Restrukturyzacja z założenia ma pomoc firmie w uniknięciu bankructwa, jak również wyjść z kryzysu finansowego. Jednak w rzeczywistości może prowadzić do upadku firmy. Jakie czynniki wpływają na niepowodzenie restrukturyzacji?
Konsekwencje nieudanej restrukturyzacji pojawiają się szybko i są dotkliwe. Przedsiębiorstwo w pierwszej kolejności traci ochronę prawną. W związku z tym wierzyciele natychmiastowo uruchamiają zawieszone egzekucje. Z kolei nagłe, masowe żądania spłat prowadzą do upadku przedsiębiorstwa. Co jest przyczyną nieudanej restrukturyzacji?
Pierwszy z błędów to zwlekanie z wszczęciem działań naprawczych. Część przedsiębiorców decyduje się na ten proces zbyt późno – dopiero wtedy, gdy znajdują się w trudnej sytuacji, często już bez wyjścia.
Opóźnione rozpoczęcie działań naprawczych powoduje dalszy wzrost zadłużenia i liczby wierzycieli. W konsekwencji przekłada się to na wyższe kwoty restrukturyzacyjne. W związku z tym nawet najdokładniej przygotowany plan może nie przewidzieć rosnących zobowiązań. Taka firma traci także zaufanie wierzycieli, którzy nie widząc postępów, mogą ponownie masowo domagać się spłaty zobowiązań. To z kolei blokuje jakąkolwiek dalszą działalność.
Część przedsiębiorstw wybiera chwilowe rozwiązania, zamiast skupić się na długoterminowym planie naprawczym. Brak odpowiedniej strategii uniemożliwia poprawę sytuacji firmy, nawet jeśli wierzyciele zgodzą się na układ.
Firmy, chcąc zadowolić wierzycieli, często przedstawiają nieprawdziwe prognozy finansowe i zbyt optymistyczne scenariusze spłat zobowiązań. Jednak realia biznesowe nie zawsze pokrywają się z atrakcyjnymi wyliczeniami w zestawieniach. Wierzyciele, w tym instytucje finansowe, szybko zauważają, że prognozy nie mają pokrycia z rzeczywistością, przez co tracą zaufanie do reszty procesu.
Istotnym problemem jest także brak przejrzystej komunikacji między wierzycielami a zadłużoną firmą. Wierzyciele oczekują podania informacji o tym, jak firma zamierza zdobyć nowe kontakty, obniżyć koszty oraz poprawić marżę. Ich brak sprawia, że restrukturyzacja traci na wiarygodności. Jeżeli przedsiębiorcy nie przekazują konkretnych informacji na temat działań naprawczych, to nieposiadający wystarczającej ilości danych beneficjenci mogą zablokować układ.
Ważne jest także zaproponowanie właściwej oferty w zakresie spłaty zobowiązań. Pamiętajmy jednak, że niekorzystne warunki – zakładające zbyt niskie raty lub umorzenie większości długów – mogą nie zostać zaakceptowane przez wierzycieli. To z kolei skutkuje blokadą układu.
Kolejnym powodem nieudanej restrukturyzacji są negocjacje, które nie uwzględniają interesów wierzycieli. Błędem jest także przyjmowanie zbyt konfrontacyjnych, nieustępliwych i nieelastycznych stanowisk, które zaostrzają konflikt.
Wewnętrzne działy prawne, chcąc uniknąć ryzyka, stosują nadmierne ograniczenia i formalności. Utrudnia to dostęp do kluczowych informacji, w związku z czym wierzyciele nie są w stanie zrozumieć planów restrukturyzacyjnych firmy. To z kolei może ich zniechęcić do udziału w negocjacjach.
Na powodzenie restrukturyzacji bez wątpienia ma wpływ doradca restrukturyzacyjny. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy są odpowiednio wykwalifikowani. Dlatego przed podjęciem współpracy, warto zweryfikować doradcę. Nieprofesjonalna pomoc może prowadzić do niewłaściwych decyzji, a tym samym – pogłębienia kryzysu.
Zadłużone przedsiębiorstwa spotykają się także z wysokimi kosztami doradztwa, które nie pociągają za sobą skuteczności w realizacji planu naprawczego. A dotknięci kryzysem przedsiębiorcy nie są często w stanie ponieść wysokich wydatków, bo wiązałoby się to z pogłębieniem ich problemów finansowych.
Warto zauważyć, że nawet jeśli układ restrukturyzacyjny zostaje zawarty, to często przedsiębiorstwa zostają pozostawione same sobie. Brak pomocy przy realizacji układu nierzadko prowadzi do podejmowania nieadekwatnych decyzji, a tym samym do niepowodzenia strategii naprawczych.
Restrukturyzacja to skomplikowany i rozbudowany proces. Wymaga zarówno zasobów finansowych, jak i skutecznego zarządzania oraz przejrzystej komunikacji między stronami. Kluczowymi czynnikami, które decydują o jej powodzeniu, jest realistyczny plan spłat, wybór odpowiednich doradców oraz przede wszystkim terminowe rozpoczęcie działań. Niedopatrzenie tych kwestii może prowadzić do fiaska restrukturyzacji.
Więcej informacji związanych z restrukturyzacją znajdziecie w poradniku “ABC restrukturyzacji”.
Autor: Maciej Maroszyk dyrektor operacyjny w TC Kanclearia Prawna