Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe reguluje zarobkowy przewóz osób i rzeczy z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. Jeżeli umowa międzynarodowa nie stanowi inaczej, przepisy prawa przewozowego stosuje się również do przewozów międzynarodowych. Jakie prawa i obowiązki nakłada ustawa na przewoźnika osób i towarów?
Ustawa Prawo przewozowe składa się z jedenastu rozdziałów: przepisy ogólne, przewóz osób i przesyłek bagażowych, przewóz przesyłek towarowych, zabezpieczenie roszczeń i likwidacja przesyłek, odpowiedzialność przewoźnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu osób, odpowiedzialność przewoźnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu przesyłek, odpowiedzialność z innych tytułów, ustalenie stanu przesyłki i dochodzenie roszczeń, odszkodowania, przepisy karne, zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy szczególne, przejściowe i końcowe.
Znajomość ustawy jest niezbędna do prowadzenia działalności związanej z transportem osób i rzeczy. Ustawa reguluje prawa i obowiązki przewoźnika, a tym samym stanowi podstawę do wykonywania usług przewozowych. Niestosowanie się do jej zapisów grozi poważnymi konsekwencjami, dlatego nie można tłumaczyć się niewiedzą – jako przewoźnik masz obowiązek działać zgodnie z obowiązującą ustawą.
Choć prawo przewozowe w dużej mierze opisuje obowiązki przewoźnika, skupia się również na odpowiedzialności za naruszenie warunków transportu drogowego przez podmioty wykonujące przewóz, kierowców i inne osoby wykonujące czynności związane z transportem drogowym.
Przewoźnik zajmujący się przewozem osób ma obowiązek świadczyć usługi zgodnie z prawem transportowym i umową przewozu. Umowa obowiązuje od chwili zakupu biletu przez pasażera. Obowiązki przewoźnika reguluje rozdział drugi ustawy, który dotyczy przewozu osób i przesyłek bagażowych.
W określonych sytuacjach przewoźnik może ponieść odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu osób. Prawo transportowe obciąża przewoźnika za szkodę, jaką podróżny poniósł wskutek przedwczesnego odjazdu, opóźnionego przyjazdu lub odwołania regularnie kursującego środka transportu (w przypadku winy umyślnej lub rażącego zaniedbania). Warto też zauważyć, że jeśli podróżny umieści bagaż w miejscu wskazanym przez przewoźnika – do którego pasażer nie ma dostępu podczas podróży – przewoźnik odpowiada za niego jak za przesyłkę.
Prawo przewozowe reguluje również transport drogowy rzeczy. Przepisy określają zarówno prawa, jak i obowiązki przewoźników – w tym przypadku ustawa reguluje również wytyczne, którymi muszą się kierować nadawcy oraz odbiorcy przesyłek. Obowiązki przewoźnika reguluje rozdział trzeci ustawy Prawo przewozowe, który dotyczy przewozu przesyłek towarowych.
Przewoźnik może również ponieść odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu przesyłek. Dotyczy to sytuacji, w których dojdzie do utraty, ubytku, uszkodzenia lub opóźnienia w przewozie przesyłki. Co istotne przewoźnik nie odpowiada na zasadzie winy, ale ryzyka. Zwolnienie od odpowiedzialności następuje wtedy, gdy do utraty lub uszkodzenia przesyłki doszło wskutek:
Warto nadmienić, że przewoźnik nie odpowiada za ubytek przesyłki, jeśli dostarczy ją bez śladu naruszenia (z nienaruszonymi plombami), mimo że przy nadaniu nie sprawdził jej masy i liczby sztuk. Z kolei w przypadku częściowej odpowiedzialności przewoźnika za powstanie szkody, jest on odpowiedzialny jedynie za ograniczony zakres szkody.
Istotną rolę w przewozie towarów odgrywa list przewozowy, który jest również podstawą do udowodnienia winy nadawcy, przewoźnika lub odbiorcy. Informacje zawarte w liście przewozowym muszą być zgodne ze stanem faktycznym, a wszelkie niezgodności należy uwzględnić w tym dokumencie.
Jeśli dojdzie do utraty, ubytku lub uszkodzenia przesyłki w czasie gdy przesyłka znajduje się w pieczy przewoźnika, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania. Wysokość odszkodowania za utratę lub ubytek przesyłki nie może jednak przewyższać wartości ustalanej na podstawie ceny wskazanej na rachunku, ceny wynikającej z cennika obowiązującego w dniu nadania przesyłki oraz wartości rzeczy tego samego rodzaju i gatunku.
Wysokość odszkodowania zależy w dużej mierze od tego, czy doszło do utraty, ubytku, czy uszkodzenia towaru. Przewoźnik ma również obowiązek zwrócić przewoźne w pełnej wysokości (utrata), w odpowiedniej części (ubytek) lub w wysokości odpowiadającej procentowi obniżenia wartości towaru (uszkodzenie).
Prowadzenie działalności w branży TSL wiąże się z koniecznością znajomości przepisów Prawa przewozowego. Jeśli chodzi o transport drogowy, przepisy są bardzo wymagające, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy prawnej. Nasza Kancelaria pomoże w interpretacji przepisów, ustalaniu dowodów podczas wystąpienia szkód w transporcie, sporządzaniu umów i dokumentów prawnych oraz odwoływaniu się od mandatów i kar za granicą. Prowadzimy również szkolenia z prawa przewozowego dla przedsiębiorców i pracowników firm z branży TSL. Specjalizujemy się w prawie transportowym, dlatego wśród naszych Klientów znajdują się głównie przedsiębiorstwa działające w tej branży. Skontaktuj się z nami, by uzyskać profesjonalną pomoc prawną i mieć pewność, że prowadzisz swoją firmę zgodnie z prawem.