W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się postępowania restrukturyzacyjne, mające pomóc przedsiębiorcom uporać się z długami. Najczęściej dłużnicy wybierają postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU), które przebiega stosunkowo szybko, ponieważ jego pierwszy etap toczy się pozasądowo. Decydując się na nie, często liczą na całkowite umorzenie swoich długów w ramach restrukturyzacji. Czy to w ogóle możliwe?
Restrukturyzacja nie gwarantuje umorzenia długów
Warto podkreślić, że żaden przepis prawa nie wprowadza zasady, że wierzytelności ujęte w spisie wierzytelności mogą być w jakimkolwiek stopniu umorzone. To od wierzycieli zależy, czy zgodzą się np. na ewentualne umorzenie odsetek lub należności ubocznych. Oczywiste jest, że wierzyciel nie zgodzi się na umorzenie w całości lub większej części jego należności, bo przecież wykonał usługę, za którą oczekuje zapłaty. Układ może być zatwierdzony tylko w przypadku, jeśli większość wierzycieli zagłosuje na TAK. Jeśli propozycje układowe będą dla nich niekorzystne, to zagłosują na NIE, co spowoduje większe prawdopodobieństwo braku przyjęcia układu, a tym samym niepowodzenia postępowania restrukturyzacyjnego.
Niebezpiecznym trendem w dobie kryzysu jest składanie obietnic przez pseudo-kancelarie prawne lub firmy zajmujące się restrukturyzacją, które w zamian za bardzo wysokie wynagrodzenie oferują szybkie oddłużenie w ramach krótkiego postępowania, które ma pozwolić na uwolnienie się od długów. W konsekwencji takiego działania prowadzone są postępowania restrukturyzacyjne, które z góry są skazane na niepowodzenie, ponieważ nie mają podstaw merytorycznych i są ukierunkowane na pokrzywdzenie wierzycieli.
Ochrona na konkretnych warunkach
Firmy borykające się z problemami finansowymi decydują się na wszczęcie restrukturyzacji mamione obietnicami zawieszenia postępowań egzekucyjnych. Rzeczywiście z dniem obwieszczenia o dniu układowym w KZR (Krajowym Rejestrze Zadłużonych) przepisy prawa nakładają na dłużnika ochronę w postaci zakazu wypowiadania umów znaczących dla firmy oraz zakaz wszczynania nowych postępowań restrukturyzacyjnych, a także zawieszenie postępowań już istniejących. Nie wszyscy jednak są informowani, że taka ochrona trwa tylko przez 4 miesiące. Aby ją przedłużyć, konieczne jest przegłosowanie układu oraz złożenie do Sądu wniosku o zatwierdzenie układu.
Chcesz restrukturyzacji? Uzbrój się w cierpliwość
Wbrew pozorom, postępowanie restrukturyzacyjne nie jest łatwym i szybkim procesem. Aby doradca restrukturyzacyjny mógł oszacować powodzenie takiego postępowania, konieczna jest szczegółowa analiza danych przedsiębiorstwa, jego sytuacji finansowej, zobowiązań i należności. Nie jest to możliwe w 24 godziny, jak oferują niektóre firmy. W wyniku pochopnych działań niedoświadczonych osób, wydziały restrukturyzacyjne sądów są zasypywane wnioskami bez merytorycznych podstaw, co wpływa na to, że niektóre wnioski rozpatrywane są miesiącami. Wybierając osobę, od której będzie zależało dalsze funkcjonowanie firmy, warto przede wszystkim sprawdzić, czy dany doradca restrukturyzacyjny jest do tego uprawniony i znajduje się na publicznej liście umieszczonej na internetowym portalu KRZ.
Autor: Paulina Eliasz-Pietrusewicz radca prawny w TC Kancelaria Prawna