Strona główna » Strefa wiedzy » Prawo » Likwidacja spółki z o.o. – co z pozwem o zapłatę?

Likwidacja spółki z o.o. – co z pozwem o zapłatę?

15 czerwca, 2020
likwidacja spółki z o.o.
Udostępnij:

Jedną z często spotykanych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Może być ona podmiotem praw i obowiązków. Posiada również osobowość prawną. Prowadzenie spraw takiej spółki i jej reprezentowanie należy do obowiązków zarządu.

Co to oznacza dla przewoźników? Mogą oni zawierać umowy przewozu również ze spółkami z o.o., a gdy spółka nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań (np. nie płaci swoim kontrahentom) – mogą wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

Czy można pozwać spółkę, która jest w likwidacji?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – można. Otwarcie likwidacji spółki nie stoi na przeszkodzie temu, by wierzyciel wszczął postępowanie sądowe. Dopuszczalne jest również wszczęcie egzekucji przeciwko spółce z o. o. w likwidacji (np. w sytuacji gdy otwarcie likwidacji nastąpiło już w trakcie postępowania sądowego i wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny). UWAGA! Nie należy mylić otwarcia likwidacji spółki z o.o. z ogłoszeniem jej upadłości. W tym drugim przypadku bowiem nie można prowadzić postępowań sądowych i egzekucyjnych.

Warto pamiętać, że wystąpienie z pozwem przeciwko takiej spółce nie jest gwarancją odzyskania należności, pomimo uzyskania korzystnego wyroku. W postępowaniu prowadzonym przez komornika może się bowiem okazać, że egzekucja prowadzona przeciwko takiej spółce będzie bezskuteczna i komornik umorzy z tego powodu postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku warto zastanowić się nad skierowaniem pozwu przeciwko członkom zarządu takiej spółki (po spełnieniu bowiem określonych przepisami prawa przesłanek, mogą oni odpowiadać za zobowiązania spółki).

Taki proces jest dość skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu sytuacjach.

 

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.