Działalność transportowa ma specyficzny charakter. Jej zakres często obejmuje nie tylko obszar Polski, ale także sąsiadujące z nią kraje czy jeszcze odleglejsze lokalizacje. Jakie przepisy transportowe regulują sytuację przewoźników w Polsce, a jakie mają międzynarodowy charakter? Kto i dlaczego powinien znać takie prawo?
Do zbioru najważniejszych aktów prawnych dotyczących transportu drogowego można zaliczyć m.in.:
Poszczególne regulacje różnią się ze względu na obszar, na którym się je stosuje, a także ze względu na materię prawną, którą regulują.
W polskim systemie prawnym wyróżnia się liczne ustawy i rozporządzenia, które umożliwiają legalny przewóz towarów.
Najważniejsze akty prawne w tym zakresie to:
Wspomniane ustawy stanowią podstawę legalnej działalności podmiotów z branży TSL działających na terenie Polski. Są w nich wskazane prawa i obowiązki ciążące na przewoźnikach, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo na drodze, a także ochronę interesów przewoźników oraz klientów.
Jakie przepisy transportowe międzynarodowe obowiązują przewoźników?
Najważniejsze akty prawa w tym zakresie to:
Powyższe przepisy transportowe to jedynie przykładowe regulacje o charakterze międzynarodowym. Jest ich znacznie więcej, a wiele z nich obowiązuje w Polsce nie tylko ze względu na porozumienia z innymi krajami, ale i dlatego, że jest ona członkiem Unii Europejskiej.
Kto przede wszystkim powinien znać różne rodzaje aktów prawa transportowego?
Ich znajomość oraz rozumienie są bardzo ważne w przypadku przewoźników, kierowców czy całych firm działających w sektorze transportu i logistyki.
Najważniejsze akty prawne regulują kluczowe zagadnienia związane z prawami i obowiązkami podmiotów, które aktywnie działają w branży TSL. Ich znajomość pozwala działać legalnie, a także dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz przewożonych towarów.
Działalność transportowa bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Regulacje dotyczące m.in. zdobywania uprawnień przez kierowców, ich czasu pracy czy obowiązkowych przerw wpływają na umiejętności, jakie mają oni na drodze, a także na ich kondycję. Ta z kolei bezpośrednio przekłada się na umiejętność bezpiecznego kierowania samochodem.
Przepisy transportowe odpowiednio wdrożone pozwalają uniknąć dodatkowych kosztów i strat podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Nieprawidłowe przewożenie towarów czy poruszanie się po drodze niezgodnie z przepisami są zagrożone mandatami i karami za granicą oraz w Polsce.
Znając najważniejsze akty prawne, możesz zadbać o ochronę interesów swojej firmy, legalny charakter prowadzonej działalności, a także renomę na rynku krajowym oraz zagranicznym.
Warto wiedzieć, że przepisy regulujące działalność transportową dynamicznie się zmieniają. Wpływają na to dodatkowe regulacje dotyczące m.in. ograniczenia emisji spalin, zmieniających się potrzeb dotyczących transportu czy zmian zachodzących w polityce i gospodarce. W związku z tym trudno samodzielnie śledzić wszystkie nowe, zmienione i uchylone akty.
Jak mimo to orientować się w swoich prawach i obowiązkach?
Najlepiej skorzystać ze szkoleń dla firm transportowych. Może brać w nich udział kadra zarządzająca, kierowcy i każdy, kogo obowiązuje znajomość przepisów transportowych krajowych i międzynarodowych. Program szkoleń można dobrać do indywidualnych potrzeb. Obejmują one m.in. zagadnienia dotyczące prawa przewozowego, Pakietu Mobilności i wielu innych.
Najważniejsze przepisy transportowe krajowe i międzynarodowe powinni znać wszyscy, którzy na co dzień biorą czynny udział w działalności sektora TSL. Znajomość i rozumienie aktów prawnych podnosi poziom bezpieczeństwa, pozwala na ochronę własnych interesów i umożliwia legalne prowadzenie działalności gospodarczej.