Strona główna » Strefa wiedzy » Branża TSL » Z jakimi problemami mierzą się obecnie polscy przewoźnicy?

Z jakimi problemami mierzą się obecnie polscy przewoźnicy?

Autor: Maciej Maroszyk Dyrektor Operacyjny w TC Kancelaria Prawna
7 grudnia, 2022
Z jakimi problemami mierzą się obecnie polscy przewoźnicy
Udostępnij:

Spadek ilości zleceń, drastycznie zwiększające się ceny paliw, wojna na Ukrainie, braki kadrowe czy zmiany związane z Pakietem Mobilności. W ostatnim czasie sektor transportowy mierzy się z wieloma problemami.

W jakim stopniu wpływają one na polskich przewoźników?

Obecna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza nie napawa optymizmem. To spore wyzwanie dla wielu branż – a jego skutki odczuwa również branża TSL. Destabilizacja warunków rynkowych i narastający kryzys sprawiają, że firmy transportowe koncentrują się głównie na przetrwaniu niekorzystnej koniunktury gospodarczej.

Z jakimi problemami mierzą się obecnie polscy przewoźnicy i rynek transportowy?

Inflacja i wzrost cen

Kryzys paliwowy, spowodowany wojną na Ukrainie oraz rezygnacją Europy z dostaw rosyjskiej ropy, przyniósł sporą niepewność gospodarczą. A dodatkowo ceny paliw zaczęły galopować w górę.

Stąd znane do tej pory klauzule paliwowe zaczęły zastępować korekty paliwowe, dotyczące krótszych niż klauzule okresów czasowych.

Wzrost cen paliw spowodował zwiększenie stawki frachtowej przewoźników – często pomimo wcześniej ustalonych warunków współpracy.

Postawieni pod murem zleceniodawcy nie zawsze chcą ponosić większe koszty, odchodząc do konkurencji i nieoczekiwanie zrywając dotychczasowe umowy.

Branża transportowa zmaga się również z rosnącymi opłatami drogowymi.

W Polsce zmiany mają dotyczyć cen na kluczowych dla transportu odcinkach. Zmiana stawek w systemie e-TOLL została uzależniona od klasy emisji spalin, rodzaju drogi oraz od masy pojazdu. A ich wysokość wyniesie od 3 do 8 groszy za 1 km. W Belgii wyższe taryfy zaczęły już obowiązywać. Dotyczą samochodów ciężarowych masie od 3,5 t i pojazdów z homologacją kategorii N1 z naczepami. W Niemczech, stanowiących dla polskich przewoźników „bramę” do innych państw Europy Zachodniej nowe, większe stawki dotyczące samochodów ciężarowych, wchodzą w życie już z początkiem 2023 roku.

Koszty kredytów, leasingów i nowych aut

Firmy posiadające zobowiązania leasingowe, odczuwają zmiany wskaźnika WIBOR i postępujący za tym wzrost rat leasingowych. A warto tu podkreślić, że branża TSL jest jednym z najbardziej zadłużonych sektorów w Polsce.

Wiele firm boryka się także z problem negatywnej oceny zdolności finansowej. Jest to związane z rozciągnięciem płatności w czasie, co w głównej mierze utrudnia potwierdzenie zdolności kredytowej.

Do tego dochodzą braki związane z dostępnością nowych pojazdów na rynku, spowodowane niewielką dostępnością półprzewodników na rynku azjatyckim. Z zapowiedzi wynika, że sytuacja w tym zakresie ma się poprawić dopiero pod koniec 2023 roku.

Mniej zleceń i większa konkurencja cenowa

Obecne spowolnienie gospodarcze dotyka przedstawicieli sektora TSL, skutkując między innymi mniejszą ilością zleceń.

Wcześniejszy, zwiększony popyt na transport drogowy, spowodowany pandemią i wzmożoną konsumpcją, zdecydowanie zmalał. Dlatego też przewoźnicy zmuszeni są do poszukiwania nowych kontrahentów, aby realizować dla nich przewozy.

Zamknięcie granic Rosji, Białorusi i Ukrainy, spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę, jest kolejną komplikacją w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw.

Stąd kolejna część przewoźników jest zmuszonych intensywnie poszukiwać nowych kierunków działalności. Nierzadko nowe zlecenia są realizowane za niższe stawki, co prowadzi również do spadku marż.

Przewozy po BREXIT

Związane z BREXITem ponowne wprowadzenie obowiązku odpraw celnych spowodowało, że u wielu przewoźników obsługujących trasy brytyjskie pojawił się problem z procedurą celną.

Część z nich bowiem do tej pory nie miała z nią do czynienia. W efekcie sam proces transportowy uległ wydłużeniu, a koszt przygotowania niezbędnych dokumentów – zwiększeniu.

Wprowadzone po BREXIT, dodatkowe formalności obejmują między innymi dostęp do jednego z dwóch reżimów tranzytowych TIR lub też T1/T2 oraz uzyskanie numeru Numer EORI (Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych). Nie bez znaczenia jest także konieczność posiadania aktualnych, wymaganych szkoleń i dokumentacji w języku angielskim. Jest to o tyle problematyczne, że polscy przewoźnicy znajdują się w czołówce firm obsługujących trasy do Wielkiej Brytanii.

Niedogodności wprowadzone przez Pakiet Mobilności

Wprowadzony z początkiem roku Pakiet Mobilności to kolejne problemy, z którymi mierzą się polscy przewoźnicy.

Dotyczą one między innymi wynagradzania pracowników, licencji transportowej dla kierowców busów oraz kabotaży.

Obowiązek posiadania licencji transportowej to spora, choć zlekceważona początkowo przez branżę zmiana dla kierowców busów. Warto wiedzieć, że wnioski o wydanie tej licencji można było składać od lutego 2022 roku, a dokument należało posiadać już od 21 maja.

Brak licencji uniemożliwia wykonywanie międzynarodowej działalności transportowej. Ogrom składanych w ostatniej chwili dokumentów opóźnił jej wydawanie na tyle, że sporo firm dostało ten dokument dopiero po kilku miesiącach.  Dlatego w początkowym okresie spowodowało to zastój na rynku przewozów busami.

Kolejna zmiana wprowadzona przez Pakiet Mobilności dotyczy kabotaży. W ramach niego przewoźnicy mogą wykonać tylko trzy przewozy kabotażowe w tygodniu przy czterech dniach pauzy. Stanowi to spadek praktycznie o połowę w stosunku do wcześniejszych możliwości.

Zmiany dotyczące wynagradzania i delegowania pracowników w kabotażach i cross trade, spowodowały, że wynagrodzenie pracownika jest uzależnione od kraju, w jakim wykonuje zlecenie transportowe.

Stąd, nawet jeżeli umowa dotyczy stawki godzinowej obowiązującej w Polsce, a praca jest wykonywana na terenie Niemiec, to pracownik musi zostać wynagrodzony zgodnie z prawem niemieckim, z uwzględnieniem niemieckiej stawki minimalnej.

Zatrudnienie zagranicznych kierowców

Kolejne problemy, z którymi muszą się mierzyć polscy przewoźnicy, dotyczą zatrudniania kierowców spoza Unii Europejskiej. Wiążą się one przede wszystkim z wysokimi kosztami uzyskania obowiązkowych zaświadczeń, które pozwalają na prowadzenie samochodów ciężarowych. A także ze skomplikowanymi i wieloetapowymi procesami potwierdzającymi między innymi kompetencje zawodowe tych specjalistów.

Dla polskich firm transportowych nie jest natomiast problemem napływ tańszych, zagranicznych przewoźników – na przykład rumuńskich. Jako że polscy kierowcy mają ugruntowaną pozycję na rynku, pracodawcy i tak często wybierają specjalistów z naszego kraju. Nawet w przypadku często wyższej stawki. Wypracowana przez lata renoma dotycząca staranności wykonywania transportu, jego rozładunku czy załadunku oraz przestrzeganie przepisów skutkuje bowiem tym, że polscy przewoźnicy często pozostają „pierwszym wyborem” dla zleceniodawców.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.