Getting your Trinity Audio player ready...
|
Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), liczba regularnych upadłości zgłoszonych w Niemczech wzrosła o 13,8 proc. w grudniu 2024 r. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Oznacza to wzrost o 16,8 proc. w 2024 r. w porównaniu z 2023 r. Branża transportu i magazynowania ucierpiała najbardziej.
Według Destatis, w październiku 2024 r. w Niemczech odnotowano łącznie 5,9 niewypłacalności przedsiębiorstw na 10 000 firm. Największa liczba niewypłacalności dotyczyła sektora logistyki. W tym wypadku na każde 10 tys. przedsiębiorstw z sektora niewypłacalność dotknęła 11,5.
Wzrastający trend niewypłacalności ma utrzymać się również w 2025 roku.
Jak więc wygląda proces upadłości i zgłaszania wierzytelności? Co czeka takie firmy operujące w Niemczech?
Za naszą zachodnią granicą postępowanie upadłościowe nie jest wszczynane z urzędu, a na wniosek. Składa się go do sądu rejonowego właściwego w sprawach upadłościowych. Co do zasady właściwy jest sąd upadłościowy, w którym przedsiębiorca ma swoją siedzibę.
Niektóre spółki są wprawdzie prawnie zobowiązane do złożenia wniosku, jeśli nie mogą już wypełniać swoich zobowiązań finansowych. Przykładem takiej spółki jest np. spółka GmbH.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony przez samego dłużnika lub przez wierzyciela (np. partnera biznesowego, bank, urzędy skarbowe, zakład ubezpieczeń społecznych).
W przypadku osób prawnych, takich jak stowarzyszenia czy spółki akcyjne lub z o.o, wniosek może złożyć każdy przedstawiciel prawny.
W przypadku spółki GmbH osobą upoważnioną do złożenia wniosku jest dyrektor zarządzający.
Zbyt późne złożenie wniosku o upadłość przez przedsiębiorcę może skutkować brakiem zwolnienia z pozostałego zadłużenia, a nawet odpowiedzialnością karną. Tak jest np. w przypadku osób zarządzających spółkami GmbH.
Po złożeniu wniosku o upadłość przez dłużnika sąd wyznacza zarządcę tymczasowego, który ustala, czy majątek dłużnika pozwala na zaspokojenie wierzytelności oraz pokrycie kosztów postępowania.
Procedura rozpatrywania wniosku o upadłość może zakończyć się na 4 sposoby:
Odrzucenie wniosku z powodu braku aktywów prowadzi do rozwiązania osób prawnych, co w praktyce oznacza wykreślenie ich z rejestru handlowego.
Osoby fizyczne, takie jak przedsiębiorcy jednoosobowi czy osobiście odpowiedzialni komplementariusze zostają wpisane do rejestru dłużników na okres 5 lat.
Zwolnienie z długu może wciąż wiązać się z negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z prawa zawodowego lub handlowego.
Faktyczne postępowanie upadłościowe (czyli otwarte postępowanie upadłościowe) rozpoczyna się wraz z wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania. Sąd upadłościowy wyznacza najpierw zarządcę (Insolvenzverwalter).
Zarządca ten przejmuje majątek dłużnika (inaczej masę upadłościową) i od tej pory nim zarządza. Decyduje o kontynuacji lub rozwiązaniu istniejących umów i toczących się procesów sądowych. Bada, czy przedmioty, które zostały usunięte z majątku dłużnika w sposób zaskarżalny, mogą zostać zwrócone do masy upadłościowej w drodze uniknięcia niewypłacalności.
Zarządca początkowo kontynuuje działalność dłużnika, a jeśli to konieczne, sprzedaje jego aktywa i dzieli uzyskane środki między wierzycieli.
Od momentu złożenia wniosku zazwyczaj wstrzymuje się wszelkie działania związane z windykacją.
W trakcie sądowego postępowania reorganizacyjnego lub upadłościowego bieg przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika zostaje zasadniczo zawieszony.
Oznacza to, że czas, w którym roszczenie mogłoby się przedawnić, nie upływa w trakcie postępowania i zaczyna biec ponownie dopiero po jego zakończeniu.
Sytuacja, w której kontrahent znajduje się w procesie upadłości, może budzić wiele wątpliwości i obaw.
Dotyczą one zwłaszcza realizacji umów, odzyskania należności czy zabezpieczania interesów w trakcie postępowania upadłościowego.
W takich przypadkach nasza kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie i pomoc klientom w zrozumieniu procesu upadłościowego oraz podjęciu odpowiednich kroków w celu ochrony ich praw.