Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Czy przewoźnik musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych?

Czy przewoźnik musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych?

Autor: Paweł Łazarewicz radca prawny w TC Kancelaria Prawna
20 września, 2022
certyfikat kompetencji zawodowych
Udostępnij:
Posiadanie certyfikatu to konieczność przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego osób lub rzeczy. Podpowiadamy, czym jest certyfikat kompetencji zawodowych, jak go zdobyć i kto powinien się o niego starać.
 

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych to dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji i wiedzy niezbędnej do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Posiadanie tego certyfikatu jest jednym z głównych warunków umożliwiających uzyskanie licencji międzynarodowej lub zezwolenia krajowego na prowadzenie firmy przewozowej.

Kto musi posiadać certyfikat?

Przynajmniej jedna z osób fizycznych zarządzających transportem drogowym musi posiadać ten dokument, ale niekoniecznie musi to być właściciel firmy.

Jak uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych?

By zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych, musisz zdać egzamin państwowy organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

Egzamin polega na rozwiązaniu pisemnego testu oraz zadania egzaminacyjnego. Test zawiera 64 pytania wielokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami. Natomiast zadanie egzaminacyjne składa się z dwóch przykładów praktycznych do rozwiązania. Pytania dotyczą zarówno kwestii związanych bezpośrednio z transportem, jak i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przykładowo, zdający może zostać zapytany:

 • do czego zobowiązuje umowa sprzedaży,
 • jakie typy umów uznaje się za umowy o usługi
 • jaki jest minimalny kapitał zakładowy spółek kapitałowych.

Z kolei w części transportowej padają pytania:

 • o maksymalny, tygodniowy czas pracy kierowcy,
 • elektroniczny system poboru opłat
 • zawartość formularza jazdy.

Przykładowe pytania egzaminacyjne znaleźć można na stronie Instytutu Transportu Samochodowego w sekcji “Certyfikacja”.

Gdzie i kiedy odbywają się egzaminy?

Egzaminy, pozwalające uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych, odbywają się w wybranych miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, we Wrocławiu, Kielcach, Bydgoszczy, Białymstoku, Lublinie i Szczecinie.

Dokładny wykaz miejsc przeprowadzania egzaminu znajduje się pod linkiem https://www.its.waw.pl/9859,pl,Plan-egzaminow.html, a przeprowadzają je komisje egzaminacyjne działające przy Instytucie Transportu Samochodowego (ITS).

Kto może być zwolniony z obowiązku zdawania egzaminu?

Jeśli ukończyłeś studia drugiego stopnia, jednolite magisterskie lub podyplomowe, których program pokrywa się z zakresem egzaminu, możesz zostać zwolniony z egzaminu pisemnego.

Gdy natomiast ukończyłeś studia, których program obejmuje część zagadnień egzaminu, będziesz zwolniony z części testu pisemnego w zakresie dziedzin objętych programem studiów.

Jaki jest koszt egzaminu?

Pełen koszt egzaminu wynosi 800 złotych, na który składa się:

 • 500 zł opłaty egzaminacyjnej,
  300 zł za wydanie certyfikatu.

Jeśli w związku z ukończonymi studiami kwalifikujesz się do częściowego zwolnienia z egzaminu, kwota wyjściowa zostanie pomniejszona o 50 zł za każdy uznany moduł.

W przypadku całkowitego zwolnienia z egzaminu zapłacisz tylko za wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych .

Jak długo ważny jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat wydawany jest na czas nieokreślony, czyli jest dokumentem bezterminowym i nie trzeba go w żaden sposób odnawiać.

Czy można stracić certyfikat?

Tak, jest to możliwe w przypadku utraty dobrej reputacji lub jeśli wydano prawomocne orzeczenie zakazujące kierowania operacjami transportowymi. W konsekwencji certyfikat kompetencji zawodowych musi zostać zwrócony do organu wydającego do 7 dni.

Jaka jest kara za brak certyfikatu kompetencji zawodowych?

Główną konsekwencją braku certyfikatu kompetencji zawodowych jest utrata dobrej reputacji, a w konsekwencji pozbawienie licencji wspólnotowej na przewozy międzynarodowe. Organ wydający certyfikat może również nałożyć karę pieniężną w wysokości 500 zł w związku z brakiem certyfikatu.

Czy certyfikat można użyczyć?

Jest to sprawa niejednoznaczna i problemowa. Certyfikat kompetencji zawodowych musi posiadać przynajmniej jedna osoba zarządzająca transportem w firmie.

Ustawodawcy trudno jednak często zweryfikować, na jakiej zasadzie odbywa się współpraca przewoźnika drogowego i pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie transportem drogowym.

W praktyce użyczenie certyfikatu polega na tzw. użyczeniu swoich usług. To wystarczy, aby przewoźnik mógł dalej funkcjonować na rynku usług przewozowych.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.