święta. Warto pamiętać o tym, że LEZ nie jest tym samym, co obszar Congestion Charge, czyli strefy Londynu w których obowiązują opłaty za przejazd w konkretnych godzinach w ciągu dnia (od 7.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku). Dlatego też często się zdarza, że przewoźnicy są zaskoczeni mandatem otrzymanym od urzędu TfL („Transport of London”) pomimo dokonania opłaty za Congestion Charge.

Aby uniknąć mandatu należy rzecz jasna opłacić wjazd do strefy LEZ. Należy to zrobić poprzez oficjalną stronę Transport of London: https://tfl.gov.uk/modes/driving/low-emission-zone/make-a-payment Opłata wynosi od 100 do 200 funtów za każdy dzień, gdy pojazd znajduje się w LEZ, nie dotyczy to jednak samego parkowania. Opłatę można uiścić od, najwcześniej, 64 dnia przed datą planowanego transportu w obrębie LEZ, w sam dzień podróży lub do północy pierwszego dnia roboczego po jej rozpoczęciu.

W praktyce jednak obowiązek opłacenia wjazdu do LEZ dotyczy niewielkiej liczby pojazdów należących do polskich przewoźników. Większość naszych firm transportowych posiada bowiem nowoczesną flotę o ekologicznych parametrach spalania paliwa, a warto wiedzieć o tym, że wjazd do strefy LEZ jest na przykład darmowy dla pojazdów o normie Euro 4 i wyższej (np. Euro 5, Euro 6), a dla mniejszych pojazdów już od Euro 3 – pod warunkiem wcześniejszej rejestracji pojazdu w TfL.

Samej rejestracji pojazdu można dokonać poprzez stronę: http://www.epcplc.com/clients/tfl/lez/ . Witryna ta jest dostępna również w języku polskim. Warto pamiętać o obowiązku rejestracji jeszcze przed podjęciem się wykonywania transportu do Londynu, gdyż w innym wypadku narażamy się na nałożenie na naszą firmę kary w wysokości od 500 do nawet 1000 funtów.

 

Otrzymałeś już mandat za złamanie zasad obowiązujących w londyńskim LEZ?

Jeszcze nic straconego, w większości przypadków niezwłoczne zarejestrowanie pojazdu na wyżej wskazanej stronie internetowej i przesłanie do TfL wypełnionego formularza wraz z formalnym odwołaniem się od mandatu umożliwia anulowanie tej kary. Należy jednak działać szybko, dbając o to, by przygotowane przez nas dokumenty były wypełnione w sposób skrupulatny i czytelny dla urzędu TfL Nie rekomendujemy jednak zaniedbania tej kwestii, gdyż nieopłacone mandaty są obecnie dość skutecznie windykowane w Polsce przez międzynarodowe firmy obsługujące urząd Transport of London.

Udostępnij na:

fb