Strona główna » Strefa wiedzy » Informacje prawne » Pakiet mobilności – jakie zmiany czekają „busiarzy”?

Pakiet mobilności – jakie zmiany czekają “busiarzy”?

20 kwietnia, 2022
Udostępnij:

Pakiet mobilności nie zwalnia tempa. Przed nami kolejne zmiany. Tym razem zmierzą się z nimi właściciele floty od 2,5 do 3,5 tony.

Jakie zmiany na nich czekają?

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Firmy przewożące towary na terenie Unii Europejskiej busami o masie od 2,5 do 3,5 tony będą zobowiązane do posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej.

O wydanie dokumentów wnioskuje się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Przewoźnik starający się o licencję musi posiadać.:

 • rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich, w której dostępna jest cała dokumentacja związana z prowadzoną działalnością,
 • dobrą reputację,
 • uzyskanie zgody na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
 • odpowiednią zabezpieczenie finansowe (kwotę zabezpieczenia ustalono na poziomie 1800 euro na pierwszy pojazd oraz 900 euro na każdy następny),
 • posiadanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych wydanego przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie)

Ile to kosztuje?

4000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji – gdy okres ważności licencji wynosi do 5 lat;

8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji – gdy okres ważności licencji wynosi powyżej 5 lat do 10 lat

Uwaga! Przewoźnik, który chce uzyskać licencję musi wskazać siedzibę, w której będzie dostępna dokumentacja dotycząca m.in. zatrudnienia kierowców, czy też realizowanych transportów. Co więcej musi znać przepisy obowiązujące w transporcie drogowym  i posiadać certyfikat potwierdzający kompetencje zawodowe.

Kliknij tutaj, by pobrać grafikę.

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.