Jakie problemy można napotkać podczas odzyskiwania pieniędzy z Czech?
Proces windykacji należności w Czechach wygląda podobnie jak w przypadku odzyskiwania pieniędzy od polskich kontrahentów. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym państwie system prawny regulowany jest przez nieco inne przepisy odnośnie roszczeń dotyczących zapłaty za świadczenia. Z tego powodu poważną barierę może być po pierwsze niewiedza w zakresie zagranicznego prawa, a po drugie – nieznajomość języka. W takich okolicznościach samodzielne próby windykacji najprawdopodobniej mogą zakończyć się fiaskiem.
W takim razie w jaki sposób odzyskać pieniądze z Czech? Najlepiej zwrócić się o pomoc do firmy, która ma doświadczenie w prowadzeniu windykacji zagranicznych. Skorzystanie z pomocy prawników zwiększa szansę na odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego kontrahenta. Należy zwrócić uwagę również na ograniczenia czasowe. W Czechach co do zasady roszczenia ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, a w przypadku uznania długu, termin ten wynosi 10 lat od dnia uznania długu.
Windykacja w Czechach: postępowanie przedsądowe
Windykacja przedsądowa, nazywana też polubowną, ma na celu odzyskanie należności na drodze porozumienia z kontrahentem. Jednak warunkiem koniecznym jest dobrowolne spłacenie przez kontrahenta zaległej faktury wraz z odsetkami.
Aby to było możliwe, wierzyciel lub jego pełnomocnik musi podjąć próbę kontaktu z dłużnikiem. Najczęściej odbywa się to telefonicznie, mailowo lub listownie. W wielu przypadkach wykorzystuje się dwa wybrane środki przekazu, by mieć pewność o dostarczeniu wezwania do zapłaty. Na tym etapie często przeprowadza się negocjacje, mające na celu wyjaśnienie przyczyn nieopłacenia faktury i wypracowanie korzystnego dla obu stron rozwiązania.
Zazwyczaj polubowna windykacja w Czechach trwa maksymalnie do 60 dni. Jeśli w tym czasie dłużnik nie rozpocznie spłaty ani nie wyrazi chęci podjęcia dialogu, należy przystąpić do działań sądowych.
Windykacja w Czechach: postępowanie sądowe
Gdy dłużnik nie ma zamiaru spłacić należności, nie pozostaje nic innego jak zdecydować się na postępowanie sądowe.
Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów, należy złożyć pozew do właściwego sądu. Niezbędne jest zgromadzenie dowodów, które potwierdzą istnienie roszczenia.
Dokumenty należy przygotować z dużą starannością, mogą w tym pomóc prawnicy. Jeśli pozew będzie niekompletny, sąd ma prawo go odrzucić, a wówczas sprawa nie zostanie rozpatrzona.
Po rozpatrzeniu pozwu przez odpowiedni sąd i wydaniu nakazu zapłaty, dłużnik ma 15 dni na złożenie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, to nakaz zapłaty po nadaniu klauzuli wykonalności może być egzekwowany w postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli dłużnik wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty, postępowanie nakazowe kończy się, a sprawa przechodzi do postępowania zwykłego, w toku którego sąd wyznaczy termin rozprawy, na której zostanie wydany wyrok.
Windykacja w Czechach: postępowanie egzekucyjne
Zdarza się, że windykacja w Czechach kończy się tak, że po wydaniu orzeczenia nakazującego spłatę należności, kontrahent dobrowolnie reguluje dług. W przeciwnym wypadku konieczne staje się złożenie wniosku egzekucyjnego.
Wniosek powinien wskazywać, z jakich składników majątku ma być ściągnięta należność.