Co dla Ciebie zrobimy
Jakie kraje obsługujemy?
Dowiedz się więcej
Jak przebiega windykacja zagraniczna
Windykacja należności za granicą powinna przebiegać według ściśle określonego schematu. Odpowiednie zaplanowanie wszystkich czynności, to sposób by korzystnie rozstrzygnąć większość spraw.
Właściwie przeprowadzona windykacja zagraniczna przebiega w 4 etapach:
przygotowanie dokumentów udowadniających istnienie roszczenia,
próby pozasądowego odzyskania należności,
postępowanie sądowe,
procedury egzekucyjne.
Zwlekając z podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy firmy ściągającej długi za granicą, można jedynie wydłużyć czas procesu windykacji. Wierzyciel nie ma możliwość samodzielnie ocenić aktualnej sytuacji finansowej dłużnika, a tym bardziej przewidzieć, jak będzie ona ewoluowała w przyszłości. Z tego powodu w momencie dostrzeżenia opóźnień płatności ze strony kontrahenta, najlepiej od razu zdecydować się na pomoc profesjonalistów. windykacji zagranicznej, największe znaczenie ma czas.
Ocena sytuacji finansowej dłużnika
Na samym początku windykacji za granicą warto sprawdzić, w jaki sposób kształtuje się sytuacja finansowa dłużnika np. na podstawie dostępnych sprawozdań finansowych.
Poprosimy Cię też o dostarczenie wszystkich posiadanych informacji na temat dłużnika oraz dokumentację stanowiącą podstawę roszczenia.
Wezwanie do zapłaty
Kolejnym krokiem będzie wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty należności, odsetek i kosztów postępowania windykacyjnego. W piśmie wyznaczymy termin, do którego pieniądze powinny wpłynąć na Twoje konto.
Czasem zdarza się, że brak płatności wynika z niedopatrzenia czy błędu, a po upomnieniu o konieczności zapłaty — postępowanie kończy się dobrowolnym uregulowaniem należności.
Jeśli próby polubownego rozwiązania sprawy z zagranicznym kontrahentem okażą się nieskuteczne, nie pozostaje nic innego jak windykacja sądowa.
Postępowanie sądowe i egzekucyjne
Dzięki kancelariom partnerskim, z którymi współpracujemy w wielu krajach, jesteśmy w stanie szybko przeprowadzić proces windykacji sądowej, np. poprzez organizację reprezentacji prawnika we właściwym sądzie.
Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy i wydaniu przez sąd nakazu zapłaty, wystąpimy o tytuł wykonawczy. Na podstawie prawomocnego orzeczenia opatrzonego w klauzulę wykonalności komornik może rozpocząć egzekucję środków poprzez np. zajęcia należności na koncie bankowym dłużnika.
Rola prawników w windykacji międzynarodowej
Liczne kancelarie prawnicze zlokalizowane w Polsce zajmują się windykacją długów za granicą. Takie działania realizowane są we współpracy z firmami znajdującymi się na terenie innych państw. Dzięki temu polscy radcy prawni mogą uzyskać faktyczną pomoc ze strony swoich zagranicznych kolegów po fachu. W konsekwencji podjęcie efektywnej windykacji i uzyskanie tytułu wykonawczego staje się dużo prostsze.
Działania prawników podczas windykacji należności za granicą nie ograniczają się jedynie do pomocy w kompletowaniu dowodów czy reprezentacji w sądzie. Bardzo często przeszkodę na drodze do odzyskania pieniędzy stanowi brak szans na nawiązanie dialogu pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Z uwagi na relacje gospodarcze nacechowane negatywnymi emocjami przeważnie przedsiębiorcy nie mogą dojść do porozumienia bez pomocy osób trzecich.
W takiej sytuacji przydatna okazuje się pomoc profesjonalistów, którzy z uwzględnieniem własnego doświadczenia i analizy finansowej osoby zadłużonej są w stanie działać w interesie wierzyciela. Dzięki temu uzyskują realną możliwość spłaty – czasem bez udziału sądu.