Podniesienie opłat drogowych w krajach UE nowym wyzwaniem dla firm transportowych.
Niemcy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zwiększyły opłaty drogowe. Podwyżka z 1 grudnia 2023 roku jest odpowiedzią na unijne przepisy z roku poprzedniego. Na zmianę stawek zdecydowały się także Austria oraz Węgry. Pozostałe państwa członkowskie muszą wdrożyć te przepisy do marca 2024 roku.
Nowe regulacje zostały przyjęte przez niemiecki parlament federalny ze względu na wyzwania związane z emisją CO₂. Dla pojazdów ciężarowych z silnikiem Euro 6 została wprowadzona podwojona stawka. Pierwsza część bazuje na ilości emitowanego przez pojazd CO₂ w stosunku do jego wydajności. Druga uwzględnia dodatkowe koszty związane z emisją dwutlenku węgla, takie jak wpływ na zdrowie publiczne i środowisko naturalne.
Podwyżki obejmą również właścicieli:
Jednocześnie IRU przyjęła porozumienie Rady dotyczące podejścia well-to-wheel. Istnieją jednak pewne niejasności, związane z:
Propozycja CountEmissions EU, części “ekologicznego pakietu towarowego” Komisji Europejskiej, objęła za cel wprowadzenie wspólnych ram unijnych do ujawniania i obliczania emisji gazów cieplarnianych w przypadku transportu towarowego i pasażerskiego. Rada poparła podejście Komisji i dostosowała propozycję CountEmissions EU do funkcjonującej normy ISO 14083, która oferuje metodologię obliczeń opartą na well-to-wheel.
Pozostawienie opłat dla pojazdów elektrycznych wzbudziło ogólne niezadowolenie – zwłaszcza że początkowo miały być one zwolnione z opłat. Dlaczego więc elektryki zostaną obciążone dodatkowymi kosztami, skoro ich zakup jest zdecydowanie droższy, a sama inwestycja miała pomóc uniknąć dodatkowych opłat?
Choć obecnie dostępność pojazdów elektrycznych nie stanowi problemu, to wciąż istnieje realne ryzyko, że – w przypadku zwiększonych zakupów – może się to zmienić. Podobna sytuacja miała już miejsce w 2022 roku, choć wtedy była spowodowana niewielką dostępnością półprzewodników na rynku azjatyckim.
Co oznaczają podwyżki stawek opłat drogowych w praktyce?
Kolejnym wyzwaniem będzie efektywne zarządzanie środkami uzyskiwanymi z opłat drogowych. W kolejnych latach pojawią się nowe uzasadnienia dla ewentualnego podwyższenia opłat drogowych. Mogą one się wiązać z finansowaniem projektów modernizacyjnych, dążeniem do zrównoważonego rozwoju transportu lub wysokimi kosztami utrzymania infrastruktury drogowej.
Opłaty drogowe muszą wzrosnąć we wszystkich państwach UE do 2025 roku. Niestety, zbyt krótki termin wdrożenia nowych regulacji wiąże się z kolejnymi utrudnieniami dla przedsiębiorców. Mowa tu m.in. o:
Stąd ważne jest, aby również inne państwa UE przewidziały odpowiedni czas na wdrożenie podwyżek opłat drogowych. Pozwoli to na właściwe dostosowanie się do nowej sytuacji.