Wprowadzenie nowoczesnych urządzeń przez Departament Terytorium Generalitat Katalonii ma ułatwić nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących czasu pracy kierowców zawodowych.
Według unijnych regulacji kierowcy zobowiązani są do przestrzegania określonych limitów czasu jazdy i odpoczynku. Przepisy te mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, zapobiegając wypadkom najczęściej powodowanym przez zmęczenie kierowców.
Tachografy to urządzenia rejestrujące informacje o pokonanej trasie, prędkości oraz czasie pracy kierowców w autobusach i pojazdach ciężarowych. Ich generacje – wersja 4.0 i nowsze – dodatkowo zostały wyposażone w technologię DSRC.
Zgodnie z Pakietem Mobilności, za kilka miesięcy posiadanie tachografów w wersji 4.0 stanie się obowiązkowe.
Według przepisów przewoźnicy mają czas na ich wymianę do:
Warto zaznaczyć, że do 1 lipca 2026 roku obowiązek montażu nowych tachografów mają firmy posiadające pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, które biorą udział w transporcie międzynarodowym na terenie UE, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.
Inwestycja Departamentu Terytorium Generalitat Katalonii w nowoczesne urządzenia do wykrywania naruszeń może wiązać się z większą kontrolą zawodowych kierowców. Nowa technologia umożliwia zdalną analizę danych z tachografów, bez potrzeby zatrzymywania pojazdu. Zmiany dotyczą inteligentnych tachografów wersji 4.0 i nowszych, które wyposażone są w system Dedicated Short Range Communication.
System DSRC umożliwia przesyłanie wybranych danych drogą radiową do organów kontrolnych. Pozwala to na sprawdzenie podstawowych parametrów bez konieczności fizycznego dostępu do urządzenia. Kiedy pojazd z tachografem przejeżdża w pobliżu urządzenia kontrolnego, system automatycznie przesyła wybrane dane, takie jak informacje o prędkości lub czasie pracy kierowcy do organów nadzoru.
Warto zaznaczyć, że urządzenia z DSRC mogą wykryć sygnał o potencjalnych naruszeniach, a pełna analiza naruszeń wymaga jednak zatrzymania pojazdu. Dopiero wtedy organy kontrolne mogą odczytać całość danych z tachografu i ocenić, czy kierowca przestrzega przepisów.
Nowoczesna technologia pozwala na zdalne wykrywanie potencjalnych incydentów, awarii lub manipulacji danymi w inteligentnych tachografach. Ponadto ujawni również sfałszowane tachografy oraz przeciążone pojazdy, emitujące zbyt dużo spalin.
Jak to wygląda w praktyce? W przypadku naruszenia kamera zarejestruje tablicę rejestracyjną danego pojazdu. Wyświetli się ona na znaku nad jezdnią, wzywając kierowcę do zatrzymania się.
Kataloński rząd planuje wykorzystać tę samą technologię w specjalnych stałych punktach kontrolnych. Pojawią się one na początku 2025 roku w pięciu kluczowych lokalizacjach:
Całkowity koszt zakupu 8 czujników i instalacji 5 cyfrowych punktów kontrolnych w Katalonii wyniesie 3,9 mln euro. Zostanie on sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Stosowanie nowych urządzeń kontrolnych w Hiszpanii ma na celu zwiększenie efektywności kontroli, jak i poprawę bezpieczeństwa na drogach. Ponadto ich wprowadzenie przyczyni się także do poprawy warunków pracy kierowców, a tym samym zredukuje wypadki spowodowane ich przemęczeniem. Dodatkowo unikną oni również presji związanej z widmem łamania przepisów o czasie pracy oraz nieuczciwą konkurencją w branży transportowej.