Przeprowadzimy analizę Twojej sprawy i przedstawimy Ci rekomendację dalszego postępowania.
Będziemy Cię też reprezentować w sporach z ubezpieczycielem i podczas postępowania sądowego.
Korzyści dla Ciebie
Wsparcie merytoryczne
Ochrona Twoich interesów
Reprezentacja prawna
Co dla Ciebie zrobimy

Dowiedz się więcej
Co to jest szkoda w transporcie?
Szkoda transportowa to pojęcie ściśle związane z branżą TSL. Określa sytuację, w której przewożony ładunek ulegnie uszkodzeniu, np. na skutek niedostosowania stylu jazdy przez kierowcę do warunków na drodze i specyfiki przesyłki. Obniżenie wartości towaru może wystąpić również z powodu awarii auta. Dzieje się tak np. gdy dojdzie do zamoczenia lub zepsucia artykułów spożywczych w pojeździe z niepoprawnie działającą chłodnią.
Jeśli zastanawiasz się czym jest szkoda w transporcie, musisz wiedzieć, że pojęcie to obejmuje także ubytek lub całkowitą utratę przesyłki. Takie zdarzenia z reguły są efektem nieodpowiedniego zabezpieczenia naczepy lub działalności przestępczej. Kradzieże towaru to wciąż spory problem w branży TSL. Walczy się z nim poprzez wdrażanie odpowiednich procedur zabezpieczających.
Szkody w transporcie dzieli się na:
jawne — są zauważalne z zewnątrz, bez konieczności rozładowywania towaru,
ukryte — da się je dostrzec dopiero po rozpakowaniu przesyłki.
Do ujawnienia szkody przeważnie dochodzi w momencie przekazania ładunku odbiorcy. W takiej sytuacji osoba upoważniona może przyjąć przesyłkę i odnotować nieprawidłowości lub odmówić odbioru.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela dotyczącej szkody w transporcie
Jeśli uważasz, że decyzja ubezpieczyciela odnośnie do szkód w transporcie została wydana bezpodstawnie, możesz starać się o jej zmianę.
W przypadku gdy towarzystwo na przykład zaniżyło wartość odszkodowania lub odmówiło jego wypłaty, zapewnimy Ci merytoryczne wsparcie w odwołaniu się od takiego rozstrzygnięcia sprawy.
Pomożemy w sporządzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie całej sytuacji, a w razie potrzeby wystąpimy w Twoim imieniu w sądzie.
Odpowiedzialność przewoźnika za szkody w transporcie krajowym
Szkody transportowe powstałe w ramach usług krajowych są regulowane przez kodeks cywilny i prawo przewozowe. Zgodnie z treścią tych regulacji to przewoźnik na zasadzie ryzyka ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie czy utratę przesyłki od momentu przyjęcia ładunku aż do wydania towaru odbiorcy. Odpowiada również za opóźnienia w dostawie. Istnieją jednak sytuacje, w których przewoźnik nie jest obarczony winą za uszkodzenia w transporcie. Dzieje się tak, gdy nieprawidłowości powstały wskutek:
działań nadawcy,
postępowania odbiorcy,
specyfiki przewożonego towaru,
wpływu siły wyższej.
Na przewoźniku spoczywa też obowiązek przedstawienia dowodów, które potwierdzają, że szkody w transporcie powstały wskutek jednej z wymienionych przyczyn. Wtedy odpowiedzialność za powstałe nieprawidłowości zostanie ograniczona i nie zapłaci on odszkodowania.
Zapewniamy kompleksową pomoc w rozwiązywaniu takich spraw i gromadzeniu dokumentacji dowodowej. Możemy Cię też reprezentować w sporach z ubezpieczycielem, który odmówił wypłaty odszkodowania za szkody w transporcie na terenie Polski.
Odpowiedzialność przewoźnika za szkody w transporcie międzynarodowym
Warto pamiętać, że podstawą ochrony interesów przewoźnika jest prawidłowo napisana umowa przewozowa. Aby uniknąć niejasności, należy określić w niej:
osobę odpowiedzialną za rozładunek i załadunek przesyłki,
podmiot odpowiadający za zabezpieczenie towaru,
dokładną masę i ilość przewożonego ładunku,
ewentualny nadzór nad przesyłką specjalnego przeznaczenia.
W transporcie międzynarodowym odpowiedzialność za uszkodzenia w transporcie określa Konwencja CMR. Zgodnie z jej treścią przewoźnik, tak samo, jak w przypadku usług świadczonych w kraju, odpowiada za całkowite lub częściowe zniszczenie bądź zaginięcie towaru oraz za opóźnienia w dostawie.
Ewentualne zwolnienie od odpowiedzialności następuje jedynie w określonych w Konwencji CMR przypadkach. Jest to możliwe, gdy uszkodzenie towaru w transporcie powstało z winy nadawcy lub odbiorcy, było spowodowane wadami własnymi towaru lub wystąpiło wskutek okoliczności, których przewoźnik nie mógł uniknąć.