Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Kolejne wyzwania dla firm transportowych

Kolejne wyzwania dla firm transportowych

Autor: Maciej Maroszyk dyrektor operacyjny w TC Kancelaria Prawna
2 lutego, 2024
podwyżki opłat drogowych
Udostępnij:

Podniesienie opłat drogowych w krajach UE nowym wyzwaniem dla firm transportowych.

Niemcy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zwiększyły opłaty drogowe. Podwyżka z 1 grudnia 2023 roku jest odpowiedzią na unijne przepisy z roku poprzedniego. Na zmianę stawek zdecydowały się także Austria oraz Węgry. Pozostałe państwa członkowskie muszą wdrożyć te przepisy do marca 2024 roku.

Nowe regulacje w Niemczech

Nowe regulacje zostały przyjęte przez niemiecki parlament federalny ze względu na wyzwania związane z emisją CO₂. Dla pojazdów ciężarowych z silnikiem Euro 6 została wprowadzona podwojona stawka. Pierwsza część bazuje na ilości emitowanego przez pojazd CO₂ w stosunku do jego wydajności. Druga uwzględnia dodatkowe koszty związane z emisją dwutlenku węgla, takie jak wpływ na zdrowie publiczne i środowisko naturalne.
Podwyżki obejmą również właścicieli:

 • pojazdów elektrycznych,
 • pojazdów na gaz ekologiczny – CNG i LNG.

Jednocześnie IRU przyjęła porozumienie Rady dotyczące podejścia well-to-wheel. Istnieją jednak pewne niejasności, związane z:

 • kosztami i biurokracją, które mogą zostać narzucone operatorom transportowym,
 • powszechnymi praktykami w transporcie drogowym,
 • traktowaniem podwykonawstwa w transporcie drogowym.

Propozycja CountEmissions EU, części “ekologicznego pakietu towarowego” Komisji Europejskiej, objęła za cel wprowadzenie wspólnych ram unijnych do ujawniania i obliczania emisji gazów cieplarnianych w przypadku transportu towarowego i pasażerskiego. Rada poparła podejście Komisji i dostosowała propozycję CountEmissions EU do funkcjonującej normy ISO 14083, która oferuje metodologię obliczeń opartą na well-to-wheel.

Problematyczne pojazdy elektryczne

Pozostawienie opłat dla pojazdów elektrycznych wzbudziło ogólne niezadowolenie – zwłaszcza że początkowo miały być one zwolnione z opłat. Dlaczego więc elektryki zostaną obciążone dodatkowymi kosztami, skoro ich zakup jest zdecydowanie droższy, a sama inwestycja miała pomóc uniknąć dodatkowych opłat?
Choć obecnie dostępność pojazdów elektrycznych nie stanowi problemu, to wciąż istnieje realne ryzyko, że – w przypadku zwiększonych zakupów – może się to zmienić. Podobna sytuacja miała już miejsce w 2022 roku, choć wtedy była spowodowana niewielką dostępnością półprzewodników na rynku azjatyckim.

Nowe stawki to nowe wyzwania

Co oznaczają podwyżki stawek opłat drogowych w praktyce?

 • Zwiększone opłaty drogowe w Niemczech wiążą się z nowymi wyzwaniami dla sektora TSL.
 • Przed przedsiębiorstwami pojawia się konieczność adaptacji do nowych warunków.
 • Obowiązek regulowania tych należności spadnie na przewoźników.

Kolejnym wyzwaniem będzie efektywne zarządzanie środkami uzyskiwanymi z opłat drogowych. W kolejnych latach pojawią się nowe uzasadnienia dla ewentualnego podwyższenia opłat drogowych. Mogą one się wiązać z finansowaniem projektów modernizacyjnych, dążeniem do zrównoważonego rozwoju transportu lub wysokimi kosztami utrzymania infrastruktury drogowej.

Jeszcze więcej utrudnień

Opłaty drogowe muszą wzrosnąć we wszystkich państwach UE do 2025 roku. Niestety, zbyt krótki termin wdrożenia nowych regulacji wiąże się z kolejnymi utrudnieniami dla przedsiębiorców. Mowa tu m.in. o:

 • dostosowaniu do nowych stawek dotychczasowych umów, które zawierają jedynie klauzule paliwowe,
 • prawdopodobnym wzroście cen detalicznych, zarówno w Niemczech, jak i poza nimi.

Stąd ważne jest, aby również inne państwa UE przewidziały odpowiedni czas na wdrożenie podwyżek opłat drogowych. Pozwoli to na właściwe dostosowanie się do nowej sytuacji.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.