Getting your Trinity Audio player ready...
|
Współpraca z niemieckimi kontrahentami to codzienność dla wielu firm transportowych z Polski. Niestety, nawet przy starannej realizacji usług, zdarzają się sytuacje, w których faktury pozostają niezapłacone. A jeśli dodatkowo dłużnik kwestionuje należność, sprawa staje się sporna. Wtedy odzyskanie pieniędzy może okazać się skomplikowane.
Jak w takim przypadku powinno dochodzić roszczenia? Istotne jest zrozumienie specyfiki niemieckiego systemu windykacji i zastosowanie odpowiednich procedur, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.
Zgodnie z niemiecką ustawą o pozasądowych usługach prawnych (Gesetz über außergerichtliche Rechtsdienstleistungen) windykacja polubowna przeznaczona jest zasadniczo dla roszczeń bezspornych. Innymi słowy, chodzi o sprawy, w których dłużnik nie zgłasza wobec wystawionej przez wierzyciela faktury żadnych zarzutów, a brak płatności wynika z okoliczności leżących po stronie zadłużonego.
W praktyce nie oznacza to jednak, że w przypadku spraw spornych należy od razu skierować się do sądu. Wręcz przeciwnie, wiele spraw spornych wciąż udaje się rozwiązać poprzez windykację polubowną. Skuteczność działań windykacyjnych w dużej mierze zależy od przedmiotu sporu, czy zgromadzonej przez wierzyciela i dłużnika dokumentacji. Kluczowa jest także wola dłużnika i wierzyciela do polubownego rozwiązania sprawy.
Przed podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy na drogę sądową zawsze warto podjąć próbę wyjaśnienia sporu polubownie. Poza możliwością odzyskania należności bez ponoszenia kosztów dostarcza nam to również informacje, jakimi dokumentami i argumentami dysponuje strona dłużnika. W przypadku ewentualnego procesu sądowego taka wiedza pozwala nam lepiej przeanalizować sprawę pod kątem ryzyka.
Sprawa jest sporna, gdy dłużnik zgłasza zastrzeżenia, np. do jakości usługi lub kompletności dokumentów. W branży TSL do najczęstszych przyczyn sporów należą:
W takich przypadkach kluczowe jest zebranie wszelkiej dokumentacji potwierdzającej wykonanie usługi zgodnie z umową.
Skuteczna windykacja, zarówno polubowna, jak i sądowa, wymaga kompletnej dokumentacji. W przypadku spraw spornych to szczególnie istotne.
Jeżeli sprawa dotyczy na przykład noty za anulację transportu, aby udokumentować zasadność roszczenia, można przedstawić takie dokumenty jak:
Im lepiej udokumentujesz usługę i ewentualne rozbieżności, tym większa szansa na pozytywne rozstrzygnięcie sporu – już na etapie polubownym.
Jak już wspomnieliśmy, nawet w przypadku sprawy spornej warto zacząć od windykacji polubownej. W Niemczech jest to uznawane za standard i często już sama komunikacja z dłużnikiem na temat roszczenia okazuje się skuteczna. W ramach windykacji polubownej wysyłane są:
Warto pamiętać, że według niemieckiego prawa windykacja nie może być agresywna ani natarczywa. Każdy kontakt powinien być poprzedzony korespondencją pisemną, upomnieniem oraz zawierać jasne i konkretne informacje o roszczeniu.
Jeśli mimo prób polubownego rozwiązania sprawy dłużnik nie reguluje należności, należy rozważyć postępowanie sądowe. W Niemczech dostępne są różne procedury:
Zdarza się, że nawet gdy postępowanie sądowe zakończy się na naszą korzyść i sąd wyda prawomocny nakaz zapłaty, dłużnik wciąż nie ureguluje należności. W takiej sytuacji sprawę możemy przekazać do egzekucji komorniczej.
W ramach egzekucji komorniczej w Niemczech wnioskujemy o następujące działania komornicze:
Warto jednak pamiętać, że proces egzekucji może być czasochłonny i kosztowny. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie działań windykacyjnych.
Należąca do nas firma windykacyjna TC Inkasso GmbH specjalizuje się w windykacji należności na terenie Niemiec. Dzięki temu oferujemy kompleksowe usługi, które obejmują:
Dzięki naszej znajomości niemieckiego prawa oraz procedur jesteśmy w stanie skutecznie odzyskać należności, minimalizując ryzyko i koszty dla naszych klientów.