Co dla Ciebie zrobimy
Dowiedz się więcej
Co to jest windykacja sądowa
Samo słowo windykacja pochodzi od łacińskiego vindicatio i oznacza dochodzenie roszczeń lub obronę konieczną. Co ciekawe, już w strukturach organizacyjnych Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała instytucja zajmująca się podejmowaniem prób odzyskania należności, które znalazły się w rękach osób nieupoważnionych.
Współcześnie mianem windykacji określa się proces dążenia do odzyskania własności z wykorzystaniem metod dopuszczonych prawem.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak: jak przebiega windykacja sądowa w Polsce.
Otóż w praktyce można wyróżnić dwa typy dochodzenia roszczeń:
windykacja polubowna — zazwyczaj poprzedza wszczęcie postępowania sądowego, polega na wysyłaniu do dłużnika wezwań do zapłaty należności wraz z odsetkami,
windykacja sądowa — odnosi się do sytuacji, w których nie ma możliwości nawiązania kontaktu z dłużnikiem i odmawia on współpracy. Wówczas należy uzyskać tytuł wykonawczy, który stanowi podstawę do przeprowadzenia egzekucji komorniczej.
Coraz częściej kontrahenci nie dotrzymują ustalonych terminów płatności lub nie spłacają wymaganych należności.
Gdy próby polubownego załatwienia sporu nie przynoszą oczekiwanego skutku, nie oznacza to jeszcze „przegranej sprawy”.
W takiej sytuacji kolejnym, naturalnym rozwiązaniem staje się windykacja sądowa, czyli dochodzenie należności w postępowaniu sądowym.
Windykacja sądowa — etapy
W sytuacji, gdy wezwania do zapłaty nie przyniosły rezultatu, a nierzetelny kontrahent nadal uparcie odmawia współpracy, konieczne staje się wszczęcie postępowania sądowego.
Decyzja o zwróceniu się o pomoc do wymiaru sprawiedliwości powinna iść w parze ze skorzystaniem z pomocy prawnika. Profesjonalna pomoc prawna często okazują się w takim momencie bezcenna z uwagi na obszerność i duży poziom skomplikowania regulacji ustawodawczych w zakresie ściągania wierzytelności. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że do prawidłowego i efektywnego dochodzenia zwrotu należności, niezbędne jest wsparcie prawników.
Windykacja sądowa najczęściej przebiega według poniższych etapów:
zebranie dokumentów do pozwu — dokumenty potwierdzające istnienie roszczenia klienta tj. umowa, faktura, dokumenty potwierdzające wykonanie umowy,
przygotowanie i wniesienie pozwu do sądu,
wydanie przez sąd nakazu zapłaty/ wyroku,
uprawomocnienie się nakazu zapłaty/wyroku (w przypadku braku sprzeciwu lub apelacji strony przeciwnej),
złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności,
egzekucja komornicza — rozpoczyna się od wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika.
Windykacja sądowa może się zakończyć na dwa sposoby:·
wyegzekwowaniem pełnej należności,
lub
umorzeniem postępowania - w momencie braku szans na odzyskanie żądanej kwoty.
Warto pamiętać, że przedstawione etapy windykacji sądowej są jedynie zarysem najważniejszych kroków w staraniach o zwrot należności. W dowolnym momencie postępowania jest możliwość zawarcia ugody między stronami.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika
Decydując się na windykację sądową warto skorzystać z pomocy prawnika.
Profesjonalna pomoc prawna często okazuje się w takim momencie bezcenna z uwagi na obszerność i duży poziom skomplikowania regulacji ustawodawczych w zakresie dochodzenia wierzytelności.
Jak zdecydujesz się na współpracę z nami, to będziemy Twoim wsparciem na każdym etapie procesu sądowego czy egzekucyjnego, zwłaszcza w sytuacji, gdy materiał dowodowy nie jest rozstrzygający.
Nasze wsparcie to nie tylko oszczędność czasu, ale również większa szansa na odzyskanie długu przed sądem.
Jak przebiega windykacja sądowa w Polsce
W Polsce sprawy dochodzenia należności mogą się odbywać przed sądem rejonowym lub okręgowym.
W przypadku, gdy sprawa jest nieskomplikowana pod kątem dowodowym i prosta do rozstrzygnięcia, kierowana jest najczęściej do rozpatrzenia w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Mowa tu o sprawach bezspornych, które nie wymagają potwierdzenia dodatkowymi dowodami (np. zeznaniami świadków), a jedynie dokumentami, takimi jak umowa czy faktura VAT. Warunkiem jest też czas - od dnia wymagalności wierzytelności nie może upłynąć więcej niż 3 lata.
EPU z pewnością przyspiesza proces odzyskiwania długu. Koszty sądowe są niższe, a sam pozew składany jest elektronicznie. Jeżeli dłużnik skieruje sprzeciw w sprawie prowadzonej w EPU, wówczas postępowanie zostaje umorzone.
W takich przypadkach sprawę kieruje się do właściwego sądu rejonowego lub okręgowego najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od daty umorzenia. Opłata sądowa wniesiona w ramach EPU pomniejsza opłatę, którą należy uiścić przed właściwym sądem powszechnym.