Strona główna » Strefa wiedzy » Informacje prawne » Jaki będzie rok 2024 dla sektora TSL?

Jaki będzie rok 2024 dla sektora TSL?

Autor: Maciej Maroszyk dyrektor operacyjny w TC Kancelaria Prawna
18 grudnia, 2023
rok 2024 dla sektora TSL
Udostępnij:

Ostatni rok był dla branży transportowej czasem wielu zmian. Jednak to nie ich koniec. Na horyzoncie pojawiają się nowe, istotne regulacje, na które musi przygotować się sektor TSL.

Co – oprócz zmian prawnych – czeka branże transportu, spedycji i logistyki w ciągu nadchodzących 12 miesięcy? Jakie są prognozy dotyczące kondycji tego sektora? Czy będzie to dobry czas dla transportu?

O tym, jak wyglądał rok 2023 w branży TSL pisaliśmy już w artykule Jaki był rok 2023 w transporcie?

Przyjrzyjmy się teraz perspektywom, które niesie za sobą rok 2024. Czego mogą spodziewać się kierowcy i przedsiębiorcy działający w obszarze logistyki, spedycji i transportu?

Zmiany prawne w 2024 roku

Już od pierwszego dnia stycznia 2024 roku przewidywane jest zwiększenie minimalnego wynagrodzenia – aż o niemal 18%. Przypomnijmy tylko, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stawka godzinowa wzrosła aż dwa razy – w styczniu 2023 roku do 22,80 zł oraz pół roku później – do 23,50 zł. W 2024 roku ma być podobnie.

Zapowiedzi kolejnych podwyżek są istotne z perspektywy zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Choć wzrost wynagrodzeń pracowników to wyrażenie troski o ich dobrostan, równocześnie może stanowić wyzwanie dla firm. Wiąże się bowiem ze zwiększeniem kosztów operacyjnych, co może wpłynąć na rentowność działalności.

Co jeszcze czeka sektor TSL? W 2024 roku planowane są również takie zmiany, jak:

 • wprowadzenie opartych na dokumentacji i ryzyku identyfikacyjnych kontroli roślin, towarów zwierzęcych, żywności niepochodzącej od zwierząt z UE i produktów roślinnych,
 • wprowadzenie świadectw zdrowia przy przywozie produktów z UE w ramach Border Target Operating Model,
 • wprowadzenie elektronicznego listu przewozowego, czyli e-CMR,
 • rozpoczęcie pilotażu cyfrowego euro w 2024 roku przez Bank Centralny,
 • uchylenie wyrokiem Trybunału przepisu Pakietu Mobilności nakazującego powrót pojazdów co 8 tygodni do bazy eksploatacyjnej (siedziby przewoźnika w kraju).

Kondycja sektora TSL w 2024 roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę globalnego wzrostu do 2,9%. Jednocześnie, wzrost dla roku bieżącego utrzymuje się na poziomie 3%. Warto również wspomnieć o prognozowanej poprawie koniunktury w branży TSL w 2024 roku. Pomimo trudności w 2023, nowy rok będzie sprzyjał międzynarodowemu handlu towarami, podnosząc wskaźniki wzrostowe do poziomu 3,3%.
Jak ta sytuacja wygląda w Polsce? Pozytywnym nastrojom w polskim sektorze TSL sprzyjają przede wszystkim obiecujące prognozy dotyczące handlu i gospodarki magazynowej. Przewidywany jest również wzrost gospodarczy.

Nie zapominajmy jednak o wpływie na globalną gospodarkę oraz sytuację w sektorze TSL czynników zewnętrznych, na przykład konfliktów geopolitycznych. Warto je monitorować, aby dostosowywać plany działania do dynamicznych zmian.

Zarówno rok 2023, jak i 2024 to czas dynamicznych zmian. Za nimi postępuje rozwój poszczególnych sektorów gospodarki – w tym branży TSL. Kluczowe przemiany wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw, wymuszając dostosowanie ich strategii do nowych standardów i warunków regulacyjnych. Nowe przepisy, jak i innowacje wprowadzane do sektora TSL, mają na celu dostosowanie do coraz to nowszych potrzeb i wymagań rynku.

W obliczu zmian legislacyjnych, kluczowymi partnerami przedsiębiorstw z branży TSL stają się wyspecjalizowane kancelarie prawne. Oferują one pełne wsparcie w adaptacji do nowych standardów.

A jak wygląda taka obsługa? Wyjaśniamy we wpisie Obsługa prawna firm transportowych — jak wygląda?

Zobacz także:

Napisz do nas

lub

zadzwoń na infolinię  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  © 2022 tckancelaria.eu | Polityka prywatności | Polityka cookies
  Design Proformat
  Kontakt
  Oceń nas
  Jak oceniasz naszą stronę?*
  Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.

  Formularz kontaktowy   Administratorem Twoich danych osobowych, przekazanych w powyższym formularzu jest Transcash Kancelaria Prawna Baranowski Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 53-146), przy ul. Racłwickiej 2-4, NIP 896 158 82 86. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności - przesyłając powyższy formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z jej treścią.