Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Współpraca z kontrahentem z Rumunii – co warto wiedzieć?

Współpraca z kontrahentem z Rumunii – co warto wiedzieć?

14 września, 2022
windykacja sądowa w Rumunii
Udostępnij:
W branży TSL zlecenia od zagranicznych klientów to codzienność. Tym razem podpowiadamy, co warto wiedzieć, rozważając współpracę z firmą z Rumunii. Szczególnie w kontekście ewentualnych późniejszych sporów płatniczych i konieczności dochodzenia należności.

Ufaj i sprawdzaj

Podobnie jak w Polsce, również w Rumunii masz możliwość zapoznania się z danymi na temat potencjalnego partnera biznesowego dostępnymi w publicznych bazach.

Najważniejsze z nich znajdziesz w rejestrze handlowym, gdzie widnieją podstawowe dane kontrahenta, informacje o rodzaju działalności, kapitale zakładowym czy reprezentujących go wspólnikach. To pierwszy krok do ustalenia, czy firma jest prowadzona zgodnie z prawem.

Odpis z rumuńskiego rejestru handlowego na temat danej spółki można uzyskać online, po wpłaceniu 45 RON. Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.onrc.ro

Dodatkowych danych o wiarygodności potencjalnego zleceniodawcy dostarczyć mogą wyspecjalizowane portale, takie jak np. www.risco.ro. – podpowiada Lucica Kucharec z TC Kancelaria Prawna. – Zawierają nie tylko dane o spółce z rejestru handlowego, ale też informacje o jej sytuacji finansowej.

Działalność gospodarcza w Rumunii

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że propozycję współpracy otrzymasz od kontrahenta prowadzącego spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli „Societate cu răspundere limitată” – w skrócie SRL. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma działalności gospodarczej w Rumunii. Administrator lub administratorzy, którzy zazwyczaj są wspólnikami, zarządzają spółką tego typu. Minimalny kapitał zakładowy takiej spółki wynosi 200 RON, czyli równowartość niecałych 200 złotych.

To istotne przy okazji ewentualnych sporów, ponieważ kapitał jest dzielony między wspólników w formie udziałów. – mówi ekspertka TC Kancelaria Prawna. – Jeśli odzyskanie należności z majątku spółki nie będzie możliwe, można podjąć próbę windykacji wspólnika. Jednak tylko do wysokości jego udziałów w spółce, wyliczanych na podstawie kapitału zakładowego. – dodaje.

Odmianą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – debiutant, w skrócie SRL-D. Może ona zostać założona przez osobę bez historii wcześniejszego prowadzenia działalności gospodarczej.
W Rumunii funkcjonują także:

 • PFA (jednoosobowa działalność gospodarcza),
 • SA (spółka akcyjna),
 • SCS (spółka komandytowa prosta),
 • SCA (czyli spółka komandytowo-akcyjna),
 • SNC (spółka jawna),

jednak są rzadko spotykane w branży transportowej.

Jak windykować kontrahenta, który nie płaci?

Biznesowa profilaktyka to przygotowanie się na każdy przebieg współpracy, również potencjalnie problematyczny. W przypadku zagranicznego partnera warto więc zapoznać się z zasadami przebiegu windykacji sądowej w jego kraju.

Standardem jest, że proces ten rozpoczyna się od działań polubownych, po których może nastąpić etap sądowy. W Rumunii jego początkiem jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty. By go otrzymać, trzeba podjąć następujące kroki:

 • wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty, pocztą za potwierdzeniem odbioru lub przez komornika,
 • odczekać 15 dni od doręczenia wezwania na ewentualną spłatę należności,
 • jeśli dłużnik nie zapłaci w powyższym terminie, można kierować do sądu wniosek o wystawienie nakazu zapłaty.

Procedura uzyskania nakazu trwa maksymalnie 45 dni i kosztuje 200 RON. Po otrzymaniu go możesz skierować sprawę do komornika. Jeśli natomiast dłużnik złoży sprzeciw od sądowego nakazu zapłaty, sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd w zwykłej procedurze. Oznacza to wyższe koszty postępowania i dłuższe oczekiwanie na decyzję.

Lucica Kucharec zwraca uwagę, że chcąc liczyć na powodzenie w sprawie, konieczne jest dobre przygotowanie.

Na etapie sądowym można dochodzić przede wszystkim roszczeń pewnych, oznaczonych i wymagalnych, a więc popartych dowodami. Takimi dowodami mogą być zlecenie transportowe (umowa), faktura i dokument CMR.

Na szczęście analiza rumuńskiego orzecznictwa w sprawach transportowych pokazuje, że tamtejsze sądy często zasądzają na korzyść przewoźników. Można więc odzyskać całą należność wraz z odsetkami i wszelkimi kosztami dodatkowymi, w tym zryczałtowaną kwotę 40 € za opóźnienia w transakcjach handlowych.

Ekspert na pomoc

Największym wyzwaniem przy współpracy z zagranicznym partnerem jest brak znajomości języka, lokalnych realiów i przepisów.
Właśnie dlatego w sprawach spornych warto posiłkować się pomocą ekspertów z zakresu prawa i windykacji, którzy udzielą niezbędnego wsparcia.

TC Kancelaria Prawna wspiera klientów w zakresie zagranicznej windykacji sądowej, w tym na terenie Rumunii, zaczynając od wysyłki przedsądowego wezwania do zapłaty aż po zapewnienie reprezentacji przed właściwym sądem.

Więcej informacji o windykacji sądowej za granicą znajdziesz tutaj.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.