Federalny Urząd ds. Transportu Towarowego – BAG, podobnie jak polski Inspektorat Transportu Drogowego, czuwa nad przestrzeganiem przepisów przez podmioty krajowe i zagraniczne uczestniczące w transporcie towarowym przeprowadzanym na terenie Niemiec.
Tak jak i w przypadku polskiej inspekcji kontrolerzy BAG są upoważnieni do zatrzymywania wszystkich pojazdów samochodowych transportu towarowego oraz autobusów w ramach kontroli mobilnej przez wezwanie do zjechania na najbliższy parking lub w ramach kontroli stacjonarnych w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i na parkingach przy autostradach.
Podczas takiej kontroli BAG sprawdza m.in.:
– czy został opłacony przejazd płatną drogą,
– czy kierowcy przestrzegają przepisów czasu pracy,
– czy pojazd nie przekroczył wymaganych wymiarów, nacisków na osie i masy całkowitej,
– czy przestrzegane są dopuszczalne normy poziomu hałasu i emisji zanieczyszczeń w pojazdach,
– czy nie są łamane zakazy ruchu.
Kontrolerzy często zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów i zabezpieczenie ładunku.
W ramach kontroli BAG sprawdzane są również wymagane dokumenty- licencje, certyfikaty, dokumenty dotyczące przewożonego towaru, polisy OC oraz ubezpieczenia od szkód towarowych. Przy transporcie towarów niebezpiecznych sprawdzana jest ważność zaświadczenia ADR kierowcy, dokumenty przewozowe ADR oraz poprawne oznaczenie nalepkami ostrzegawczymi towarów.
Kontrolerzy mogą sprawdzić czy przestrzegane są przepisy ustaw podatkowych oraz zweryfikować ubezpieczenie społeczne.
Od 2017 r. mogą również kontrolować czy został odebrany 45-godzinny odpoczynek przez kierowcę. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, mandaty za spędzenie 45-godzinnej pauzy w kabinie Federalny Urząd ds. Transportu Towarowego może wystawić tylko w sytuacji, gdy kierowca został przyłapany na gorącym uczynku. Kontrolerzy nie mają też prawa żądać rachunku za hotel lub innego dokumentu potwierdzającego odbycie odpoczynku poza pojazdem.
Częstym problemem podczas kontroli jest komunikacja w języku niemieckim. Warto wcześniej uprzedzić kierowcę czego może żądać kontroler na terenie Niemiec. Kierowcy podczas kontroli BAG są zobowiązani udzielić informacji odnośnie własnych danych osobowych, danych przedsiębiorstwa oraz danych dotyczących przewożonego ładunku. Kontrolowany kierowca nie musi natomiast składać wyjaśnień dot. stanu faktycznego, ani nie jest zobowiązany do przyznawania się do winy. Nie zaleca się natomiast składania nieprawdziwych oświadczeń i okazywania jakiejkolwiek złości w stosunku do inspektorów.
W przypadku otrzymania grzywny kierowca nie musi jej zapłacić tylko wtedy, gdy jego zdaniem mandat jest nałożony niesłusznie. W pozostałych przypadkach najlepiej jest zapłacić mandat od razu, wówczas nie zostanie wszczęte dalsze postępowanie w sprawie. Kierowca powinien być wyposażony w gotówkę – tylko w ten sposób można uiścić grzywnę na miejscu. Jeżeli mandat nie zostanie opłacony inspektorzy BAG mogą zabronić dalszej jazdy.
Wychodząc naprzeciw potrzebom polskich przewoźników BAG przygotował specjalną broszurę w języku polskim, która zawiera wszystkie niezbędne informacje dot. kontroli, którą można pobrać tutaj https://tiny.pl/tvn65