ESG (Environmental, Social, and Governance) stanowi zestaw kryteriów oceny działalności firm. Wdrożenie nowych regulacji w transporcie ma na celu poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego.
Co oznacza skrót ESG?
Są to kolejno:
E – czyli czynniki środowiskowe, dotyczą wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. Obejmują pomiar śladu węglowego, emisji CO₂, gospodarki odpadami i zasobami wodnymi oraz zużycia energii.
S – to społeczna odpowiedzialność. Odnosi się do relacji ze społecznościami lokalnymi, kontrahentami i pracownikami. Uwzględnia takie aspekty jak zaangażowanie społeczne, warunki pracy, różnorodność i prawa człowieka.
G – czyli ład korporacyjny. Koncentruje się na etyce biznesowej, transparentności działań zarządu, ochronie praw udziałowców i strukturze organizacyjnej.
Kryteria ESG wpływają na atrakcyjność rynkową, zdolność kredytową i dostęp do finansowania. Kontrahenci, inwestorzy i instytucje finansowe wykorzystują je do oceny odpowiedzialności i wiarygodności przedsiębiorstwa. Firmy aktywnie inwestujące w zrównoważony rozwój są postrzegane jako wzbudzające zaufanie i stabilne.
Według danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedsiębiorstwa, które w wysokim stopniu spełniają standardy ESG, zostaną objęte niższymi składkami ubezpieczeniowymi i preferencyjnymi warunkami kredytowymi. Podwyżka rocznych składek ubezpieczeniowych będzie dotyczyć z kolei firm, które nie posiadają odpowiednich certyfikacji ESG.
Dostosowanie działań do standardów ESG może wpłynąć na pozycję firmy na rynku, a także funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zrozumienie wpływu działalności biznesowej na środowisko i ludzi pozwala na opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju, efektywniejsze zarządzanie zasobami, a także niwelowanie ryzyka. To z kolei zapobiega stratom nie tylko wizerunkowym, ale i finansowym.
Dane, otrzymane dzięki regularnemu raportowaniu, mogą przydać się do planowania transformacji modelu biznesowego, a także stworzenia wizerunku innowacyjnego przedsiębiorstwa. Możemy również porównać swoje wskaźniki z wynikami innych przedstawicieli branży, dzięki czemu lepiej zrozumiemy swoją pozycję rynkową.
Wskazanie wpływu przedsiębiorstwa na otoczenie, może zwiększyć transparentność działań, a także wzmocnić relacje z interesariuszami. Raporty ESG są zarówno narzędziem spełniania wymogów regulacyjnych, jak i strategicznym wsparciem w identyfikacji możliwości wzrostu i ewentualnego ryzyka.
Wdrożenie ESG wiąże się jednak również z kosztami, które mogą stanowić wyzwanie szczególnie dla mniejszych firm – nie tylko z sektora TSL.
O tym, z jakimi nakładami finansowymi wiąże się implementacja wymagań ESG i na jakie kary narażają się firmy, które zlekceważą regulacje ESG przeczytacie w kolejnym wpisie.